Небезпечні хвороби у домашніх тварин | Smart Mama 2024

Домашні тварини: як не перетворити друга на ворога

Люблячі батьки часто заводять на радість своєї малечі тварин. Хтось любить «традиційних жителів» людських осель, хтось надає перевагу екзотичним тваринам. Однак, домашні улюбленці теж хворіють і є переносниками небезпечних для незрілої імунної системи малюка збудників захворювань. Яка вона, ця прихована небезпека, і що потрібно робити, щоб пухнастий (чи недуже) улюбленець не перетворився на ворога? З’ясуймо з вами разом 

Які хвороби можна отримати від котів і собак

Коти є переносниками токсоплазмозу – інфекційного захворювання, що спричинюється одноклітинним паразитом під назвою Toxoplasma gondii. Зазвичай у людей з нормальною опірністю імунної системи симптомів не виникає. Однак вагітні жінки, діти та люди з недостатньою імунною відповіддю повинні бути обережними: для них інфікування токсоплазмою може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Також коти часто є переносниками бактерії Bartonella henselae, яка спричинює хворобу котячих подряпин. 

Близько 40% кішок інфікуються нею принаймні один раз у житті – найчастіше цей збудник визначається у кошенят без будь-яких ознак захворювання. Зараження людини відбувається лише тоді, коли їх вкусила або подряпала інфікована тварина.

Тварини часто є переносниками сальмонельозу. Це захворювання може передаватися через контакт з фекаліями інфікованих тварин, що в тяжких випадках призводить до ураження нирок (особливо в дітей раннього віку). Коти і собаки є джерелом глистів, найнебезпечними з яких вважають ціп’яків. 

З найпоширеніших варто вказати на круглих черв’яків: гострики та котячі аскариди (токсокари). Симптоми ураження глистами включають лихоманку, кашель, задуху та/або пневмонію. Деякі черви можуть потрапляти в очі і уражати сітківку. Це призводить до постійної втрати зору. 

Стригучий лишай – це грибкова інфекція, яка викликає утворення кільцеподібного висипу або лисини на шкірі голови. Люди можуть отримувати цей грибок після контакту з інфікованою твариною. Кішки і собаки також є переносниками вірусів, з яких найбільш небезпечним є сказ. 

Профілактичним заходом є своєчасна вакцинація проти сказу домашнього улюбленця.

Інші домашні тварини                      

У людей є інші хатні улюбленці, крім кішок і собак, які теж можуть бути джерелом інфекцій

Птахи, в тому числі канарки і папуги, можуть поширювати орнітоз. Це відносно рідкісна хвороба, ознаками якої є лихоманка, озноб, головні і м’язові болі, сухий кашель. У тяжких випадках розвивається пневмонія, яка може мати смертельні наслідки.

Неліковані інфекції можуть призводити до серйозних серцевих, печінкових і нервових проблем. 

Рептилії і земноводні. Змії, черепахи, ящірки, жаби і саламандри так само як і інші тварини можуть переносити сальмонельоз. Тому після контакту з цими тваринами необхідно мити руки. Краще утримувати у тераріумах і не дозволяти їм мандрувати кімнатами. Утримуйте рептилій та тераріуми подалі від кухні. Не чистіть клітки рептилій у раковинах або ваннах, якими користуються люди. Утримуйте плазунів та земноводних подалі від дітей молодше 1 року і людей з ослабленою імунною системою. 

Хто в групі найвищого ризику зараження?

Немовлята та діти молодше 5 років найбільш сприйнятливі до інфікування збудниками, які переносять тварини. Це пояснюється тим, що маленькі діти часто торкаються поверхонь, які можуть бути забруднені фекаліями інфікованих тварин, та люблять все тягнути до рота. Такі предмети, як пустушки, можуть потрапляти на забруднені поверхні, а згодом – до рота дитини.

Тому вкрай важливо слідкувати за дітьми та привчати їх до правил поводження з домашніми улюбленцями. Щоб захиститися від хвороб, які переносять домашні тварини, слід:

  • Завжди слідкувати за дітьми під час їх спілкування з тваринами.
  • Ніколи не дозволяти дітям цілувати тварин або тягнути до рота пальці рук або інші предмети одразу після контакту з тваринами.
  • Завжди мити руки дітей з милом і водою відразу після спілкування, годування або догляду за тваринами або місць їх перебування. Дорослі повинні контролювати миття рук в маленьких дітей.
  • Мити руки перед годуванням грудьми або готуючи їжу/суміш.
  • Тримати дітей подалі від тварин під час годування улюбленців, щоб запобігти ризику укусу або інших травм.
  • Ретельно мити руки з милом після спілкування та прибирання за тваринами.
  • Уникати контакту з фекаліями, і одразу мийте руки.
  • Відповідально ставитися до догляду за твариною: регулярно відвідувати ветеринара та вчасно робити всі необхідні щеплення.
  • Уникати котячих подряпин та укусів.
  • Якщо ваша кішка або собака вкусили вас, негайно вимити з милом і обробити уражену ділянку.

Маленьким дітям і люди з ослабленою імунною системою необхідно вживати особливі запобіжні заходи. До них відносяться: ніколи не дозволяти домашнім тваринам облизувати їх обличчя або відкриті ділянки шкіри, особливо пошкоджені, ніколи не торкатись фекалій тварин, особливо якщо тварина хвора.