ГРВІ у дитини: чи потрібні антибіотики? | Smart Mama 2024

ГРВІ у дитини: чи потрібні антибіотики?

Чимало  батьків, знають,  що гострі респіраторні вірусні інфекції можуть ускладнитися розвитком бактеріальних захворювань, і вважають, що найбільш оптимальним варіантом вирішення цього питання є застосування антибіотиків. А от  саме до вірусного захворювання  не такі уважні, бо вважають, що “трохи повірусить” і минеться.

В таких випадках дітки частенько переходжують  застуду “на ногах”, з сопельками чи  трохи кашляючи,   продовжують відвідувати дитячий садок або ходити до школи, бо деякі батьки  впевнені:  коли з’являться симптоми бактеріального захворювання – тоді звернемося до лікаря, оскільки лікування антибіотиками все одно не уникнути. Є й такі, які при найменшому чханні дитини, біжать до аптеки за антибіотиком, або зберігають його в домашній аптечці «про всяк випадок».

Чому така позиція не просто марна, а й вкрай небезпечна і як саме вона може нашкодити дитячому здоров’ю – розглянемо в статті.

Основна причина негативного впливу застосування антибактеріальних препаратів під час  застуди полягає в тому, що в ситуації лікування ГРВІ або запобігання розвитку на її тлі можливих бактеріальних ускладнень ці препарати по суті виявляються марними, оскільки на віруси вони не впливають і не блокують їх активність. А ось на бактерії, особливо ті, які  корисні для організму людини і допомагають  імунітету утримувати потенційно хвороботворні бактерії, зокрема, що знаходяться в дихальних шляхах – негативний ефект величезний.

Щоразу, коли антибіотик не знаходить мішень, що потрапила  із зовні або активована, найчастіше під впливом вірусного агента, патогенного мікроба, він знаходить жертву у вигляді корисної бактерії. Це пояснює той факт, чому після профілактики антибіотиками бактеріальних ускладнень на тлі ГРВІ дитина починає хворіти частіше і довше.

Читайте також: Сухий кашель під час застуди: як лікувати правильно?

Після прорідження рядів корисної мікрофлори антибіотиком у хвороботворних, у тому числі й стійких до протимікробних препаратів, бактерій виявляється більше місця для закріплення в дитячому організмі і подальшого розмноження, що сприяє розвитку тепер вже бактеріальних захворювань, з якими може бути непросто впоратися. Чому? Бо, нині  існує проблема, що набуває уже всесвітніх масштабів, – це  питання нечутливості, або як кажуть лікарі стійкості, або резистентності мікробів до найбільш  застосовуваних антибактеріальних засобів.

Це відбувається тому, що бактерії, так само як і віруси, боряться за своє виживання і вчаться оборонятися від  протимікробних препаратів, що мають на меті їх знищувати. Як і віруси, вони виробляють спеціальні механізми, що дають змогу  їм не лише  уникати руйнівного або блокуючого  впливу антибіотиків на їх розмноження, а й зберігати здатність розмножуватися і викликати захворювання навіть тоді, коли людина отримує протимікробну терапію.

Читайте також: Чому деяким підліткам самоізоляція була корисною?

Звідси і  наступна проблема: «захистив» на цей раз від можливих ускладнень антибіотик може не дати такого ефекту при наступному застудному захворюванні. При цьому, втративши додаткову підтримку від корисної мікрофлори дитячий організм обличчям до обличчя стикається з хвороботворним мікробом, для якого раніше застосовувані з профілактичною метою антибіотики сьогодні не становлять загрози.

Лікування бактеріальних ускладнень у такої дитини для лікаря складне завдання: адже для того, щоб визначити, до якого препарату бактерія ще не виробила стійкість, потрібно чимало часу, за який стан дитини може значно погіршитися.

Отже, профілактика антибіотиками бактеріальних ускладнень на тлі ГРВІ, також як і “затягування” лікуванння застудного захворювання до стану, коли лікар змушений призначити протимікробну терапію – не найкраще рішення. Доцільніше діяти на випередження іншими методами, зокрема – лікуванням вірусного захворювання. Як це допоможе? Досить пам’ятати про те, що віруси, що вражають дихальні шляхи, крім розвитку запалення в них, «прокладають» шлях хвороботворним бактеріям, а пригнічуючий вірусний вплив на імунітет і пошкодження природних захисних механізмів респіраторного тракту служить пусковим моментом для активації помірно хвороботворних бактерій. Тому набагато простіше і безпечніше, в тому числі з точки зору впливу на корисну мікрофлору, впливати на хвороботворну активність вірусів і не давати їм можливості  створювати сприятливі умови для формування бактеріальних ускладнень.

Що  потрібно робити?

Варто за перших симптомів вірусного захворювання звернутися до лікаря. Чим раніше, тим краще. Це пов’язано з тим, що вірус після потрапляння в дихальні шляхи окуповує клітини, перетворюючи їх на “фабрику” для виробництва власного потомства. Чим раніше заблокувати це виробництво, тим менше вірусних копій зможе утворитися і менше число захоплених вірусом клітин виявиться. А від цього прямо залежить ступінь завданої вірусами шкоди для організму дитини і можливості для бактеріальної агресії. Для того, щоб заблокувати внутрішньоклітинне вірусне розмноження, лікар може призначити дитині  противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що прямо впливає на віруси . Його дія спрямована на пригнічення вірусних ферментів, завдяки яким вірус здатний заражати клітини дихальних шляхів і налагоджувати виробництво численної вірусної армії власних копій. Очевидно, що чим раніше активність вірусу буде пригнічена, тим менше шансів на розвиток ускладнень у його супутників – хвороботворних бактерій.

Читайте також: Про те, як ВПЧ впливає на імунітет дитини: варто знати батькам

Таким чином, сьогодні варто визнати, що лікування ГРВІ антибіотиками, не просто марна, а й  невдала тактика, яка в майбутньому може завдати набагато більше шкоди організму дитини. У зв’язку з цим стає зрозумілим, що набагато важливіше лікувати гостре респіраторне вірусне захворювання за рекомендацією лікаря за допомогою прямих противірусних препаратів, а не намагатися уникнути розвитку можливих ускладнень антибіотиками.

Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика