Як лікувати пелюшковий висип?

Як лікувати пелюшковий висип?

 Усі батьки хоч раз зіштовхувалися з появою попрілостей у зоні підгузника у малюка. Хоча це і поширена проблема, навіть легкі симптоми почервоніння, запалення і шкіри, що лущиться, засмучують батьків і викликають роздратування у малюка. Є кілька основних причин появи подразнення під підгузком, які легко виявити та запобігти.

Багато батьків за перших проявів почервоніння на попі дитини відразу звинувачують себе в тому, що мало змінювали підгузник або погано підмивали дитину. Однак виникнення пелюшкового дерматиту нині рідше пов’язане зі звичайним натиранням шкіри (від якого, щоправда, теж ніхто не застрахований). Швидше за все, почервоніння спровоковане відразу декількома факторами. Фактично запальну реакцію викликають лише два види подразників: механічні та хімічні.

Виключити механічну дію досить легко. Треба переконатися, що дитині не натирає підгузок (який повинен відповідати віку та  вазі ) або її одяг. З хімічними факторами – трохи складніше. Шкіру малюка можуть дратувати жовчні кислоти і зміна рН сечі або травні ферменти у випорожненнях. Також запалення провокується алергенами – консервантами, віддушками та стабілізаторами, що містяться у присипці, дитячому кремі або пральному порошку. Не виключено, що через тріщини на шкірі в організм може проникнути бактеріальна або грибкова інфекція. Буває, що запалення викликають певні ліки чи  суміші. Тому починати лікування потрібно, виключаючи всі можливі фактори.

Чисто та сухо

Насамперед необхідно виключити подразнюючу дію екскрементів та сечі. Потрібно зробити все можливе, щоб шкіра дитини залишалася сухою та чистою. Підгузок слід міняти не рідше ніж кожні чотири години. Крім того, потрібно підмивати малюка щоразу під час зміни підгузка.

Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН

До речі заміна підгузка тканинними пелюшками  не дає жодного ефекту, хоча чимало батьків намагаються повернутися до «бабусиних» методів сповивання. Однак тканинні підгузки найчастіше  жорсткіші для дитячої шкіри. При цьому одяг дитини повинен бути максимально «дихаючим» і ретельно пропрасованим. Будь-якому малюкові буде корисно частіше приймати повітряні ванни, починаючи від трьох хвилин на день у перші тижні після народження і до 40 хвилин – у рік. А у разі появи попрілостей кількість повітряних ванн треба збільшити. У жарку вологу погоду ймовірність появи висипки під підгузника зростає, тому варто підтримувати оптимальну температуру повітря у приміщенні.

Виключення алергії

Будь-яких косметичних засобів, якими користувалися до появи запалення, краще позбутися. Алергію, на жаль, викликає дуже багато факторів, тому при догляді за дитиною важливо використовувати лише натуральні речовини. Алергію може викликати навіть певна марка підгузків чи дитячих серветок. При пранні дитячого одягу краще віддати перевагу звичайному дитячому чи господарському милу. Однак, якщо алергію викликав пральний порошок, у дитини також може бути висипка на інших ділянках тіла.

Дітям з харчовою алергією необхідно дотримуватись у період появи запалення протиалергічної дієти, а у разі грудного вигодовування виключити алергени потрібно їх мамам. Якщо висипка викликана тим, що змінився склад випорожнення внаслідок введення нових продуктів харчування, потрібно консультуватися з педіатром щодо виявлення алергічних реакцій.

Читайте також: ЗИМОВІ МОРОЗИ ТА ПРОГУЛЯНКИ: ЯК ЗАХИСТИТИ ДИТИНУ ВІД ВІРУСІВ

Різні дитячі косметичні засоби слід особливо ретельно перевіряти на утримання «хімії». У період прояву запалення і лущення шкіри необхідно користуватися тільки лікувальними, підсушуючими  кремами. Не можна застосовувати для зволоження шкіри малюків, наприклад, простерилізоване рослинне масло. Адже разом із памперсом воно може створити ефект компресу, сприявши розвитку бактеріальної інфекції. При лікуванні пелюшкового дерматиту лікарі призначають креми та мазі протизапальної та протимікробної дії, але важливо дбати і про відновлення шкірного покриву. Найчастіше використовуються засоби з пантотеновою кислотою, оксидом цинку та іншими пом’якшуючими та підсушуючими компонентами.

Лікування та профілактика

Якщо слідувати рекомендаціям щодо гігієнічного догляду, харчування та обробки запаленої шкіри малюка, в основному висипання в зоні підгузника зникає за 2-4 дні. Але існує певна група ризику. Сюди входять дітки, у яких шанси захворіти на пелюшковий дерматит трохи вище, а лікувати його швидше за все буде складніше.

До цієї категорії потрапляють:

  • недоношені малюки
  • немовляти на штучному вигодовуванні
  • діти, які приймали антибіотики
  • із захворюваннями шлунково-кишкового тракту
  • алергіки (особливо діти з харчовими алергіями)
  • малюки зі світлою шкірою
  • діти з надмірною масою тіла та захворюваннями ендокринної системи.

Потрібно обов’язково звернутися до лікаря, якщо:

  • висипка зберігається протягом декількох днів або ситуація погіршується
  • є більш червоні точки, що виступають на загальному тлі – це може вказувати на дріжджову інфекцію
  • шкіра почала сильно лущитися
  • у дитини підвищилася температура тіла чи виникли інші тривожні симптоми.

Але не варто впадати у відчай, коли поліпшення не настає після 4-7 днів. Як правило, у такому разі лікар призначає додаткове лікування (в основному протигрибкові препарати), щоб повністю перемогти роздратування та почервоніння. Обов’язковою умовою повного одужання є лікування супутніх пелюшковому дерматиту захворювань (в основному травної та ендокринної систем).

Олена Алексєєва