Авітаміноз у дитини навесні: симптоми на які варто звернути увагу

Авітаміноз у дитини навесні: симптоми на які варто звернути увагу

Дефіцит одного чи кількох вітамінів, або ж авітаміноз, найчастіше спостерігається саме на весні. Що ж відбувається у цей час із організмом дитини і чому саме в цей час інфекції виявляються більш причепливими, ніж узимку?

Які віруси прокидаються весною?

Хоча більшість дітей перехворіє грипом і більш тяжкими ГРВІ узимку, навесні навряд чи вдасться уникнути сопель і кашлю. Річ у тім, що сезонні інфекції на зразок парагрипу, респіраторно-синцитіального вірусу, рино- та аденовірусів більш активні саме весною. Ці гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) можуть протікати не так тяжко, як, наприклад, грип.

Але, по-перше, на дітей продовжують впливати наслідки пандемії COVID-19 і дистанційного навчання (тобто ізоляції від колективу). Відсутність хвороб протягом кількох років ослабило імунітет до різних видів ГРВІ.

По-друге, саме весною діти отримують найменше вітамінів із їжі. Це може спричинити весняний авітаміноз, що негативно впливає і на імунітет, бо  організмові не вистачає поживних речовин для підтримки імунної системи.

Третім чинником, що сприяє поширенню ГРВІ, є погода. Весною сонце ще не достатньо активне, щоб ультрафіолет знищував віруси в повітрі. І вже немає морозу, що також непогано справлявся зі стерилізацією повітря. Зате зростає вологість, що робить середовище для виживання  вірусів і мікробом якомога приємнішим.

Окрему групу ризику становлять діти із алергією. З початком цвітіння рослин їх хвороба загострюється, що додатково впливає на стан імунної системи.

Усе це може сприяти тому, що ГРВІ весною проходитимуть із більш вираженою симптоматикою і високою  ймовірністю ускладнень (бронхіту, отиту, гаймориту, тонзиліту та пневмонії).

Симптоми авітамінозу

Уважно спостерігаючи за станом дитини, можна помітити зміни в її поведінці та фізичні ознако того, що організмові не вистачає вітамінів.

Насамперед, можна відзначити такі симптоми авітамінозу:

  •  сухість і лущення шкіри, тріщинки в куточках рота
  •  ламкість нігтів і випадіння волосся
  •  кровоточивість ясен, запалення у порожнині рота, розвиток карієсу
  •  кон’юнктивіт
  •  кровотеча з носа
  •  часті судоми м’язів ніг
  •  часто з’являються синці та набряки
  •  зниження апетиту, нудота
  •  сильна втомлюваність, неможливість зосередитись на навчанні
  •  неспокійний сон.

Від того, чи вистачає дитині вітамінів і мікроелементів, буде залежати реакція імунної системи на ГРВІ. Як показують дослідження, цинк, селен, залізо, мідь, ?-каротин, вітаміни А, С і Е та фолієва кислота впливають на компоненти вродженого імунітету.

Наприклад, клітини імунної системи фагоцити виробляють реактивні оксиданти як захист від інфекційних агентів. Але оксиданти можуть руйнувати клітини, що беруть участь у вродженому імунітеті. Що запобігти цьому, потрібна достатня кількість вітамінів і мікроелементів.

Дефіцит цинку та вітамінів А і D може знизити функцію природних клітин-кілерів, що є частиною вродженого імунітету. Тоді як додатковий прийом цинку і вітаміну С може підвищити їх активність.

Як запобігти авітамінозу

Отже, навесні особливо важливо, щоб імунна система дитини могла протистояти вірусним захворюванням. Ось що можна зробити, щоб підтримати сили дитини:

  1. Повноцінне харчування передбачає споживання великої кількості овочів і фруктів, що і є джерелом мікронутрієнтів. Проте не слід забувати про вживання достатньої кількості корисних білків як джерела амінокислот і жирів, що потрібні для засвоєння вітамінів і мікроелементів.
    2. Дитячому організмові потрібно більше часу для відновлення. Якщо дитина не хоче вчитися і лягає спати вдень, можливо, для цього є інші причини, ніж лінощі. Дітям потрібно повноцінно висипатися (до 10 годин на добу) в гарно провітрюваному приміщенні. Для більш якісного сну показані прогулянки за кілька годин до вкладання у ліжко.
  2. Можна додатково приймати вітамінно-мінеральні комплекси, а за рекомендацією педіатра – корисні відвари з шипшини, звіробою, лимону, меду, імбиру, малини та ромашки.
  3. Якщо дитина все-таки підхопила ГРВІ, слід своєчасно підтримати її організм, не дати вірусу наростити свої сили та запобігти ускладненням вірусної інфекції. Лікар може призначити етіотпропне лікування, наприклад  сиропом Флавовір. Він містить флавоноїди, що здатні запобігати розмноженню вірусів ГРВІ, COVID-19 чи грипу. Прийом Флавовіру за перших симптомів респіраторної інфекції сприятиме зменшенню інтоксикації та пришвидшенню одужання, адже перешкоджатиме зростанню вірусного навантаження на дитячий організм. Дитячий сироп Флавовір дозволений від народження.