Які захворювання у дітей схожі на грип | Smart Mama 2024

Які захворювання у дітей схожі на грип?

Діти часто хворіють і такі симптоми, як кашель, нежить, головний біль, підвищення температури тіла, вже не дивують батьків. Адже після появи типових симптомів батьки переконані, що у дитини чергова застуда. Якщо малюк відвідує дошкільний заклад, то сумнівів у тому, що «ми знову застудилися», ні в кого не виникає.

Здебільшого це насправді так. Але річ у тім, що є безліч дитячих інфекційних захворювань, які  внаслідок різних причин, починаються з симптомів, що дуже нагадують застуду.

І поки з’являться характерні для кожного «дитячого» захворювання симптоми, дитина, що захворіла на нібито  застуду або грип, встигає «щедро обдарувати» рідних і близьких збудниками цих хвороб. І якщо для деяких дітей така ситуація здебільшого типова і не становить небезпеки, то для дорослих, особливо тих, хто не хворів у дитинстві або в кого немає набутого імунітету (не був щеплений або не сформувався імунний захист), подібний випадок може мати  наслідки.

Читайте також: Чекліст для батьків, якщо дитина захворіла ГРВІ

Що це за хвороби, початок яких дуже схожий на застуду, чим вони небезпечні та які симптоми мають насторожити уважних батьків, розглянемо в цій статті.

Найпоширеніші захворювання, симптоми яких легко сплутати з ГРВІ та грипом

Кашлюк

Як і застуда, починається з типових симптомів, таких як нежить, незначний кашель, чихання, невиражена лихоманка. Дещо пізніше, через 5 – 7 днів, коли при ГРВІ зазвичай вже одужують, для кашлюка все тільки починається, стан дитини погіршується і з’являються характерні для нього симптоми:

  • Часті напади кашлю, які можуть бути настільки сильними, що викликають блювання.
  • Після виснажливого нападу кашлю дитина може втратити свідомість.
  • На вдиху чути характерний свистячий звук.
  • Можуть виникати зупинки дихання або воно дуже ускладнене.
  • Через порушення дихання колір шкіри малюка набуває синюватого відтінку.

У немовлят характерного кашлю може і не бути, замість цього мама відзначає, що дитина дуже важко дихає, буквально задихається. Через неможливість нормально дихати малюка дуже важко погодувати, що призводить до недоїдання і втрати ваги.

Саме тому кашлюк небезпечний для дітей грудного віку. Згідно з даними офіційної медицини, у дітей до року важкий перебіг кашлюку вважається скоріше правилом, ніж винятком: у більшості з них спостерігається зупинка дихання, у кожної 8-ї дитини розвивається запалення легень, а у 1 % – виникають судоми. Найнебезпечніший кашлюк для дітей до 2-х місяців: частота розвитку пневмонії у них сягає 15-20 %, судоми з’являються у 2-4 %, а кожна 100-та хвора в цьому віці дитина може мати летальні випадки.

Потрібно сказати, що збудник кашлюку дуже заразний і легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі та чханні. Тому ним можна заразитися від будь-якої людини, яка нібито хворіє на застуду.

Кір

Викликається вірусом, що вражає клітини дихальних шляхів (горло і легені). Це дуже заразна хвороба, збудник якої поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли хворий кашляє або чхає. Згідно з даними Національного фонду інфекційних захворювань, на кір хворіють до 90 % людей, які контактують з хворим. Перші прояви кору також дуже схожі на застуду – це лихоманка, кашель і нежить. Характерний для цього захворювання висип з’являється через 3-5 днів від початку і є його відмінною рисою. Якщо кір не лікувати або при важкому перебігу захворювання виникають ускладнення: отити (вушна інфекція), пневмонія і енцефаліт (запалення головного мозку). Найважчий перебіг кору відзначається у дорослих.

Дифтерія

Ще одне захворювання, яке до недавнього часу виникало вкрай рідко, але спалахи якого останнім часом почастішали. Дуже важке захворювання, симптоми якого пов’язані з дією токсину (отрути), що виробляється бактеріями. Цей токсин пошкоджує порожнину носа і задню стінку глотки, що утруднює дихання або ковтання.

Як і застуда, дифтерія починається з болю в горлі, помірної лихоманки. Пізніше з’являються типові для неї прояви: біль у горлі і охриплість голосу, збільшення лімфатичних вузлів, характерний наліт, що покриває мигдалики і задню стінку глотки, що зумовлює порушення дихання.

Із ускладнень, крім неможливості дихати, дифтерія небезпечна тим, що токсин може вражати нирки, серце, викликаючи порушення в їх роботі, а також нервову систему з розвитком паралічу (знерухомлення людини). Згідно з даними офіційної медицини, кожен 10-ий хворий на дифтерію вмирає. Серед дітей віком до 5 років вмирає кожна 5-та хвора дитина.

Чому важливо розрізняти ці захворювання?

Тому що, як і грип, вони небезпечні не тільки своїми важкими ускладненнями, але і тим, що хворий тривалий час заражає оточуючих, що може мати непередбачувані наслідки.

Що робити, якщо симптоми ГРВІ у дитини насторожують?

За появи всіх перерахованих вище симптомів необхідно звертатися до лікаря, оскільки застуда може виявитися зовсім іншим захворюванням. Добре, якщо вам відомо, що в найближчому оточенні/дитячому садочку є хворий. Це дасть змогу не чекати, поки захворювання розгорнеться на повну і тоді доведеться вже боротися з можливими ускладненнями. Часто батьки починають самостійно давати дитині засоби від застуди, тому що таке лікування призначив лікар минулого разу. Не можна займатися самолікуванням, тому що цього разу може бути і не застуда, а лікування інших захворювань зовсім інше.

Пам’ятайте, що здоров’я вашої дитини – у ваших руках, а будь-яке зволікання може мати сумні наслідки.