Вже не перше десятиліття тривають суперечки навколо твердження, що вітамін С здатен впливати на застуду та прискорити одужання. Невже прийом вітаміну С є ефективним засобом задля запобігання застуди?
Щойно у дитини з’являються кашель, шмарклі, хрипота, слабкість – перші ознаки застуди – мами використовують весь доступний арсенал задля полегшення симптомів і пришвидшення одужання. Серед таких засобів – прийом вітаміну С.
Читайте також: Світ готується до пандемії «хвороби X»
Чи важливий вітамін С?
Цей вітамін є потужним антиоксидантом (зменшує пошкодження клітин, спричинене вільними радикалами), бере участь у вироблені колагену, сполучних тканин (зубів та кісток), загоює рани, важливий для належного функціонування імунної системи та сприяє засвоєнню заліза. Вітамін С не накопичується в організмі, тому є потреба у надходженні його до організму на регулярній основі: з їжею або з біодобавками.
Читайте також: Дієтичні добавки: чи слід приймати та чому?
Дієвість вітаміну С під час застуди
Дослідження довели, що прийом вітаміну С з метою профілактики скорочує тривалість застуди (в середньому на два дні) та у деяких випадках полегшує симптоми. А от прийом вітаміну з початком застуди особливо не впливає на перебіг хвороби. Тому висновок виходить такий – незалежно від стану здоров’я, дбати, аби в раціоні дитини завжди було місце для вітаміну С. А от з настанням застуди «налягати» на цей вітамін марно.
Як пришвидшити одужання дитини під час ГРВІ
Коли у дитини з’явилися перші ознаки застуди, то алгоритм дій батьків наступний:
- Хворий організм потребує спокою – організувати відповідні умови, постільний режим
- Будь-яку застуду викликає вірус, точніше численні респіраторні віруси – з перших ознак хвороби лікар може призначити сироп Флавовір. Це противірусний препарат прямої дії на основі флавоноїдів. Флавоноїди пригнічують реплікацію ДНК- і РНК-вірусів шляхом впливу на декілька «мішеней» – вірусоспецифічних ферментів ДНК- і РНК-полімераз, тимідинкінази, зворотної транскриптази, нейрамінідази та 3 CL-протеази; перешкоджають проникненню вірусу до клітин епітелію; блокують розмноження вірусу всередині клітини, чим захищають клітини організму від окисного стресу і запалення, зменшуючи ймовірність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому й цитокінового шторму. Чим менше вірусів, тим швидше дитяча імунна система знешкодить їх, а, отже, і наступить одужання.
Читайте також: Дитина втратила апетит: причини та наслідки
- Забезпечити здоровий мікроклімат у приміщенні, де знаходиться хвора дитина – повітря має бути вологим (50-75%) та прохолодим (200 С). Це триматиме зволоженими слизові оболонки та полегшить самопочуття.
- З неприємними симптомами боротися – промивати носик сольовим розчином, полоскати горло теплою рідиною, давати рясне пиття, головний біль знімати нестероїдним протизапальним препаратом (ібупрофен). Температуру до 38,50 не збивати.
- Годувати за апетитом легкими стравами: бульйон, картопляне пюре, овочі у будь-якому вигляді, фрукти, нежирне м’ясо, каші.
Вітамін С: з їжі чи з добавок?
Здається, що простіше щодня давати по смачній желейці з певною дозою. Але! По-перше, є ризики передозування – високі дози вітаміну С здатні викликати розлади шлунку (нудоту, діарею) та проблеми з нирками. А по-друге, з фінансового боку клопітно постійно купувати вітаміни. По-третє, жодна харчова добавка не замінить повноцінне харчування. Також перед введенням вітамінної добавки дитині потрібно порадитися з лікарем.
Раціональніше забезпечити добову норму дитини вітаміном С з природних джерел. Це легко, бо вітамін С міститься у багатьох овочах та фруктах. Найбільше його у плодах шипшини, червоному болгарському перці, чорній смородині, петрушці, шпинаті та укропі, цитрусових (апельсини, лимони, лайм), хрестоцвітих (білокачанна капуста, цвітна, броколі), ківі, полуниці, картоплі, томатах.
Якщо забезпечити дитині здорове харчування, то організм постійно отримуватиме потрібну кількість вітаміну С, що у випадку застуди полегшить перебіг хвороби.
Читайте також: Новий штам ковіду шириться світом. Чи буде локдаун?
Отже, вітамін С підтримує імунну систему і може впливати на боротьбу організму зі збудниками застуди. Завдяки своїм протизапальним та імунотропним властивостям вітамін С може скоротити тривалість недуги та полегшити важкість симптомів. Водночас вітамін не гарантує запобіганню хворобі, однак в комплексі з іншими антизастудними засобами, здатен пришвидшити процес одужання. Тому краще не витрачати ресурси на вітамінні добавки, а забезпечити своїй дитині різноманітне та смачне харчування з продуктів, що містять цей вітамін.