У дитини висока температура: як діяти правильно?

У дитини висока температура: важливі факти, які мають знати батьки

У дітей часто підвищується температура тіла. Це можливо при багатьох захворюваннях. Деякі батьки вважають, що збивати високу температуру не можна, бо так організм ефективніше бореться з інфекцією. Інші вважають, що підвищена температура загрожує здоров’ю. В результаті одні не намагаються зменшити жар, навіть коли висока температура у дитини стає небезпечною. Інші при незначному підвищенні – дають дитині ліки.

Які  температурні значення вважати за норму? Не всі знають, що у немовляти температура непостійна. Причому вона зазвичай вища, ніж у дітей старшого віку. У межах норми у дитини до року вважають температуру до 37,4 °C. Це значення для вимірювань у пахвовій області або пахової складці.

Висока температура у дитини – це скільки?

Існує така градація:

  • Субфебрильна температура – до 38 °C. Вважається легкою лихоманкою. Її збивати не рекомендується.
  • Фебрильна температура або помірна лихоманка – 38-39 °C. Такі значення свідчать про боротьбу організму дитини з інфекцією.
  • Піретична температура  або високий жар– 39-41 °C.
  • Гіперпіретична температура – понад 41 °C. У цьому випадку слід негайно дзвонити в швидку.

Чому у дитини висока температура під час хвороби?

Дослідження підтверджують, що за деяких інфекцій підвищена температура тіла прискорює одужання. Також встановлено, що застосування жарознижувальних препаратів може збільшити тривалість захворювання. При цьому також продовжується термін заразності.

Як підвищена температура допомагає організму боротися з інфекцією:

  1. Стимулює вироблення активних сполук (у тому числі інтерферону), що дозволяють успішно боротися із захворюванням.
  2. Перешкоджає розмноженню мікроорганізмів. Вони стають менш стійкими до дії антибактеріальних засобів.
  3. Активує імунну систему дитини. Посилюються фагоцитоз та вироблення антитіл.
  4. Допомагає діагностиці багатьох захворювань для початку своєчасного лікування. Коли у дитини підвищена температура, вона лежить у ліжку. І тут всі сили організму сконцентровані боротьби з інфекцією.

Висока температура у дитини: шкода для організму

Цей стан загрожує такими ускладненнями: поява фебрильних судом, підвищується навантаження на серце. Якщо є порушення ритму чи вади серця, це небезпечно. Гіпертермія негативно впливає на роботу мозку, печінки, шлунка, нирок та інших органів.

Як знизити температуру у дитини і чи треба це робити?

Рекомендується стежити за станом дитини, щоб визначити, чи потрібно застосовувати жарознижувальні препарати. Якщо дитина активна, добре їсть, п’є і не відчуває великого дискомфорту, ймовірно, не потрібно придушувати діяльність природного захисного механізму. Але якщо малюк млявий, і йому некомфортно, жарознижувальні засоби за рекомендацією лікаря допоможуть покращити самопочуття дитини.

Як знизити температуру у дитини, щоб не зашкодити їй?

Втручатися в природний процес лікування варто для полегшення стану дитини. У цьому випадку краще буде обтирання теплою водою. Зниження температури тіла відбувається при випаровуванні води зі шкіри. Спиртом обтирати малюка не можна – його пари токсичні. При цьому дитина повинна пити часто та багато. Але перегодовувати її не треба.

Лікарські засоби для зниження температури, наприклад аспірин або парацетамол,  не безпечні. Парацетамол може бути токсичним для печінки та нирок. Аспірин може викликати синдром Рея (енцефалопатію, що поєднується з ураженням печінки).

Обов’язково потрібна допомога лікаря, якщо:

  • у дитини до 3 місяців температура піднялася вище 38 °C.
  • температура 38,5 °C у дитини 3-6 місяців.
  • у дитини старше 6 місяців температура вище 39 °C.
  • високу температуру супроводжують млявість, головний біль, висипання на шкірі, проблеми з диханням, зневоднення.
  • температура тіла знижена тривалий час (стан називається гіпотермією).

При температурі 40 °C і вище потрібно негайно викликати швидку.

Батькам слід пам’ятати, що висока температура – це симптом, а чи не хвороба. Необхідно боротися не з підвищеною температурою, а з причиною, що її викликала.