Температура новонароджених. Які нормальні значення? | Smart Mama 2024

Температура у новонароджених: причини

Підвищення температури тіла понад норми однозначно сприймається як сигнал про захворювання. При цьому до уваги береться не тільки перетин меж норми, а й враховується і ступінь її підвищення. Це важливо, оскільки тяжкість перебігу захворювання оцінюється на підставі ступеня підвищення температури, для чого в медицині розроблена спеціальна градація.

Яка температура тіла у дитини вважається підвищеною

Щоб відповісти на це питання, потрібно спочатку розібратися, які температурні показники вважаються нормою. Нормальною вважається температура тіла дитини в межах 36 – 37 ° С, виміряна в пахвовій западині. У перші 3 доби після народження температура у дитини може коливатися в межах 36 – 38 ° С (транзиторна гіпертермія новонароджених), і це вважається нормою. Крім того, протягом доби допустимі зміни нормальної температури тіла в межах 0,5 – 1,0 ° С, коли показники вечірньої температури перевищують ранкову. У малюків температура тіла може опускатися до 36°C під час нічного сну і підніматися до 37,8 ° C протягом активного періоду, особливо після годування.

Залежно від ступеня підвищення температурних показників розрізняють:

  • Субфебрильна лихоманка – при підвищенні температури тіла в межах 37,0 – 38,0 ° С
  • Фебрильна лихоманка – від 38,0 до 39,0 ° С
  • Висока фебрильна лихоманка – від 39,0 до 40,0 ° С
  • Гіпертермічна лихоманка – якщо температурні показники перевищують зазначені цифри

Як вимірювати температуру новонародженим

Визначення температури тіла у новонароджених і дітей до року є важливим етапом визначення стану їх здоров’я. Температуру тіла можна вимірювати в пахвовій ямці, в прямій кишці, в роті, на шкірі чола і в вусі. При всій доступності і можливості батьків самостійно обирати кращий метод вимірювання температури тіла у дитини необхідно пам’ятати про існуючі відмінності в показниках температури тіла на цих ділянках.

Сьогодні ректальна температура вважається найбільш точною для визначення внутрішньої температури тіла. Її визначення рекомендовано у дітей молодше 4 років. Температура порожнини рота також вважається одним з найбільш точних показників. Потрібно пам’ятати, що виміряні в порожнині рота температурні показники будуть на 0,2 – 03 ° С нижче, ніж визначені в прямій кишці. Несуттєві на перший погляд відмінності можуть вплинути на інтерпретацію батьками підвищеної температури, наприклад виміряної в прямій кишці.

Вимірювання температури тіла в пахвовій ямці вважається альтернативним способом через свою простоту. У новонароджених дітей показники температури тіла в пахвовій ямці також надійні, як і виміряні ректально, але їх значення зазвичай на 0,25-0,5 ° C нижче, ніж в прямій кишці (у дітей старшого віку ця різниця більше і становить не менше 0 , 5 ° C).

Види медичних термометрів

Ртутний – відноситься до класичних приладів для вимірювання температури тіла контактним способом. Лікарі вважають його показники найбільш точними. Проте, вимірювання температури тіла ним у малюків є проблематичним, так як правильно поставити термометр і витримати необхідний час дуже складно, а це позначається на точності отриманого результату. Крім того, метал, який міститься в такому термометрі – ртуть, є дуже токсичним і при пошкодженні термометра може становити загрозу для здоров’я всієї родини.

Електронний – вважається заміною ртутному, не містить ртуть і для отримання результату не вимагає тривалого періоду вимірювання як у ртутних. Розроблений спеціально для дітей грудного віку прилад у вигляді соски. Проте, вимірювання ним також має особливості: наприклад, він обчислює середню температуру (тоді як ртутний показує максимальну), тому щоб точність показника температури була високою, потрібно тривале вимірювання. Крім того, з часом електронний термометр може видавати похибки у вимірюванні температури тіла, що вимагає його заміни на новий.

