Кому загрожує ковід цієї осені: експерт назвав групи ризику

Кому загрожує ковід цієї осені: експерт назвав групи ризику

Незважаючи на те, що у травні пандемію коронавірусу визнано завершеною, COVID-19 залишається серйозною загрозою здоров’ю людей. Оскільки розпочався осінньо-зимовий епідемічний сезон, саме час переглянути поточні ризики та рекомендації щодо цього небезпечного захворювання.

Він нагадує, що паралельно зі штамом Omicron XBB.1.5, який був домінуючим підваріантом “Омікрону” у першій половині цього року, зараз на території Північної Америки та Європи найпоширенішими є нові штами – зокрема, FL1.5.1, XBB.1.16, XBB.1.9, XBB.2.3 та EG.5 (також відомий як “Еріс”, або “Еріда”).

Наразі з погляду небезпеки для людини нові штами не надто відрізняються від “класичного” XBB.1.5. Проте у частини населення вони можуть спричинити серйозні ускладнення, які можуть призвести навіть до летального результату.

Чоловіки помирають частіше

Серед факторів ризику розвитку ускладнень професор Ельсаїд називає такі:

  • похилий вік;
  • імуносупресія;
  • онкологічні захворювання;
  • вагітність;
  • хронічні захворювання легень, серця, печінки, нирок і нервової системи;
  • діабет;
  • ожиріння.

“У дорослих шанси померти від COVID-19 збільшуються приблизно в три–шість разів при ожирінні та в чотири рази при захворюваннях легень. У дітей ймовірність смерті зростає приблизно в 63 рази при ожирінні, у 20 разів при синдромі Дауна і в 1,4 раза при астмі”, – пише Ельсаїд.

Однак у дітей значно рідше зустрічається так званий “довгий ковід” (“тривалий ковід”, післякоронавірусний синдром, long COVID). Ще одне статистичне спостереження: у чоловіків шанси померти від коронавірусу майже вдвічі більші, ніж у жінок.

У вересні 2023 року США, Велика Британія, Канада та ЄС оголосили про схвалення оновлених мРНК-вакцин проти COVID-19.

Проте ці вакцини були розроблені для підваріанту XBB.1.5, який вже зараз на межі зникнення – на сьогодні на нього припадає лише від двох до п’яти відсотків циркулюючих вірусів SARS-CoV-2, – зазначає професор Ельсаїд.

“Нові циркулюючі підваріанти, такі як EG.5, мають нові мутації, які можуть знизити ефективність імунітету, отриманого шляхом вакцинації”, – застерігає він.

А втім, вакцинація залишається найкращим способом уникнути серйозних ускладнень та смерті внаслідок COVID-19. Водночас більшість світових експертів нагадують про необхідність стандартних методів профілактики та дотримання гігієни – вони не замінять вакцинацію, але суттєво збільшать ваші шанси вберегтися від захворювання.

Основні поради:

  • за можливості уникайте скупчення людей, особливо у закритих приміщеннях, або носіть маску, коли уникнути близького контакту неможливо;
  • якомога частіше мийте руки;
  • якщо ви відчуваєте симптоми нездужання, залишайтеся вдома;
  • уникайте алкоголю та куріння, харчуйтеся збалансовано та регулярно займайтеся фізичними вправами – це зміцнить ваш імунітет і значною мірою вбереже від захворювання та його небезпечних наслідків.

Також треба пам’ятати: якщо ви все ж таки захворієте, то противірусні препарати потрібно приймати відразу, як тільки ви відчули симптоми захворювання. Тому слід заздалегідь перевірити, чи є у вашій аптечці противірусний препарат прямої дії.

Оскільки на початку інфекції неможливо визначити самостійно, який саме вірус спричинив ваше захворювання, краще обирати препарати широкого спектру – такі, що мають в інструкції показання щодо ефективності проти РНК- та ДНК-вірусів. Такі препарати будуть діяти як проти коронавірусу, так і проти вірусів грипу та інших гострих респіраторних інфекцій. Також бажано, щоб препарат мав імунотропну дію, зокрема, стимулював вироблення інтерферонів, які допомагають організму боротися з інфекцією.

Якщо ви підбираєте противірусний препарат для дитини або для всієї родини, уважно прочитайте інструкцію і впевніться, чи можна приймати ці ліки дітям з дня народження та/або вагітним жінкам. З цього погляду краще обирати препарати на основі природних компонентів – вони зазвичай мають менше вікових протипоказань, аніж препарати на основі штучно синтезованих хімічних сполук.