Осиплість голосу у дитини: найбільш часті причини та наслідки | Smart Mama 2024

Осиплість голосу у дитини: найбільш часті причини та наслідки

Із змінами голосу у дитини, зокрема з осиплістю, батьки найчастіше стикаються, коли вона застуджена. А все тому, що голосовий апарат розташований в повітроносних шляхах, і у формуванні голосу бере участь не один відділ дихальної системи, а відразу декілька. Їх злагоджена робота може порушуватися при респіраторній вірусній інфекції, впливаючи на висоту, тембр і силу голосу.

Багато хто знає, що захриплість з’являється, якщо у запальний процес залучені голосові зв’язки. Це безумовно так, оскільки ураження голосових зв’язок є провідною причиною зміни голосу у дитини. Як приклад, навіть незначний нежить надає голосу специфічного відтінку. Які основні причини зміни голосу у дитини, як зрозуміти, в якій ситуації осиплість голосу пов’язана з вірусним захворюванням і як правильно вчинити в такій ситуації – обговоримо в статті.

 

Читайте також: Блювота  при температурі: причини і лікування

 

Вірусні інфекції дихальних шляхів є найбільш частою причиною зміни голосу. Найпомітніше він змінюється при ураженні голосових зв’язок, які є звукоутворювальним органом. Виникаюче вірусне запалення гортані (вірусний ларингіт) супроводжується набряком слизової оболонки, що вистилає голосові зв’язки, і порушенням їх змикання, що при вираженому запаленні може закінчуватися тимчасовою втратою голосу (на медичній мові – афонія). У дитячому віці така ситуація найчастіше виникає при зараженні вірусом парагрипу, для якого гортань – улюблене місце перебування. При парагрипозній інфекції у дитини крім осиплості голосу будуть присутні й інші симптоми вірусного захворювання: підвищена температура тіла, гавкаючий кашель, який є другим характерним симптомом запалення гортані, біль при ковтанні, який виникає через подразнення запаленої слизової ковтальним рухом гортані. Дитина старшого віку може скаржитися на сухість і першіння в горлі.

Однак ларингіт при ГРВІ рідко буває ізольованим захворюванням, адже вірусна інфекція викликає дифузне ураження дихальних шляхів, а сам вірус не схильний залишатися тривалий час на одному місці. При ураженні іншими вірусами ГРВІ відділів дихальних шляхів, розташованих біля гортані (глотки і трахеї), розвивається запалення і в них – ларинготрахеїт і ларингофарингіт, яке також може призводити до зміни голосу.

 

Читайте також: Судоми при температурі: чому вони виникають та як діяти батькам

 

Роль резонаторів у формуванні голосу відіграють порожнини рота і носа, а також навколоносові пазухи (синуси). Вірусне запалення порожнини носа і синусів, при ГРВІ, відповідно впливає на голос у дитини. Наявність хронічних захворювань, які розвинулися на тлі вірусних інфекцій – алергічного риніту, хронічного синуситу, кіст та поліпів, також може бути причиною зміни голосу у дитини. Розростання аденоїдів та хронічний тонзиліт у дитини, сприяючи підтримці тривалого запалення в носоглотці і впливаючи на рух повітряних потоків на вдиху і видиху, змінюють тембр і висоту голосу.

Як бачимо, причин, з яких голос у дитини може змінюватися, пов’язаних тільки з вірусами ГРВІ, досить багато. З урахуванням того, що діти щорічно застуджуються досить часто і 8–10 захворювань респіраторними вірусними інфекціями на рік, то голосовому апарату доводиться страждати досить часто. Якщо до вірусних причин додаються виниклі хронічні стани, осиплість голосу може зберігатися і після одужання дитини. Тому батькам потрібно бути пильними і контролювати, як відбувається відновлення голосу дитини після хвороби, а якщо цього не відбувається – звертатися до лікаря.

 

Читайте також: Сім правил відвідування дитячого стоматолога

 

Крім вірусів, що викликають респіраторні захворювання, існує велика кількість інших причин, які також впливають на голос у дитини. Часом їх вплив батьки помічають одразу, наприклад, якщо в дихальні шляхи дитини потрапило чужорідне тіло, іноді вони формуються поступово (кісти, поліпи голосових зв’язок) і батьки звертають на них увагу тоді, коли голос у дитини значно змінився. У деяких ситуаціях запальне ураження голосових зв’язок пов’язано з іншими захворюваннями, такими як кашлюк, кір або скарлатина.

 

Що робити, якщо у дитини змінився голос?

Якою б не була причина зміни голосу, її встановленням повинен займатися лікар. Адже від того, наскільки точно вона буде виявлена, також як і визначена область ураження голосового апарату, буде залежати призначене лікування і те, наскільки швидко голос відновиться. Важливо пам’ятати, що симптоми будь-якого запального захворювання дихальних шляхів, незалежно від його причини, практично однотипні, тому батькам буває складно розібратися, де в даний момент локалізується запалення. Тільки лікар під час огляду з урахуванням скарг може точно визначити, який відділ дихальної системи вражений, а розлад голосового апарату буде йому підмогою у встановленні діагнозу.

Як вже було сказано, при захворюванні на гостру респіраторну вірусну інфекцію важливо не тільки вчасно виявити її, але й правильно пролікувати дитину, щоб вірусна діяльність не привела до формування хронічних станів і не позначилася на голосі дитини. Щоб уникнути подібного розвитку ситуації лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат, наприклад сироп Флавовір. Він прямо впливає на вірусні збудники, пригнічує розмноження вірусів в організмі і зменшує інтоксикацію. Препарат захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету (лактоферин, sІgA та лізоцим). Його блокуючий вплив на розмноження вірусів в клітинах  гальмує поширення запального процесу і знижує його вираженість. У такій ситуації у вірусів менше шансів порушити голос дитини, а якщо їм це вдалося, то він швидше відновиться.

Крім противірусного лікування, при ураженні голосових зв’язок лікар може порекомендувати спеціальний щадний режим, який включає голосовий спокій, коли більшу частину часу дитині рекомендується мовчати, а розмовляти тільки пошепки. Їжа на період захворювання повинна бути помірно теплою, не холодною і не гарячою, не містити подразнюючих слизову оболонку продуктів. Дитині рекомендується пити багато теплих напоїв.

Таким чином, зміни голосу та його осиплість є ознакою ураження голосового апарату, розташованого в дихальній системі. І від того, наскільки своєчасно буде виявлена проблема і правильно, з урахуванням лікарських рекомендацій, вирішена, буде залежати як швидко, а головне повністю відновиться голос у дитини.

Галина Бут, сімейний лікар