Чи можна малюку з симптомами застуди гуляти і спілкуватися із іншими дітьми? | Smart Mama 2024

Чи можна малюку з симптомами застуди гуляти і спілкуватися із іншими дітьми?

Мами і татусі часто впевнені, що їхній дитині не можна на вулицю до тих  пір, поки остаточно не зникнуть усі симптоми ГРВІ. Тим паче що інші батьки, безумовно, насторожено ставляться до дитини, яка кашляє та чхає на майданчику або в дитячому колективі. Але у дітей симптоми застудних захворювань можуть зберігатися тривалий час, який дитина не обов’язково повинна проводити в чотирьох стінах.

Не всякий нежить заразний

Якщо дитина хворіє будь-яким вірусним захворюванням, відвідувати садок, школу або спілкуватися з іншими дітьми їй, звичайно, не можна. Період, коли дитина  заразна для оточуючих, допоможе визначити лікар. Для ГРВІ та грипу такий термін заразності, як правило, становить 5-7 днів, але у разі тяжкого перебігу захворювання може продовжуватися до двох тижнів.

Крім того, вірусні інфекції потребують правильного лікування, інакше терміни, протягом яких дитина залишається заразною для оточуючих, можуть затягуватися набагато довше, ніж прийнято вважати. Іноді нежить разом із закладеністю носа може бути єдиним симптомом ГРВІ, і навіть у цьому випадку дитина є розповсюджувачем вірусів. Тому консультація лікаря необхідна, щоб вчасно виявити причину захворювання і повністю усунути її.

Читайте також: ПНЕВМОНІЯ ПРОТИ БРОНХІТУ: ЯК ВІДРІЗНИТИ

Якщо винуватцем нежитю та інших симптомів, які з’являться, є вірус, лікар може призначити дитині противірусний препарат, наприклад сироп Флавовір, дія якого спрямована на пригнічення розмноження вірусу в клітинах дихальних шляхів дитини. Він містить активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід, дія якого полягає в блокуванні активності вірусних ферментів, які беруть участь в розмноженні вірусу всередині клітини. Згідно  інструкції Флавовір можна застосовувати дітям від народження, а дозування залежить від віку дитини і визначається лікарем. Чим раніше таке лікування буде розпочато, тим швидше дитячий організм зможе впоратися з вірусним агресором.

Симптоми на кшталт кашлю і нежиті часто зберігаються тривалий час після того, як у дитини спаде температура і пройде ймовірний період її заразності для оточуючих. У таких випадках лікар може дозволити відвідувати дитячі колективи.

Також у дітей часто спостерігаються симптоми, просто схожі з симптоматикою вірусних захворювань. Наприклад, кашель і нежить можуть викликати алергени. Буває і неалергічний риніт, викликаний більш рідкісними подразниками. Аденоїдит – одна з найчастіших причин відчуття закладеності носа, гнусавості, нежитю та кашлю. Діти, які страждають від  подібних симптомів, не повинні бути позбавлені можливості відвідувати школу або дитячий садок. Такі стани не є заразними для оточуючих дітей. Однак педагоги, вихователі та навіть інші батьки повинні бути поінформовані в причини виникнення у дитини кашлю і нежиті.

Читайте також: ВІРУСНИЙ ВОРОГ У ДИТСАДКУ: ЯК ЗАХИСТИТИ МАЛЮКА

Слід враховувати, що якщо симптоматика невірусного захворювання занадто сильна (наприклад, алергія викликає нежить з постійною «течією» з носа), то з відвідуванням навчальних закладів варто почекати. Діти можуть відчувати себе дуже некомфортно, навіть якщо захворювання не супроводжується високою температурою, а викликає лише нежить.

Якщо ж дитині із залишковою симптоматикою вірусного або іншого захворювання лікар вже дозволив відвідувати дитячий колектив, батьки повинні переконатися в її здатності подбати про себе. Дитина повинна вміти самостійно усувати симптоми (користуватися серветками). Симптоми захворювання повинні бути досить слабкими, щоб не викликати у малюка сильного дискомфорту.

Як правильно гуляти з нежиттєм?

В активній фазі ГРВІ (приблизно сім днів з моменту появи симптомів) фізична активність дитині протипоказана. Як правило, в цей період у дітей залишається підвищеною температура тіла, що робить їх слабкими і млявими.

Але якщо температура вже не підвищується вище субфебрильної, а дитина почуває себе добре, то прогулянка буде навіть бажаною, але при дотриманні деяких умов:

  1. Температура повітря та вологість на вулиці повинні бути комфортними. Небажано гуляти з хворою дитиною, якщо на вулиці сильний мороз, вітер, сніг, калюжі або дощ.
  2. Застуджена дитина не повинна бігати. Тому з фізичної активності залишається тільки ходьба або спокійна гра в пісочниці.
  3. Відвідувати дитячі майданчики, коли там є інші діти, під час прогулянок не потрібно. Адже дитина, навіть якщо вона сама вже не представляє небезпеки для оточуючих в плані заразності, може підхопити інфекцію від інших дітей. А імунітет в цей період дуже низький.
  4. Якщо на вулиці не жарко, прогулянку краще організувати під сонячними променями, а не в тіні. Адже ультрафіолет швидко вбиває віруси.
  5. Прогулянка також допоможе зволожити слизові носа і горла, які можуть пересихати від прийнятих ліків. Обов’язково потрібно вивести дитину на вулицю, якщо малюк погано спить або страждає від головного болю. Було б непогано організувати прогулянку в хвойному лісі, адже фітонциди, що виділяються цими деревами, активно знищують віруси. Після такої прогулянки дитина може почати активніше кашляти, але це нормальний процес – адже свіже повітря сприяє відходженню мокротиння.
  6. Дитину треба одягати відповідно до погодних умов. Застуджена дитина ні в якому разі не повинна спітніти або замерзнути на вулиці. Можна вибрати більш тепле взуття, а одяг взяти додатково.
  7. Важливо пояснити дитині, що дихати на вулиці треба через ніс. Адже холодне повітря тільки тоді встигає досить прогрітися, якщо його вдихають через ніс, а не ротом. Крім того, це додатковий захист від вірусів і бактерій, яку забезпечує тільки дихання носом.

Читайте також: ЧОМУ У МАЛЮКІВ ВИНИКАЄ ОБСТРУКТИВНИЙ СИНДРОМ?

Діти дуже швидко реагують на зміну обстановки і за їхнім станом легко стежити. Тому перша прогулянка після застуди може тривати тільки 10 хвилин і недалеко від будинку. Якщо дитина замерзла або почуває себе недобре, варто повернутися додому і спробувати вийти на прогулянку через пару днів.

Ольга Задорожна