+380 63 711 58 66

Чому у малюків при підвищенні температури на тлі ГРВІ виникають судоми

Захворювання на ГРВІ та грип у маленьких дітей завжди перебігає важче і супроводжується високим ризиком розвитку ускладнень. Батьки часто лякаються фебрильних судом у дитини. Ці напади виникають на тлі підвищення температури тіла до 39 – 40 °C при вірусних захворюваннях (ГРВІ)

Сьогодні вважається, що швидке підвищення температури є важливішим фактором, що призводить до приступу, ніж високі показники температури, на тлі яких виникають судоми. Фебрильні судоми з’являються у 1 із 25 малюків у віці від 6 місяців до 5 років, частіше вони спостерігаються у дітей від року до півтора років.

Які симптоми фебрильних судом і що робити батькам, які вперше зіткнулися з таким станом у малюка, розглянемо в цій статті.

У яких дітей з високою ймовірністю розвиваються фебрильні судоми?

 • Якщо у їхніх батьків в дитинстві виникали подібні напади.
 • Якщо у дитини вже був такий випадок. Приблизно у 1 з 3 дітей, які перенесли напад фебрильних судом, протягом 1-2 років після першого виникає другий напад.
 • Якщо перший напад виник у віці до 15 місяців.

«Більшість дітей «переростають фебрильні судоми» до 5-річного віку. Це не епілептичні напади, чого найбільше бояться батьки»

Імовірність розвитку повторних нападів у немовлят під час першого простого фебрильного нападу становить близько 50%, тоді як у дітей старших одного року цей показник знижується до 30%. Проте, тільки у дуже невеликої кількості дітей, що мають фебрильні судоми, може розвинутися епілепсія.

Чому у малюків виникають судоми при підвищенні температури до високих показників?

Це питання досі обговорюється в медичних колах. Наявні на сьогодні дані свідчать про те, що це особлива реакція головного мозку дитини на стрімке підвищення температури при вірусних захворюваннях.

Які існують типи фебрильних судом і як їх розрізняти?

Фебрильні судоми у малюка здебільшого з’являються в перші кілька годин підвищення температури тіла до високих цифр. Існує два типи фебрильних судом.

Прості гарячкові напади виникають найчастіше. Під час цього типу припадків у дитини можуть виникати посмикування руками або ногами, також судоми можуть поширюватися по всьому тілу. Дитина може зводити очі, стогнати, втрачати свідомість. Можливі блювання або мимовільне сечовипускання. Після нападу малюк виглядає втомленим і розгубленим. Важливим є те, що у нього немає слабкості рук або ніг.

У малюків найпоширенішими є прості фебрильні судоми. Більшість із них тривають менше 2 хвилин, але можуть сягати і 15 хвилин. Прості фебрильні судоми трапляються лише один раз протягом 24 годин.

Симптоми складного фебрильного нападу:

 • Втрата свідомості.
 • Сіпання рук і ніг.
 • Тимчасова слабкість виникає зазвичай в одній руці або нозі.

Складні фебрильні судоми тривають понад 15 хвилин. Багаторазові напади можуть тривати до 30 хвилин і повторюватися протягом доби. Якщо простий або складний фебрильний напад повторюється, це вважається рецидивуючим (повторним) фебрильним нападом.

Що робити батькам, які вперше зіткнулися з фебрильними судомами у дитини?

Важливо не панікувати, а швидко виконувати наступні дії, щоб запобігти травмуванню дитини. Для цього:

 • Акуратно покладіть дитину на тверду поверхню або на підлогу.
 • Приберіть всі тверді та гострі предмети, щоб дитина під час нападу не поранилася або не травмувалася.
 • Поверніть голову і тіло дитини на бік, щоб вона не захлинулася слиною або блювотними масами.
 • Ослабте будь-який одяг навколо голови і шиї.
 • Слідкуйте за появою ознак проблем з диханням, в першу чергу зміни кольору обличчя (поява синюшності).

Спробуйте відстежити тривалість судом. Якщо напад триває більше 5 хвилин, або колір шкіри дитини стає синім, це може свідчити про серйозну ситуацію і вимагає негайного звернення за медичною допомогою.

Важливо знати, чого не потрібно робити під час фебрильних судом:

 • Не намагатися утримувати дитину.
 • Не класти нічого дитині в рот.

Що потрібно робити, коли дитина перенесла напад фебрильних судом

Необхідно звернутися до лікаря для визначення причини стану дитини. У більшості випадків ніякого лікування не потрібно. Можливо виникне необхідність додаткове обстеження, якщо дитина віком до року і у неї під час нападу були інші симптоми, такі як блювання або пронос, для виключення менінгіту (запалення оболонок головного мозку).

До яких показників може без побоювань з приводу появи судом підвищуватися температура тіла?

Це питання найчастіше непокоїть батьків. Прийнято вважати, що безпечним інтервалом для підвищення температури тіла у дітей без фебрильних судом в минулому є 37 – 39 ° С. Якщо у малюка вже були судоми, температура тіла не повинна бути вищою 38,5 ° С. Проконсультуйтеся з лікарем стосовно жарознижувального препарату для вашої дитини і обговоріть режим його застосування. Пам’ятайте про те, що давати дитині при застуді ці ліки цілодобово з метою профілактики виникнення судом не рекомендується, тільки коли температура тіла підвищується за допустиму межу.

Чи небезпечні для дитини фебрильні судоми?

Якщо у малюка був напад фебрильних судом – немає причин для паніки. Ці типи судом не є небезпечними для дитини і не викликають проблем зі здоров’ям. Вони не призводять до пошкодження головного мозку, стійкого паралічу, розумової відсталості або смерті. Якщо у вас є сумніви з приводу цієї проблеми або чого-небудь, пов’язаного зі здоров’ям дитини, обговоріть їх з лікарем.

Фебрильні судоми у малюка – це безумовно важке випробування для його батьків. Але незважаючи на це важливо взяти себе в руки і допомогти дитині. Своєчасне звернення до фахівця дозволить розібратися в ситуації та створити алгоритм дій, якщо напад фебрильних судом повториться у майбутньому.

Які ще ускладнення ГРВІ та грипу можуть виникати у маленьких дітей, ви дізнаєтеся на сайті

Залишити відповідь