У дитини Covid-19 чи грип? Чекліст для батьків | Smart Mama 2024

У дитини Covid-19 чи грип? Чекліст для батьків

У сезон захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), коли епідемічний поріг за багатьма з них перевищено, буває непросто визначити, який саме вірус став причиною захворювання у дитини.

Цього року до ГРВІ та грипу додався не менш серйозний конкурент – коронавірус SARS-CoV-2. І скільки б не говорили про те, що діти менше хворіють на COVID-19 порівняно з дорослими, випадки тяжкого захворювання на коронавірусну інфекцію все частіше трапляються у них, і навіть легкий та безсимптомний перебіг не є запорукою відсутності згодом серйозних ускладнень. Про це пише grippua.

Читайте також: СУХИЙ КАШЕЛЬ ПІД ЧАС ЗАСТУДИ: ЯК ЛІКУВАТИ ПРАВИЛЬНО?

За перебігом хвороби коронавірус і грип не можна порівнювати, грип має більш типову картину захворювання схожу на інші ГРВІ, а коронавірусна хвороба може мати зовсім різномий перебіг, але обидва віруси небезпечні можливістю розвитку важких ускладнень.

Як розрізнити захворювання COVID-19 та грипом у дитини

Важливо розуміти, що вірусні інфекції, які вражають дихальні шляхи, мають дуже багато схожих ознак, а їхня вираженість залежить від безлічі факторів, у тому числі від самого вірусу.

Тому одна дитина може легко перенести грип і симптоми будуть легкими, а інша – навпаки, хворітиме важко та з ускладненнями. Те саме стосується і коронавірусної інфекції.

 Типові симптоми грипу у дитини:

  • Головний біль, що локалізується в ділянці надбрівних дуг;
  • Почервоніння очей, сльозотеча та світлобоязнь;
  • Зміни рухової активності дитини: вона мало бігає, більше часу проводить в ліжечку;
  • Температура тіла може підвищуватись до фебрильних цифр;
  • Біль у м’язах може також проявляти себе зниженою рухливістю дитини;
  • Зниження апетиту до його втрати.

Всі ці симптоми можуть виникати і при ГРВІ, але в цьому випадку вони розцінюються як середньотяжкий перебіг захворювання та рідко виникають на самому початку. Тоді як за грипу вони можуть з’являтися вже з перших днів захворювання. При цьому симптоми ГРВІ (до збудників яких належать і коронавіруси), так само як і грипу, багато в чому схожі і розібратися самостійно, який симптом пов’язаний з яким вірусом неможливо.

Симптоми коронавірусної інфекції у дітей

Сьогодні лікарі вважають, що симптомами коронавірусної інфекції у дітей є лихоманка, кашель, задишка, стомлюваність, біль у м’язах та грудній клітині, закладеність та виділення з носа, іноді діарея і блювання. Очевидно, що точно так само проявляють себе й інші вірусні захворювання дихальних шляхів. Отже, діагностувати стан дитини за симптомами не вийде.

Тому батькам не варто самостійно намагатися визначити причину захворювання у дитини, а краще одразу звернутися до лікаря, який проведе необхідне тестування, встановить діагноз та призначить дитині лікування.

Лікування та профілактика грипу і COVID-19

Якщо для лікування грипу, як і його профілактики у дітей існують лікарські засоби та розроблені вакцини, то щодо COVID-19 на сьогоднішній день можливості дуже обмежені. Насамперед це стосується дітей до підліткового віку, вакцинація яким, у нашій країні, поки що не проводиться. Для дітей від 5 до 11 років лише почали проводити вакцинацію в США та Ізраїлі. Куба стала першою країною у світі, де стали щеплювати дітей до 2-х років вакциною свого виробника, в Китаї та ОАЕ схвалили вакцину Sinopharm дітям від 3-х років. В Україні дозволено вакцинацію від коронавірусу дітям поки лише з 12 років препаратом Pfizer\BioNtech. Тому вся надія покладається лише на противірусні препарати, ефективність та безпека яких була перевірена раніше, а нещодавно проведені дослідження показали їхній вплив на коронавірус.

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

За перших симптомів нездужання, поки не діагностовано ГРВІ це, грип або Covid-19 важливо звернутися до лікаря. Лікар може призначити етіотропне противірусне лікування препаратом із прямою дією на вірус сиропом Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.  Його противірусна активність поширюється на віруси ГРВІ, грипу, а також новий коронавірус, що став причиною пандемії COVID-19. Окрім впливу на РНК-полімеразу вірусів, що описано давно, наразі встановлено, що Флавовір пригнічує активність 3СL-протеази коронавірусу. Дія на ферменти вірусів дозволяє заблокувати їх проникнення в клітину та внутрішньоклітинне розмноження, тим самим полегшити перебіг захворювання та знизити ймовірність розвитку  ускладнень.

Читайте також: ЯКІ ВІТАМІНИ ВЖИВАТИ ПІД ЧАС ЗАСТУДИ?

Таким чином, при появі у дитини симптомів вірусної інфекції або якщо вона побувала у контакті з хворим на COVID-19 важливо не втрачати час на самостійне вирішення проблеми, а звертатися за медичною допомогою. Своєчасна діагностика коронавірусної інфекції у дитини та вчасно призначене противірусне лікування може захистити її від непередбачуваних наслідків цього захворювання.

Ольга Задорожна