Осінь – останній шанс поїсти свіжих сезонних овочів і фруктів, щоб запастись вітамінами на довгу та холодну зиму. Але також слід пам’ятати, що дитячий раціон завжди (не залежно від пори року) має бути збалансований за кількістю поживних речовин. Правильні страви потрібні для повноцінного фізичного розвитку, а також для роботи мозку, нервової системи (запобігання стресу) та імунного захисту.
Правило тарілки
Щоб забезпечити дитині збалансоване харчування, можна скористатись порадами від спеціалістів здорового харчування. Наприклад, експерти Гарвардської школи громадської охорони здоров’я (США) розробили тарілку харчування, де пропонують свій підхід до ідеального меню. Згідно з їхньою концепцією, тарілка (добовий раціон) умовно ділиться на чотири частини:
- пів тарілки – це овочі та фрукти, але бажано – без картоплі, що негативно впливає на рівень цукру в крові
- чверть тарілки – цільнозернові продукти – пшениця, ячмінь, зерна пшениці, кіноа, вівсянка, гречка, неочищений рис
- чверть тарілки – білок – риба, курка, квасоля, горіхи, що є здоровими та різноманітними джерелами білка, а ось бекон та сосиски – ні
- до тарілки слід додати трохи рослинних олій – оливкової, рапсової, кукурудзяної, соняшникової тощо
- краще пити достатньо води та чаю, а молоко й молочні продукти вживати до двох порцій на день, а соки – одну порцію у день.
Такий раціон цілком підходить дітям, оскільки забезпечує їх вуглеводами – джерелом енергії. Але при такому харчуванні обмежується кількість некорисних трансжирів, жирного червоного м’яса і фаст-фуду.
Читайте також: Грип у дітей: симптоми і лікування
Вітаміни для імунітету
Поживні речовини, звісно, краще отримувати безпосередньо із їжі. Проте не завжди у стравах мітиться уся необхідна гама вітамінів і мінералів. Тому важливо включити в раціон дитини продукти, що містять усі потрібні для функціонування імунної системі мікроелементи:
- бета-каротин міститься у шпинаті, моркві, броколі та помідорах
- вітамін С є у солодкому перці та броколі, цитрусових, ягодах і дині
- вітамін D міститься у жирній рибі, молоці та яйцях
- цинк є у яловичині та морепродуктах, а також бобах, горіхах та тофу.
Джерела флавоноїдів
У період, коли респіраторні вірусні інфекції та грип поширюються у дитячих колективах, важливо доповнити раціон компонентами, що допоможуть організмові боротись із вірусами. Наприклад, і дітям, і дорослим важливо вживати продукти з високим умістом антиоксидантів. Адже коли вірус починає розмножуватись в організмі, кількість вільних радикалів стрімко зростає. Вони не тільки руйнують клітини імунної системи, а й ушкоджують уражені вірусами органи і тканини, посилюючи запалення.
Антиоксиданти здатні зменшити кількість вільних радикалів і не допустити утворення нових. Сильні антиоксидантні властивості мають флавоноїди. Це рослинні метаболіти, що містяться у багатьох видах ягід, яблуках, винограді, цибулі, листових зелених овочах і темному шоколаді. На основі цих сполук розробляють і профілактичні препарати, що підходять для тривалого застосування дітьми.
Флавоноїди здатні пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів грипу, гострих респіраторних інфекцій, зокрема і SARS-CoV2. Противірусні препарати на основі флавоноїдів допомагають підтримати роботу імунної системи та мають протизапальний вплив на увесь організм. Противірусні препарати прямої дії на рослинні основі при тривалому застосуванні не викликають рефрактерності імунної системи, а сприяють підтримці рівня інтерферонів, достатнього для адекватної імунної відповіді організму на інфекційний збудник.