Дитина-алергік та ГРВІ: особливості застуди, про які важливо знати | Smart Mama 2024

Дитина-алергік та ГРВІ: особливості застуди, про які важливо знати

Кожна мама дитини з алергією знає про її схильність до частих і тривалих застудних захворювань. При цьому вірусні інфекції можуть провокувати появу симптомів алергії, натомість сама алергія негативно позначається на сприйнятливості дитячого організму до респіраторних вірусів та ускладнює перебіг ГРВІ.

З такого замкнутого кола буває непросто вирватися, тому батькам важливо знати як максимально полегшити стан дитини, щоб розвиток одного захворювання не спричинив появу іншого.

Чому існує взаємозв’язок між вірусом, що змінює дихальні шляхи дитини, і алергією?

Сьогодні доведеним вважається той факт, що розвиток у дитячому віці таких захворювань як бронхіальна астма, атопічний дерматит, поліноз і алергічний риніт – це наслідок гострих респіраторних вірусних інфекцій, а основними провокуючими агентами є віруси грипу, риновіруси, аденовіруси, респіраторно-синцитіальні віруси, респіраторні коронавіруси і ентеровіруси. У відповідь на їх потрапляння у слизову оболонку дихальних шляхів виникає імунна реакція, що проявляється запаленням, і спрямована на видалення вірусу з організму. Однак досить часто відповідна реакція імунної системи позначається розвитком алергічних реакцій. Незрілість імунної системи дитини може привести до специфічної підвищеної чутливості до чужорідних речовин – алергенів, викликати підвищення її чутливості до впливу подразників різної природи, що називають сенсибілізацією. Крім того, самі віруси ГРВІ здатні стимулювати або, навпаки, пригнічувати окремі ланки клітинної або гуморальної імунної відповіді, що супроводжується ще більшим розбалансуванням імунних реакцій у відповідь на вірус. Є дані про те, що віруси ГРВІ, зокрема респіраторно-синцитіальний вірус, риновіруси, віруси грипу і парагрипу здатні стимулювати вироблення специфічних антитіл – імуноглобуліну Е (IgE), який відповідає за розвиток і підтримку алергічних реакцій.

Читайте також: Підступні наслідки застуди у дітей, що можуть проявитися пізніше

Важливо пам’ятати, що нежить, закладеність носа, чхання і набряклість спостерігаються як при застуді, так і при алергії, викликаються одними і тими ж біологічно активними речовинами (зокрема, гістаміном, що виділяється огрядними клітинами), рівень яких при ГРВІ сягає значень, які спостерігаються при алергічних реакціях.

Всі перераховані вище фактори пояснюють, чому часто повторні ГРВІ у дитини можуть слугувати фоном для формування алергічної схильності дитячого організму, що в подальшому може переходити в розвиток повноцінного алергічного захворювання.

Чому діти з алергією довго і важко хворіють на застудні захворювання?

Як показують численні дослідження, алергічні захворювання в дитячому віці, так само як і схильність до них, визначає спочатку важкий перебіг ГРВІ з високою ймовірністю розвитку ускладнень. Це відбувається тому, що на тлі алергії у дітей спостерігається подовження термінів перебування респіраторних вірусів у верхніх відділах дихальних шляхів (в носоглотці), низький рівень захисних антитіл (IgG) до вірусів грипу та парагрипу. Тому більшість дітей (до 70%) з алергічними захворюваннями потрапляють в групу тих, хто часто хворіє і переносить до 8 захворювань ГРВІ на рік.

Крім того, запалення, яке підтримується тривалою присутністю вірусів у дихальних шляхах дитини, хворої на алергічний риніт, поліноз, бронхіальну астму та атопічний дерматит, призводить до зниження місцевих захисних протиінфекційних механізмів, що, з одного боку, підвищує сприйнятливість до вірусів, а з іншого – стає причиною сенсибілізації дитячого організму.

Читайте також: П’ять критичних періодів розвитку імунітету

І, нарешті, при виникненні загострень алергічних захворювань у дихальних шляхах 47–56% пацієнтів з бронхіальною астмою виявляються віруси ГРВІ. При цьому найчастіше визначається риновірус, за ним слідують вірус грипу, респіраторно-синцитіальний вірус, респіраторні коронавіруси, віруси парагрипу, аденовірус та метапневмовірус.

З усього вищесказаного стає зрозумілим, що основною причиною схильності дитини до розвитку алергії, так само як і у дітей-алергіків до затяжного і переважно важкого перебігу ГРВІ, є тривале перебування вірусів у респіраторному тракті й викликані ними зміни імунної відповіді. Не менше значення має і те, з якою частотою хворіє дитина: чим частіше, тим більше можливостей у вірусів ГРВІ для розбалансування імунної відповіді та формування сенсибілізації.

Яким може бути вихід з такої ситуації?

Найбільш оптимальним є звернення до лікаря при появі у дитини перших симптомів захворювання, без спроб провести самодіагностику для визначення причин їх появи – це вірус чи алергія. Як вже було сказано на початку статті, виникаючі внаслідок потрапляння в дитячий організм вірусів ГРВІ симптоми, так само як і алергічні прояви, мають подібні механізми розвитку. А значить, існує ймовірність того, що одне захворювання може стати пусковим механізмом для розвитку іншого або нашарується на нього.

Якщо лікар встановить, що причина появи симптомів з боку верхніх дихальних шляхів – вірус, він може призначити дитині прямий противірусний препарат, наприклад,  сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на пригнічення вірусного розмноження всередині заражених клітин респіраторного тракту, що знижує кількість новостворених вірусних копій. Призначене на початку розвитку захворювання лікування Флавовіром і чітке дотримання рекомендацій лікаря щодо тривалості та дози його застосування відповідно до віку дозволить зменшити вірусне навантаження на організм дитини. Особливо важливим є раннє противірусне лікування у дітей із сформованою алергічної патологією, коли на тлі кожного потрапляння в дихальні шляхи вірусу відбувається загострення алергічного захворювання. У такій ситуації для того, щоб впоратися з двома хворобами, потрібно набагато більше часу, і дитині буде потрібно більш серйозне лікування.

Таким чином, боротьба з вірусом з перших днів застудного захворювання захистить дитину не тільки від тяжкого перебігу ГРВІ та розвитку ускладнень, але і від посилення алергічних проявів при наявності у дитини алергічних захворювань, або вбереже від формування схильності до них.

Вікторія Талько, д.м.н, професор, експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології