Чи буде сезон грипу важким: що чекає на Україну взимку?

Чи буде сезон грипу важким? Що чекає на Україну взимку та як захиститись?

У епідсезоні 2023-2024 одночасно циркулюють віруси грипу, коронавірусу SARS-CoV-2 та різні види ГРВІ, зокрема респіраторно-синцитіальний вірус. Це ускладнює оцінку перебігу епідемічного процесу. Але точніше визначитися із тим, який перебіг матиме сезон грипу узимку в Північній півкулі (де розташована Україна), допоможе аналіз сезону грипу в Південній півкулі.

Тріо вірусів повертається?

Ще минулого року епідеміологи прогнозували більш тяжкий сезон респіраторних вірусних захворювань. Це пояснювалось насамперед частковою відмовою від карантинних обмежень, зокрема носіння медичних масок у людних місцях. Сезон і справді відзначився високою активністю трьох вірусів: грипу, COVID-19 та респіраторно-синцитіального. А цього року звичка дотримуватись дистанції і носити маску взагалі відійшла у минуле. Тому епідеміологи не прогнозують надто легкого сезону.

Але можливі деякі відмінності від минулого року. Наразі імунітет проти коронавірусної інфекції SARS-CoV-2 є у багатьох людей. І не тільки завдяки щепленню, а й через те, що люди перехворіли на COVID-19 (інколи по кілька разів). Тому першу скрипку в сезоні 2023-2024 років може зіграти саме грип.

Ризик захворіти на грип, COVID-19 та інші ГРВІ протягом зими дуже високий у літніх людей та дітей до п’ятирічного віку. Адже у малюків найчастіше ще немає антитіл до коронавірусу, що збільшуватиме кількість епізодів ГРВІ і загалом знижуватиме імунітет. А у літніх людей імунна відповідь на віруси може бути зниженою, навіть незважаючи на щеплення.

Прогноз із Південної півкулі

Щоб визначитись зі штамами грипу та розробити вакцини для щеплення під конкретний сезон у Північній півкулі, Всесвітня організація охорони здоров’я збирає дані у Південній півкулі.

На сезон 2023-2024 років інформація щодо поширення різних вірусів була трохи неоднозначною. У бюлетені ВООЗ зазначено, що у країнах Латинської Америки поширення грипу лишалось низьким, хоча були й серйозні спалахи захворюваності. У деяких країнах Центральної Америки був ранній початок і високі рівні захворюваності на грип.

Іншою ситуація була в Австралії, де сезон 2022-2023 років став гіршим за останні п’ять років. Загалом збільшилась кількість звернень до клінік, хоча захворюваність була нерівномірною по регіонах.

Сезон грипу в Північній півкулі починається у жовтні, а пік припадає на лютий. І відповідно до розвитку сезону в Південній півкулі епідеміологи передбачали більш високий і гострий початок сезону, ніж зазвичай. Можна сказати, що ці прогнози справдились щодо України.

Згідно з даними МОЗ, мільйон українців (від початку жовтня до 19 листопада 2022 року) уже захворіли на ГРВІ від початку жовтня. А це на 35,9% більше, ніж за такий самий період минулого року. Проте поки ситуація щодо підвищення епідеміологічного порогу в різних областях постійно змінюється.

Як підготуватись до спалахів грипу

Прогнозувати, як поширюватиметься захворюваність на грип в Україні, точніше неможливо. Адже в кожному регіоні ймовірний свій розвиток подій. Чи стане цей сезон грипу найважчим за останні роки, як це було в Австралії, покажуть уже найближчі місяці.

Цього року ВООЗ визначилась зі складом вакцин від грипу відповідно до поширених вірусів:

  • вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний до A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Але окрім щеплення, що допомагає запобігти тяжким ускладненням, але не гарантує незаражання, слід підготуватись до можливих спалахів захворюваності. Сьогодні не у всіх наших співгромадян є змога потрапити до лікаря або звернутися до медичної установи. Тому кожній родині слід укомплектувати домашню аптечку противірусними препаратами.

Це мають бути саме ліки, що можна приймати від перших проявів вірусного респіраторного захворювання. Саме тоді противірусний препарат є найбільш ефективним і може допомогти перенести захворювання у легкій формі.

Також противірусні препарати можна приймати у сезон грипу для профілактики. Але це в першу чергу стосується ліків, розроблених на основі природних компонентів, тобто нетоксичних і доступних дітям, вагітним і літнім людям. Наприклад, противірусні засоби, що містять флавоноїди, впливають на РНК і ДНК різних видів респіраторних вірусів, пригнічуючи їх відтворення. Адже на початку захворювання важко встановити, чи це є грип, чи інший респіраторний вірус. Але вплив на рівні РНК і ДНК дозволяє призупинити розмноження вірусу в організмі.

Прийом засобів на основі флавоноїдів посилюює вироблення власного інтерферону людини до рівня, що допомагає протистояти вірусу. Також підвищується місцевий імунний захист – виробляється більше антитіл у слизовій оболонці дихальних шляхів – першій лінії захисту від вірусів.