Розвиток технологій дуже впливає на наше повсякденне життя. Але при цьому вплив може бути різним. Побутові пристрої, такі як кондиціонери, роблять наше життя набагато комфортнішим. Але, як це часто буває, переваги технології мають і свою зворотну сторону. Знання про шкідливий вплив кондиціонерів здатні допомогти поліпшити конкретну ситуацію та зберегти здоров’я.
Спекотного літа більшість сучасних людей вважає за краще проводити час у кімнатах з кондиціонерами. Але вплив цих ефективних пристроїв може мати радикальні наслідки для здоров’я. На щастя, їх можна мінімізувати і навіть запобігти. Нижче наведені ризики та запобіжні заходи для мінімізації наслідків.
Небезпека кондиціонерів: 7 негативних ефектів, про які треба знати
Які захворювання може викликати кондиціонер? Ось приклади – ГРВІ, пневмонія, ангіна, алергія, легіонельоз, лущення шкіри, синусит. Перелік можливих негативних ефектів:
- Ослаблення імунітету
Кондиціювання повітря створює штучну зміну температури. Це шкодить імунній системі. Влітку існує спокуса встановити регулятор кондиціонера на температуру нижче 20 °C. Але при вході до холодного приміщення та виході на палючу спеку організм піддається подвійному стресу. Люди, що встановлюють екстремальні температури, частіше хворіють без видимої причини.
- Відчуття постійної втоми
Коли температура повітря надмірно низька, це викликає внутрішнє тремтіння в тілі. Організм виділяє більше тепла, ніж зазвичай. Постійна втома є суттєвим негативним ефектом такої ситуації.
- Синусит
Дослідження показують, що при знаходженні більше 4 годин у приміщенні з кондиціонером холодне повітря має тенденцію висушувати слизову оболонку носоглотки. При цьому з більшою ймовірністю може діагностуватися синусит.
- Сухість очей
При кондиціонуванні повітря, як правило, висихає і слизова оболонка очей. З’являються почервоніння, припухлість, свербіння та сльозотеча
- Вірусні, бактеріальні, грибкові інфекції
Цей негативний вплив, у кінцевому підсумку, пов’язаний з ослабленням імунітету. При кондиціонуванні приміщення відсутня циркуляція свіжого повітря. У циркулюючому знову і знову повітрі зберігаються бактерії та віруси. Збільшується ймовірність передачі ГРВІ, грипу чи інших простудних захворювань від однієї людини іншій. Якщо кондиціонери не очищуються належним чином, а фільтри не замінюються, в трубках і каналах, по яких проходить повітря, розмножуються бактерії та грибки. Цьому сприяє утворення в пристрої вологи. Мікроорганізми, що переносяться повітрям, здатні спричинити багато захворювань, прикладами яких можуть бути пневмонія та легіонельоз.
- Сухість шкіри
Кондиціонер у будинку може стати єдиною причиною лущення шкіри. Крім охолодження, цей пристрій осушує повітря. Клітини шкіри, висихаючи, пошкоджуються. Шкіра стає грубою і тьмяною.
- Алергія
Недбале ставлення до чищення кондиціонерів може призвести до скупчення пилу, бактерій, цвілі в каналах циркуляції повітря. Поширюючись, ці забруднення здатні викликати алергічні реакції, наприклад, роздратування шкіри, свербіж, почервоніння очей.
Читйате також: Коли віддавати дитину до дитячого садочка?
Що робити аби не захворіти?
Щоб не нашкодити своєму здоров’ю при користуванні кондиціонером, слід дотримуватися таких правил:
- Уникати перебування під холодним потоком повітря. Нерухома поза збільшує ризик переохолодження. Особливо небезпечно спати під кондиціонером.
- Періодично провітрювати приміщення. Кондиціонер при цьому, звичайно, треба відключати. Без провітрювання ризик захворіти підвищується.
- Встановлювати температуру кондиціонера на 4-6 градусів нижче вуличної. Температура повітря в приміщенні нижче 20-24 °C може бути небезпечною навіть для дорослого.
- Оберігати дітей від різких перепадів температури. Коли дитина приходить зі спекотної вулиці, слід виставити 26-28 °C. Тільки згодом, години за дві, можна трохи знижувати температуру в приміщенні.
- Зволожувати повітря. Для контролю стану повітря допоможе гігрометр. А включення кілька разів на день зволожувача здатне відновити норму. Можна використовувати й підручні засоби. Допоможуть ручний пульверизатор, вологе прибирання кілька разів на день, миска з водою під струменем від вентилятора.
- Провітрювати приміщення кілька разів на день.
- Своєчасно чистити та замінювати фільтри кондиціонера.
- Давати дитині пити якомога частіше, навіть якщо вона цього не просить.
Правильне технічне обслуговування кондиціонерів є обов’язковим. За останні роки технології швидко розвивалися, було впроваджено безліч екологічно чистих і енергоефективних рішень. Сучасні кондиціонери використовують холодоагенти нового покоління ДФУ і ГХФУ, які є екологічно чистими і не посилюють парниковий ефект. При цьому сучасний кондиціонер напевне буде споживати менше електроенергії в порівнянні зі старим екземпляром.