Фактори, що підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19 у дітей

Фактори, що підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19 у дітей

Фактори Covid-19

Після того, як світ «завоювали» підвиди штаму «Омікрон», діти стали хворіти на цю гостру респіраторну вірусну інфекцію (ГРВІ) набагато частіше, а інколи – навіть важче, ніж дорослі. Також є чинники, що підвищують ризики ускладнень і тяжкого перебігу коронавірусної інфекції у дітей.

Особливості Омікрону

Одна із характеристик Омікрону полягає в ураженні верхніх дихальних шляхів, що є «слабким місцем» дитячої респіраторної системи. Через це COVID-19 перестав проходити для дітей безсимптомно. Наприклад, більшість дітей із коронавірусною інфекцією страждає на сильний кашель.

Також частими симптомами у дітей є:

  • дво-триденна лихоманка
  • головний біль і слабкість (у тяжких випадках – як при грипі)
  • закладеність носа
  • сухий кашель, що може тривати кілька тижнів
  • діарея
  • висипання на шкірі.

Діти (особливо у віці до 4 років) є однією із груп ризику, якій загрожує тяжкий перебіг COVID-19. Через фізіологічні особливості (вузькі носові проходи, можливе розростання аденоїдів, приєднання вушної інфекції) у дітей інфікування верхніх дихальних шляхів може протікати важче, ніж у дорослих.

Групи ризику серед дітей

Через зростання ризику ускладнень науковці почали вивчати також ті чинники, що підвищують цю ймовірність серед дітей. Наприклад, в одному з нових досліджень було вивчено дані дітей, госпіталізованих із SARS-CoV-2. Дослідники вивчали, які маленькі пацієнти були більш схильні до тяжкого перебігу захворювання. Середній вік дітей становив лише один рік. Але більшість дітей були госпіталізовані з причин, не пов’язаних із COVID-19. У 27% дітей були попередньо діагностовані захворювання: ожиріння, неврологічні проблеми, передчасні пологи, респіраторні, серцево-судинні захворювання та хвороби шлунково-кишковго тракту.

Загалом найтяжчий стан на COVID-19 діагностовано у пацієнтів 1-4 і старших 12 років. А з появою «Омікрона» віковою групою з високим ризиком госпіталізації стали діти, молодші п’яти років. Можна виділити ті захворювання і стани, наявність яких у дітей збільшує ризик госпіталізації:

  • ожиріння
  • метаболічний синдром
  • діабет
  • вроджені вади серця
  • астма та легеневі патології
  • генетичні захворювання
  • неврологічні розлади
  • серцево-судинні захворювання
  • імунодефіцитні стани
  • анемія
  • коінфекція (зараження одночасно кількома збудниками).

Як уникнути госпіталізації?

Ускладнення COVID-19 часто виникають на тлі супутніх захворювань і здатні спричинити їх перехід у гостру фазу, а сам коронавірус нерідко призводить до ураження серцевої та нервової систем. При тяжкому перебігу в дітей також діагностують висипання на шкірі, тривалу лихоманку та запалення слизової оболонки очей. За наявності будь-якого з цих симптомів варто звертатись до лікаря.

Тяжкий перебіг COVID-19, як правило, супроводжується надмірною активністю запальних цитокінів. Раніше такий «цитокіновий шторм» спостерігали тільки у дорослих. Але зараз це ускладнення може виникати і у дітей. Найбільш тяжкий стан – мультисистемний запальний синдром, при якому вражається одразу кілька систем організму.

Враховуючи той факт, що основною групою ризику тяжкого перебігу захворювання є діти до п’ятирічного віку, яких ще не можна вакцинувати, слід шукати альтернативні способи уникнення важкої форми захворювання та «цитокінового шторму». Таким шляхом є влив на причину захворювання – віруси, за допомогою противірусних засобів. Знижуючи таким чином кількість вірусів в організмі дитини можна допомогти легше впоратися із збудником та сприяти зниженню ймовірності розвитку тяжких станів. Тому варто від перших годин появи симптомів респіраторного захворювання – звертатися до лікаря, який призначить адекватну терапію.

Для дітей, і зокрема немовлят, при лікуванні ГРВІ ( у тому числі і COVID-19) безпечні не всі засоби. Одним із противірусних препаратів, який може призначити лікар, є дитячий сироп Флавовір, дозволений для прийому з першого дня життя.

Механізм дії Флавовіру полягає у тому, що флавоноїди, які входять до складу сиропу,   пригнічують реплікацію вірусів шляхом впливу на декілька «мішеней» – вірусоспецифічних ферментів ДНК- і РНК-полімераз, , нейрамінідази вірусу грипу та 3 CL-протеази вірусу SARS-COV-2;  перешкоджають проникненню вірусу до клітин епітелію; блокують розмноження вірусу всередині клітини. Чим менше вірусів, тим швидше дитяча імунна система знешкодить їх, а, отже, і можливо пришвидшити одужання та не допустити тяжких наслідків для організму дитини.

Флавовір, завдяки своїй здатності впливати на вірусоспецифічні ферменти як ДНК- так і РНК-вмістних респіраторних вірусів, може пригнічувати їх розмноження в організмі, проявляючи широкий спектр противірусної дії. Це дуже важливо, бо вірусів, що викликають симптоми ГРВІ багато, і важко одразу визначити, чи захворіла дитина на COVID-19 або інший респіраторний вірус, потрібен препарат, який не гаючи часу буде вже з перших хвилин боротися з вірусами, для полегшення стану дитини.