Безконтактний (інфрачервоний) – дозволяє вимірювати температуру тіла в короткі терміни, при цьому не вимагає від малюка посидючості. Проте, і в його показники з часом можуть закрастися неточності вимірювання, а значить, родині буде потрібен новий вимірювальний прилад.

Як правильно міряти температуру немовляті

Від правильності виміряної температури залежить оцінка самопочуття дитини, а якщо вона хворіє – ефективність призначеного лікування та відсутність розвитку ускладнень. Правила вимірювання температури тіла відрізняються в залежності від методу визначення і використовуваного термометра.

Читайте також: Вірусні інфекції у дітей влітку

Для вимірювання температури тіла ртутним і електронним термометром в пахвовій ямці необхідно заспокоїти дитину і забезпечити нерухомість на весь період вимірювання.

  • Пахвова ямка повинна бути сухою, інакше можна отримати занижені показники вимірювання.
  • Наконечник термометра повинен бути попередньо оброблений (простерилізований)
  • Рука дитини в ділянці передпліччя під час вимірювання повинна бути щільно притиснута до тіла, щоб наконечник термометра контактував з усіх боків зі шкірою.
  • Тривалість вимірювання при використанні ртутного термометра становить 5 хвилин, електронного – до звукового сигналу.

При вимірюванні температури тіла в роті процедуру можна проводити через 30 хвилин після годування малюка, інакше показники будуть завищені.

  • Під час вимірювання дитина повинна дихати носом, що виключає похибку у вигляді впливу прохолодного повітря при диханні ротом. Це стосується і використання електронних термометрів у вигляді сосок.
  • Для вимірювання температури в роті ртутні термометри не використовуються, тільки електронні.
  • Наконечник термометра вводиться під язик, в одну з кишень.
  • Час вимірювання – до звукового сигналу.

Для вимірювання температури тіла в прямій кишці використовують термометри зі спеціальними наконечниками, ртутні для вимірювання в цій ділянці заборонені через високий ризик травмування.

  • Наконечник термометра попередньо змащується і обережно без зусиль вводиться в пряму кишку на глибину 2,5 см.
  • Бажано до проведення вимірювання температури тіла очистити кишку від калових мас, які також можуть вплинути на результати вимірювання.
  • Час вимірювання – до звукового сигналу.

Вимірювання температури у вусі проводитися у малюків, і також вимагає дотримання певних заходів безпеки.

  • Процедуру рекомендують проводити в одному і тому ж вусі, оскільки виміряна в правому і лівому вусі температура може відрізнятися.
  • При отитах вимірювання проводять в здоровому вусі.
  • Для визначення температури необхідно випрямити вушний канал, для цього мочку вуха у малюка необхідно відтягнути назад і акуратно ввести наконечник термометра.

Причини високої температури у новонародженого

1. Гострі респіраторні вірусні інфекції

  • риніт
  • риносинусит
  • тонзилофарингіт
  • ларингіт і ларинготрахеїт
  • бронхіт
  • бронхіоліт
  • пневмонія

2. Інфекційні хвороби травної системи

  • вірусний гастроентерит
  • коліт

3. Прорізування зубів

4. Реакція на вакцинацію (проти кору)

5. Бактеріальні інфекційні захворювання:

  • вушні інфекції (середній отит)
  • запалення придаткових пазух носа (синусит)
  • інфекції сечовивідних шляхів
  • запалення легенів (пневмонія)
  • запалення головного мозку (енцефаліт) і мозкових оболонок (менінгіт)
  • запалення кісток (остеомієліт) і суглобів (артрит)
  • запалення шкіри (флегмона)

6. Перегрів дитини і надмірне збудження – крик, плач

Існують й інші причини підвищення температури тіла, наприклад ураження головного мозку при пологовій травмі, лімфоми. Тому завдання батьків полягає не у визначенні захворювання у дитини, а якомога швидкому зверненні до лікаря при появі симптомів, до яких відноситься підвищення температури у малюка.

Чи можна збивати температуру новонародженому

Часто батьків лякає сам факт підвищення температури у дитини, вони вважають його захворюванням. Проте, необхідно пам’ятати, що у малюків можливі коливання температурних показників протягом доби, а обраний метод вимірювання може позначатися на показниках. Крім того, температура тіла може підвищуватися після годування, при крику і плачу дитини, надмірному її укутуванні.

Читайте також: Обструктивний синдром у дітей під час ГРВІ

Важливо прислухатися до думки лікарів, які вважають підвищену температуру одним із симптомів захворювання, поряд з яким присутні й інші прояви захворювання. З цієї точки зору спроби збити підвищену температуру у малюка можуть не увінчатися успіхом в лікуванні самого захворювання: по суті боротьба з симптомом не може поліпшити самопочуття малюка і позбавити його від хвороби, а в деяких випадках навпаки – затягне терміни одужання.

І нарешті, не завжди підвищена температура тіла, особливо якщо вона не перевищує позначку в 38 ° С, становить загрозу для дитини, при інфекційних захворюваннях вона навпаки є захисною реакцією організму, що бореться з вірусом або бактерією.

Чим знижувати температуру у дітей

Якщо стан дитини критичний і температура перевищує позначку 38 – 38,5 ° С, тоді вдаються до її зниження за допомогою жарознижувальних засобів. У цій ситуації не варто діяти самостійно, краще звернутися за медичною допомогою та викликати швидку. Лікар огляне дитину, оцінить її стан і призначить крім препаратів для зниження високої температури необхідне лікування і дасть рекомендації по догляду за дитиною. Це кращий варіант, ніж діяти навмання і з високою ймовірністю погіршити і без того важкий стан крихітки.

Це ж стосується і таких методів зниження високої температури, як обтирання оцтом і спиртом шкіри. Їх сьогодні не рекомендують застосовувати через високий ризик всмоктування через ніжну шкіру дитини і прояви токсичних ефектів.

Крім того, не всі жарознижуючі засоби дозволені для застосування у дітей, а їх використання вимагає розрахунку дози відповідно до маси тіла дитини. Слід пам’ятати про те, що препарати саліцилової кислоти (аспірин) протипоказані для застосування у дітей через високий ризик розвитку синдрому Рея.

Читайте також: Повторне підвищення температури у дітей під час ГРВІ

Тому, перш ніж збивати дитині температуру, необхідно проконсультуватися з лікарем, який огляне дитину, визначить причину захворювання і при необхідності призначить безпечний для малюка жарознижуючий препарат і визначить необхідну для нього дозу. Лікар також може призначити дитині лікування, спрямоване на причину, яка призвела до підвищення температури. Якщо виною стали віруси ГРВІ, то він може порекомендувати прямий противірусний препарат сироп Флавовір. Дія Флавовіру направлена на блокування розмноження вірусів в дихальних шляхах дитини, що дозволить її організму швидше подолати захворювання і скоротить кількість днів, коли дитина температурить.

Таким чином, підвищення температури тіла у дитини – це не хвороба, а її симптом. У дітей до року температурні коливання пов’язані з незрілістю систем, що відповідають за терморегуляцію. Тому малюки так часто і легко перегріваються і переохолоджуватися, а також реагують підвищенням температури на підвищену фізичну активність.

Крім того, виміряна на різних ділянках тіла температура буде відрізнятися і якщо мама виявила підвищення цифр в межах субфебрильної, лікарі радять переміряти її пізніше, коли дитина буде спокійною, не закутаною, а з моменту годування минуло більше півгодини. Якщо дитина не сонлива, достатньо активна, бадьора і весела – то винуватицею температурного стрибка швидше за все є її несформована нервова система, а не хвороба.

Ольга Задорожна, педіатр