Як вберегти дитину від самовільного прийому ліків?

У недоступному місці: як вберегти дитину від самовільного прийому ліків

Щорічно чимало дітей потрапляють до лікарень з отруєннями через випадковий прийом лікарських препаратів, вітамінів або БАДів. До лиха призводять природна цікавість малюків, яскравість пакування і батьківська необережність.

 Змалку дитина пізнає світ шляхом контакту з предметами: вона торкається їх і пробує на смак. Але нове і цікаве може виявитися небезпечним. Мова йде про ліки, які є в кожній домівці. Щоб вони не нашкодили здоров’ю дитини, батьки мають створити безпечний простір.

Зі свого боку про безпеку мусять дбати держава і виробники медикаментів. Наприклад, в Україні у 2021 р. законодавчо заборонили продаж ліків дітям, які не досягли 14 років. В аптеках продаються препарати не просто в зручній упаковці, а із захистом від дітей. Це спеціальне пакування виготовлене таким чином, щоб його важко було відкрити дітям до п’яти років.

У багатьох країнах світу цей напрям контролюють і навіть проводять тестування – дітям різних вікових груп на десять хвилин дають упаковку і спостерігають, чи вдається їм відкрити її. За результатами тесту вирішують, чи дане пакування безпечне для дітей.

 Типові місця зберігання для ліків і БАДів

 У більшості людей аптечка знаходиться або у ванній кімнаті, або на кухні. Якась частина препаратів ще стоїть на дверцятах холодильника. Люди похилого віку часто тримають ліки на видноті (на столі, підвіконні, біля ліжка), а дехто носить із собою у сумках, гаманцях та кишенях. Натомість вітаміни чи БАДи стоять просто разом з іншими продуктами – так зручніше зберігати і не пропускати прийом.

Як зберігати ліки правильно і безпечно?

Правило номер один прописане практично в кожній інструкції: тримати подалі від дітей або в недоступному для них місці. Але де ж знайти те саме місце? Воно має бути:

  • якнайдалі,
  • якнайвище,
  • не в полі зору дитини,
  • в ідеалі – під замком.

У кожній домівці вдале місце зберігання визначається індивідуально, бо залежить від розміру домашньої аптечки, віку дітей та особливостей помешкання.

Однак є важливі правила, вони універсальні й дотримуватися їх варто всім. Акцент робиться не лише на зберіганні, а й правильному поводженні з ліками.

Батькам на замітку:

  1. Не вживати перед дитиною ліки, дієтичні добавки або вітаміни. У дітей є особливість копіювати поведінку дорослих.
  2. Не тримати лікарські препарати «під рукою»: у тумбочках біля ліжка, на столах, на поличках з продуктами, у сумці, кишенях одязі тощо.
  3. Коли дитина хвора і мусить приймати якісь ліки або вітаміни – не називати таблетки цукерками, сиропи соками та іншими «смачними» словами. Оскільки після одужання у дитини може з’явитися бажання спробувати їх ще.
  1. Не залишати навіть на мить ліки, БАДи, вітаміни з дитиною. Насправді малюку достатньо кількох секунд, щоб відкрити блістер і ковтнути пігулку. Недооцінюйте дитячі здібності.
  2. Щоб упевнитися, що ліки знаходяться у недосяжному для дитини місці, опустіться на коліна і пройдіться, таким чином перевіряючи радіус дії дитини: чи зможе вона дотягтися до полички, відкрити шафку, підставити стільчик тощо.
  3. У холодильнику тримати тільки ті ліки, у яких це вимагається інструкцією.
  4. Періодично розмовляти і пояснювати дитині про користь і небезпеку ліків. Наприклад, малюку у формі казки розповісти про ймовірність хвороби та її наслідків після вживання ліків. Дитині молодшого віку можна пояснити, чому тато чи бабуся приймають ліки на постійній основі, а їй не варто. Підлітку – про недобросовісність реклами і небезпеку маніпуляцій та челенджів у соцмережах.
  5. Не дозволяти гратися баночками, блістерами, упаковками, яскравими ампулами тощо – дитина може відкрити і ковтнути лікарський препарат. Прийом ліків старшими дітьми має відбуватися під пильним наглядом дорослих.

Що робити, у разі…

  •  у дитини симптоми отруєння та є сліди користування аптечкою.

Негайного звернутися за медичною допомогою, зателефонувавши до «швидкої». До приїзду медиків викликати блювоту, щоб зменшити інтоксикацію. Все інше зроблять лікарі. Нудота, млявість, сонливість, підвищення температури, діарея, біль у животі – типові симптоми отруєння та інтоксикації. Обов’язково треба з’ясувати: що саме і в якій дозі ковтнула дитина – це допоможе лікуванню.

  • є підозра, що дитина могла прийняти ліки.

Наприклад, зникли таблетки або знайшлися пусті блістери чи пляшечка – так само якнайшвидше показати дитину лікарям стаціонару.

Отже, тримайте ліки подалі, безпека дітей – в руках дорослих.