Як обрати дитячий гурток? | Smart Mama 2024

Як обрати дитячий гурток?

Позашкільний розвиток є важливою частиною формування дитини у плані соціального, інтелектуального, емоційного та фізичного розвитку. Але який напрям обрати і що сподобається саме вашій дитині? 

Формула ідеального гуртка, на який дитина ходитиме із задоволенням, складається з: бажання та здібностей дитини, а також часу та можливостей батьків. Не завжди ці складові лягають в єдиний пазл. Часом діти самі обирають, чим хотіли б займатися, зважаючи на моду і тенденції, бажання походити з другом «за компанію» або свідомий вибір.

Але якщо дитині важко зрозуміти, чим їй зайнятися, батьки можуть допомогти так:

Зробити невеличку презентацію

Це особливо підійде для дошкільнят, які ще не розбираються у «тонкощах» гуртків. Малюка знайомлять з декількома напрямами, про які детально розповідають (що там роблять) і головне – наочно показують. Наприклад, за допомогою відеороликів з інтернету або сходивши до найближчого дитячого закладу на ознайомчу екскурсію. Таким способом дитина обере собі хобі та навчиться робити усвідомлений вибір.

Спробувати

Це гарний варіант, якщо дитина вагається між двома-трьома видами занять. Або взагалі, хоче спробувати щось абсолютно нове для себе. Сьогодні багато секцій та гуртків пропонують перше заняття, як ознайомче і безкоштовне. Дитина може прийти і спробувати. І врешті-решт зупиниться на тому, що їй сподобається.

Пропонуючи те чи інше заняття, батьки мають обов’язково зважати на характер, темперамент та здібності дитині. Це означає:

  • не віддавати непосидючого та активного хлопчика на малювання, де вимагається зосередженість та концентрація уваги;
  • корегувати поведінку. Наприклад, надто активну дитину віддати на спорт (танці, плавання, боротьбу), прихильника соцмереж – на курси блогерів, відео- і фотографії, любителя бути в центрі уваги – курси акторської майстерності;
  • не втілювати свої батьківські амбіції або мрії через власних дітей. Якщо тато не став відомим музикантом, а мама – балериною, то не віддавати на скрипку чи балет дитину, якщо вона цього не хоче;
  • не зважати на стереотипи. Є дівчата, які люблять грати у футбол, а є хлопчики, які з задоволенням шиють лялькам одяг. І перше, і друге нормально.

І ще важливий момент – навантаження дитини. Воно має бути помірним. Адже крім дитсадка чи школи, а також гуртків, у дитини має бути вільний час, який вона повинна проводити так, як забажає. Адже гурток – це не відпочинок. Завдання батьків –  зберегти баланс між навчанням та хобі. Завантажувати дитину, щоб вона не мала вільного часу «на дурниці», абсолютно неправильна стратегія виховання. У результаті життя родини перетворюється на спринт: школа, гурток, уроки, спати.

Обираючи гурток для своєї дитини бажано враховувати:

  1. Місце розташування. Чим ближче до дому або навчання, тим краще. Діти теж втомлюються протягом дня. А довга дорога навіть на улюблене заняття займе час та буде виснажувати.
  2. Приміщення. По-перше, безпечне – обов’язково має бути облаштоване бомбосховище. По-друге, атмосферне – інтер’єр повинен відповідати дитячій тематиці (світлий простір, зі зручностями, розрахованими для дітей – вбиральня, роздягальні, доступ до Wi-Fi, шафки, меблі, інвентар, питна вода тощо).
  3. Інформаційна доступність. Чим більше заклад «розповідає» про себе, тим краще. Активні сторінки в соціальних мережах, сайт, зв’язок через усі наявні месенджери, локальна реклама (дошки оголошень, місцеві групи з відгуками тощо) з усією потрібною інформацією (від розкладу та вартості). Бонусом буде наявність на стінах закладу подяк, фотографій, дипломів, поробок, створених дітьми, тощо.
  4. Чистота. Найменше, чого б хотілося батькам – це хвора дитина. А погана гігієна, як не крути, збільшує шанси розповсюдження інфекцій в дитячому колективі. Тож варто звернути увагу на приміщення, в якому дитина проводитиме по кілька годин на тиждень (температуру повітря, регулярність прибирання, доступність до води, розмір приміщень і кількість дітей в них тощо).
  5. Знайомство з викладачами. Це потрібно зробити не для того, щоб оцінити кваліфікацію, а зрозуміти, яка людина працюватиме з дитиною. І як би дивно це не звучало, але не лише дитині має подобатися її педагог або тренер, а й навпаки. Якщо дорослий любить працювати з дітьми, то такі заняття будуть плідними і батьки можуть бути спокійні.

Отже, враховуючи побажання дитини та ці поради, батьки можуть допомогти обрати їй хобі, яке буде подобатися всім.