Стало відомо, чому противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 | Smart Mama 2024

Стало відомо, чому противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 

У «Суботньому інтерв’ю» Радіо Свобода 16 жовтня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що терапію противірусними препаратами прямої дії тепер починатимуть на догоспітальному етапі – етапі «денного стаціонару». Про це пише MedOboz.

Ідеться про нещодавно закуплені в США препарати моноклональних антитіл (Бамланівімаб та Етезевімаб), а також про американський Ремдесивір.

Зокрема, глава МОЗ відзначив: «Ці ліки використовуються для того, щоб запобігти перетіканню хвороби в середній або важкий стан. Зокрема, ми рекомендували у протоколі надавати пріоритет використання цих ліків у так званому “денному стаціонарі“».

Читайте також: ДИТИНА ПЕРЕХВОРІЛА НА COVID-19: ЩО ВАРТО ЗНАТИ

Це рішення МОЗ прокоментував на своїй сторінці у фейсбуці Владислав Онищенко, голова правління ГО «Спілка споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення»:

«Виникає питання: де ви були півтора року?! Коли на пацієнтів з підтвердженим COVID-19 від легкого до помірного перебігу хвороби взагалі не звертали уваги – жодна противірусна терапія не надавалася і не рекомендувалася.

Саме в цей період – коли йде накопичення вірусного навантаження – необхідні противірусні препарати. Коли ж досягнуте максимальне вірусне навантаження і пішли патогенетичні процеси в організмі – противірусні препарати вже “до одного місця“».

«НАМН України ще рік тому говорила про те, що противірусні засоби ефективні на ранніх стадіях інфікування, і важкого перебігу хвороби можна уникнути, якщо противірусну терапію починати ще на амбулаторному рівні. Однак у МОЗ вирішили взяти відповідальність на себе… А тепер, панове, якщо взяли на себе відповідальність, відповідайте за 57 тисяч смертей!», – підкреслює глава правління ГО «Союз споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення».

Читайте також: ЯК ЧАСТО ДИТИНІ МОЖНА ПРИЙМАТИ ВІТАМІНИ?

Як зазначив Владислав Онищенко, замість застосування противірусних препаратів на ранніх стадіях, протоколи до сьогодні пропонують їх у комплексі з іншими засобами при середньому і важкому ступенях тяжкості хвороби СOVID-19.

Але тоді, каже експерт, «противірусна терапія може лише нашкодити як додаткове хімічне навантаження. Противірусні препарати слід призначати у перші години. А в стаціонарі їх застосовувати, коли розвивається прогресуюча дихальна недостатність і сепсис – безглуздо і небезпечно».

Думка Ольги Голубовської

Необхідність ранньої противірусної терапії підтримала й Ольга Голубовська, завідувачка кафедри інфекційних хвороб НМУ імені Богомольця, яка 23 вересня поділилася цією думкою на своїй сторінці у фейсбуці:

«Призначати противірусні препарати треба чим раніше, тим краще. Бажано у перший тиждень від дебюту клінічних симптомів, ДО розвитку важкого прогресуючого перебігу. Адекватно втручатися (виходячи з особливостей клініки) потрібно тоді, коли хворий ще майже здоровий».

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

Правда, не зовсім зрозуміло, чому Ольга Голубовська, яка з моменту початку пандемії підписує протоколи МОЗ, не наполягала на такій терапії раніше? При цьому критика з приводу «білих плям» протоколів лікування СOVID-19, у яких для хворих на початкових стадіях не було передбачено нічого, окрім жарознижувальних засобів, звучала весь цей час.

Думка Інституту епідеміології Національної академії медичних наук України

Зокрема, про це неодноразово заявляла Академія меднаук України. Ще півтора року тому, 20 березня 2020 року, на пресконференції, присвяченій успішним дослідженням діючої речовини протефлазід стосовно коронавірусів, фахівці НАМН України вказували, що противірусні препарати необхідно застосовувати саме на ранній стадії вірусних захворювань.

Так, Сергій Борщов, доктор медичних наук, завідувач наукового відділу інтенсивної терапії та детоксикації Інституту епідеміології НАМНУ, тоді зазначив:

«Якщо у хворого дійсно важкий стан і виникла пневмонія, не тільки пневмонія, а й обумовлена ??дистрес-синдромом, то, на жаль, будь-які противірусні препарати, які застосовуються в світі, у цій ситуації не допоможуть».

Читайте також: ЧИ МОЖНА МАЛЮКУ З СИМПТОМАМИ ЗАСТУДИ ГУЛЯТИ І СПІЛКУВАТИСЯ ІЗ ІНШИМИ ДІТЬМИ?

А ось на ранній стадії інфікування, як на тій же пресконференції підкреслив президент НАМНУ академік Віталій Цимбалюк, ефективність застосування противірусних діючих речовин доведена.

Нещодавно з’явилася інформація про те, що наказом МОЗ в інструкцію до противірусних препаратів з діючою речовиною протефлазід внесені наукові дані про їх специфічну дію на SARS-CoV-2.