Дитина втратила апетит: причини та наслідки

Дитина втратила апетит: причини та наслідки

Рано чи пізно кожна мама стикається з розладами звичної харчової поведінки, що пов’язані з вибірковістю вживання продуктів та з частковою або повною відмовою від їжі. Жодні вмовляння, обіцянки і погрози не здатні примусити нормально поїсти. Перш ніж наполягати «з’їсти корисний і смачненький супчик», потрібно з’ясувати чому пропав апетит.

 Правильне харчування – запорука здорового і довгого життя. Перші харчові звички закладаються з початком прикорму. З часом, коли малюк починає знайомитись із новою їжею, з’являються власні смаки, надання переваги певним продуктам, їхній кількості тощо. Проте в будь-якому віці у дитини може раптово зникнути апетит. І коли «За маму!.. За тата!..» не діє, потрібно шукати причину.

Проблеми зі здоров’ям супроводжуються втратою апетиту

Втрата апетиту може мати різні джерела походження: як фізичне, так і психологічне. Дитина може відмовлятися від їжі насамперед через хвороби. І тут не принципово – ГРВІ, анемія, травми чи прорізуються зуби. Малеча відчуває такий фізичний дискомфорт, що їй не до їжі. Тому часто під час хвороб у дітей зникає апетит. Коливання гормонального фону також впливають на бажання поїсти: наприклад, організм дитини росте нерівномірно і під час так званих «стрибків росту» апетит може підвищуватися або навпаки, на певний час зникати.

Також апетиту немає, коли організм знаходиться у стресовій ситуації. Сьогодні важко знайти дитину, яка б не переживала – через війну, зміну звичного оточення, перехід до нової школи або навіть переїзд до іншого місця проживання. Плюс до переживань дуже схильні підлітки, які надто переймаються своєю зовнішністю, стосунками з друзями, навчанням тощо. Це, а також стани нервової втоми, перегріву, фізичного перенавантаження притупляють голод.

Які психологічні фактори впливають на апетит

  • Відсутність правильної харчової поведінки.

Наприклад, мама весь час переживає, чи не голодна її дитина і тому постійно дає щось перекусити. Це викликає у дитини втрату відчуття голоду. Те саме стосується й елементів, що відволікають увагу: перегляд мультика під час прийому їжі. Через це дитина перестає їсти свідомо. Якщо в раціоні багато печива, цукерок, випічки – здорового бажання поїсти мамі ще довго не побачити. Адже навіть одна цукерка може перебити апетит мінімум на годину.

  • Їжа сприймається об’єктом покарання чи заохочення.

Бо батьки маніпулюють нею. Типові ситуації: зробиш уроки – отримаєш морозиво; ти погано себе поводив – залишаєшся без солодкого; спочатку все з’їж – потім планшет… В ідеалі ставлення до їжі має бути як до джерела енергії, щось на кшталт палива для автомобіля.

  • Атмосфера.

Коли під час обіду на столі стоять цукерки, а дитину примушують їсти гречку, ще й сварять за відмову – у неї з’являється негативна асоціація з прийомом їжі. Тобто вечеря=скандал. Їй підсвідомо не хочеться їсти, бо її сваритимуть.

Які існують дієві методи покращити апетит у дитини

Перше, що потрібно зробити батькам, – знайти реальну причину відсутності апетиту і діяти відповідно. Не зайвим буде переглянути раціон і режим. Для об’єктивності дієтологи радять протягом тижня записувати, що і в який час їсть дитина. Час прийому їжі має бути комфортним не тільки для батьків, а й для дитини. Якщо дитина надає перевагу обмеженому колу продуктів – це не проблема у випадку, коли 90% складають корисні продукти.

Друге, незалежно від причини зникнення бажання поїсти, доречно до дитячого раціону додати засіб для підвищення апетиту. Для дітей добре підійде біологічно активна добавка ВІТАРГІН – цей розчин із солодкуватим смаком дозволений дітям від 3-х років. Його вживання корисне у будь-якому випадку втрати апетиту. До складу ВІТАРГІНУ входять амінокислота аргінін та ліпотропна речовина бетаїн, які нормалізують порушення обмінних процесів, що виникли під впливом шкідливих зовнішніх факторів, а саме:

  • вірусних інфекцій;
  • голодування;
  • травм;
  • астенії;
  • ацетонемічного синдрому;
  • дієти;
  • стресів.

Крім того, іони цитрату, що містяться у ВІТАРГІНІ сприяють процесам травлення, усувають нудоту, відчуття важкості у шлунку, метеоризм. ВІТАРГІН  також рекомендовано приймати дітям, які мали або мають раціон з бідним вмістом поживних речовин. Водночас варто не забувати: він не замінює повноцінного харчування, а є дієтичною добавкою.

І останнє: найкращий метод виховання – це власний приклад. Якщо зранку батьки на сніданок п’ють каву з канапками, а перед дитиною ставлять тарілку з вівсянкою, то діла не буде. Подібна історія приміром з овочами – мало хто з дітей їсть їх залюбки. Але якщо на столі регулярно з’являтимуться овочі, а дитина бачитиме, як їх їдять мама з татом, то з часом сама проявить інтерес до них. І не потрібно вигадувати «спеціальну особливу страву» або давати снек лише заради того, аби дитина поїла. Спільні сніданки або вечері принесуть набагато більше користі:

  • налагодять режим прийому їжі;
  • навчать дитину правильно харчуватися;
  • це стане додатковим часом спілкування родини.

Варто пам’ятати, що їжа – це не культ, а фізіологічна потреба, яка має приносити людям задоволення.