Чому дитина часто хворіє - відповідь педіатра | Smart Mama 2024

Що робити, якщо дитина часто хворіє на застуду

Для батьків немає нічого більш неприємного, ніж дитина, яка постійно хворіє, і часом здається, що кашель та нежить ніколи не припиняться. Через це ви всією сім’єю вважаєте за краще зайвий раз не виходити на прогулянку, не брати участь в дитячих заходах, а спілкування з однолітками дитини зводиться до мінімуму. Часті хвороби забирають у малюка найважливіше: його безтурботне дитинство

У той час як батьки намагаються з усіх сил розібратися у ситуації, нав’язливі питання: «чи достатньо я докладаю зусиль, щоб дитина не хворіла? чи можу я зробити ще щось? невже я погана мама? »- не дають спокою. Ситуація ускладнюється, якщо батькам через часті дитячі застуди доводиться часто і надовго знаходиться на лікарняному по догляду за дитиною і пропускати роботу, що лише додає переживань.

Що насправді відбувається з дитиною і як їй допомогти, розглянемо в цій публікації.

Одним з найбільш поширених захворювань у дітей є ГРВІ. Деякі діти хворіють так часто, що батькам часом здається, що не встигли оговтатися від однієї застуди і нарешті пішли в садочок/школу, а ввечері знову з’явився нежить, і все починається знову.

Причина цього криється в особливостях дитячої імунної системи. Діти починають хворіти з 6-ти місячного віку, коли відбуваються зміни раціону харчування і вводяться нові продукти, а кількість грудного молока, яке отримує малюк, в кращому випадку зменшується, а часто повністю зникає. У такій ситуації незміцнілому організму доводиться самостійно справлятися з вірусами, а оскільки імунний захист ще не достатньо сформований, то як результат – дитина часто і тривало хворіє.

В середньому дитина може переносити від 7 до 10 застудних захворювань на рік, в будь-який час року, а не лише взимку. До моменту досягнення шкільного віку ця частота повинна знизитися до 5-6 разів на рік, а у підлітків вона досягає рівня дорослих – близько 4 застудних захворювань на рік.

В чому причина високої захворюваності у дітей 

Для багатьох батьків частота ГРВІ від 7 до 10 здається вкрай високою. Чому діти так часто хворіють? Головна причина криється в тому, що дитячий організм надзвичайно сприйнятливий до вірусів і бактерій. А з урахуванням того, що діти постійно і всюди (як і дорослі) піддаються впливу невідомих їм вірусів, завдання стає практично нездійсненним. Кожна нова людина, з якою вони стикаються, і все, до чого вони торкаються, становлять небезпеку підхопити нові віруси.

Крім того, організм дитини не має такого імунного захисту, як у дорослого. На першому році життя за умови грудного вигодовування діти захищені материнськими факторами, але після повного його припинення або якщо дитина відпочатку перебувала на штучному вигодовуванні, то з вірусами, що атакують дитячий організм з усіх боків, доводиться справлятися самостійно. У цей період імунна система тільки вчиться протистояти вірусам, з більшістю з яких вона раніше не зустрічалася, тому на те, щоб сформувалася досить сильна імунна відповідь, потрібен час і роки «тренувань» у вигляді частих захворювань.

Читайте ще: Антибіотики при ГРВІ та грипі: чи ефективні вони

Пік таких «тренувань» припадає на початок відвідування дитячого дошкільного закладу. Саме там дитина знайомитися з більшістю вірусів і бактерій, і саме в цей період імунна система вмтримує максимальне навантаження. Якщо в родині є старші брати і сестри, то вони також стають джерелами нових вірусів, «приносячи» їх зі школи додому і «нагороджуючи» ними молодших членів сім’ї. Добре відомо, що застудні захворювання тримало циркулюють в багатодітних сім’ях, члени якої можуть не один раз перехворіти на ГРВІ за цей час.

Коли діти перестають хворіти

Більшість дітей перестають хворіти так часто, коли вони стають старше, а їх імунна система розвиває здатність боротися з вірусами і бактеріями. Тому ніяких відхилень у розвитку дитини немає, якщо вона періодично застуджується і ця частота відповідає віковій нормі. У цьому випадку батькам немає про що турбуватися. Іноді під маскою частих застуд ховається алергія, яка як раз і проявляється безперервним нежиттем. Інша справа, якщо кожного разу, коли дитина хворіє, у неї виникає пневмонія, гострий фарингіт, синусит або лікар прописує антибіотики. Це може свідчити про те, що дитяча імунна система не формує ефективну відповідь на вірус, що створює передумови для розвитку бактеріальних ускладнень.

Ще однією причиною розвитку частих вірусних захворювань є приховані інфекції, такі як герпес, інфекційний мононуклеоз і інші. Якщо дитина інфікована ними, імунна система такої дитини витрачає всі свої ресурси на те, щоб впоратися з ними і перевести їх в неактивний стан. Такі діти дійсно можуть трохи відставати в рості і розвитку, так як всі сили організм витрачає не на забезпечення гармонійного розвитку дитячого організму, а на боротьбу з хронічним інфекційним захворюванням.

Якщо у дитини часті застудні захворювання з тривалі перебігом і частими ускладненнями – це є приводом для звернення до лікаря та обстеження на наявність імунодефіциту і прихованих інфекцій. При виявленні цих збудників лікар призначить лікування, спрямоване не тільки на віруси ГРВІ та грипу, а й на дрімаючі інфекції. З цією метою лікар не призначить велику кількість препаратів, так як це лише обтяжить стан дитини і ще більше виснажить захисні сили дитячого організму.

Галина Бут, сімейний лікар

Читайте ще: Які захворювання у дітей схожі на грип