Як зберегти здоров’я дитини під час епідемії грипу: 5 порад

Як зберегти здоров’я дитини під час епідемії грипу: 5 порад

Загроза грипу з’являється щороку з настанням перших холодів. У сезон завжди хворіє багато українців, однак епідемію оголошують тоді, коли захворюваність сягає певного порогу – на 100 тис. осіб хворіє не менше 650 людей.

 

Проте і без епідемії ризик підхопити грип високий. Особливо це стосується дітей – вони вважаються однією з вразливих категорій (особливо малюки до двох років) і в сухих статистичних даних МОЗу становлять половину хворих. Варто нагадати декілька важливих моментів про грип:

 • хворобу викликає вірус, отже, забуваємо про антибіотики (ними лікують тільки хвороби, викликані бактеріями – коли до грипу приєднається бактеріальна інфекція, тоді лікар і призначає антибіотики);
 • симптоми грипу з’являються раптово: у дитини різко підвищується температура (від 380 С і вище), вона млява, примхлива і слабка, може скаржитися на головний біль або біль у м’язах, сильний кашель, втрачає апетит;
 • діагностувати грип має лікар. Інколи може допомогти експрес-тест. Хвору дитину обов’язково має оглянути лікар;
 • грип не лікується народними/бабусиними методами. Це означає – ніяких гірчичників, годування часником, медом з ріпою або цибулею, інгаляцій над картоплею та самопризначених препаратів.

Як захистити дитину від грипу

Є дії: добре відомі та прості:

 1.  На початку епідсезону зробити профілактичне щеплення від грипу. Вакцинація дозволена для дітей з шестимісячного віку. У разі інфікування хвороба матиме легкий перебіг або омине взагалі.

ДЕКІЛЬКА ПОРАД, ЩОБ ГРВІ У ДИТИНИ ПРОЙШЛО БЕЗ УСКЛАДНЕНЬ

 1. По можливості без потреби уникати відвідування громадських місць – мінімізувати пересування громадським транспортом у години пік, відвідування кафе, дитячих ігрових кімнат, не брати із собою дитину до пошти, магазинів, поліклінік, словом, до закритих приміщень із купою людей. Як відомо, вірус легко передається повітряно-крапельним шляхом. Це означає, що достатньо одному хворому чхнути, кашлянути або порозмовляти, щоб віруси потрапили в повітря і потім на слизові оболонки людей навкруги. До речі, саме з цією метою в школах та дитсадках вводять карантини – обмеження тісного контакту дітей не дає грипу розгулятися.

 

 1. На власному прикладі навчити гігієни: мити руки, не торкатися руками обличчя, чхати у згин ліктя, користуватися засобами дезінфекції та дотримуватися дистанції. Дитині будь-якого віку легше щось запам’ятати, коли вона це бачить і повторює за батьками, аніж коли вони їй постійно про це говорять. Тож робіть це разом: мийте руки після повернення додому, придбайте дитячий засіб для дезінфекції і обробляйте ним разом руки, стоячи у черзі в магазині не підходьте близько до інших покупців тощо.

ЧИ МОЖНА МАЛЮКУ З СИМПТОМАМИ ЗАСТУДИ ГУЛЯТИ І СПІЛКУВАТИСЯ ІЗ ІНШИМИ ДІТЬМИ?

 1. Закладати міцний імунітет. Він формується саме у дитинстві, тому діти такі вразливі до хвороб, зокрема, грипу. Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, фізична активність, повноцінний раціон, здоровий сон та загартованість закладають фундамент для зростання здорового організму.
 1. Створювати здорову атмосферу вдома. Більшість свого часу дитина проводить вдома, тому в сезон грипу треба особливо подбати про стан домашнього середовища. Повітря в квартирі або будинку не повинно бути сухим, теплим і нерухомим. Тож щоденне провітрювання, зволоження або вологе прибирання, періодичне протирання антисептиком гаджетів, іграшок та предметів, якими часто користується дитина, значно знижують ризик інфікування.

Якщо дитини захворіла і є підозра на грип, то дії батьків такі:

 • викликати або записати на огляд до сімейного лікаря/педіатра;
 • облаштувати постільний режим в прохолодній (t 19-200 С), в  добре провітреній кімнаті з вологістю не менше 50%;
 • давати рясне тепле пиття. Нехай дитина п’є, що забажає, головне часто і багато. Їжа за бажанням;
 • температуру збивати, якщо вона сягне 38,50 С жарознижувальними препаратами;
 • для зниження вірусного навантаження лікар може порадити дитячий противірусний сироп, який пригнічує розмноження вірусів, допомагає запобігти інтоксикації та виникненню ускладнень, сприяє полегшенню перебігу хвороби;
 • закладений носик промивати сольовим розчином.