В Україні лікарі частіше фіксують випадки мікст-інфекції

В Україні лікарі частіше фіксують випадки мікст-інфекції, а світ готується до “хвороби Х”

Насправді ніякої «хвороби Х» не існує. Поки. Просто світові вчені, науковці та медики, пам’ятаючи досвід пандемії COVID-19, умовно так назвали потенційну хворобу, яка може так само, як коронавірус, раптово з’явитися і заразити всю планету. Враховуючи це, вони вирішили об’єднати досвід та зусилля, аби підготуватися до майбутніх ймовірних пандемічних загроз. Саме це обговорювали фахівці на останньому Всесвітньому економічному форумі в Давосі.

 Термін «хвороба Х» вживають з 2017 року. Ним експерти ВООЗ визначають інфекційні захворювання, які мають епідеміологічний потенціал, тобто у майбутньому можуть (!) призвести до пандемій. Яка хвороба буде наступною – точно назвати не може ніхто, однак версії,  ймовірність та причини досліджуються регулярно. Але визначаючи якусь хворобу як «хворобу Х», світова спільнота буде діяти більш злагоджено на її виявлення та оперативно реагувати на неї.

Попереджений – значить озброєний

Отже, коли вчені обговорюють «хворобу Х», йдеться про підготовку до гіпотетичної хвороби. А оскільки Україна є частиною світової спільноти, то відповідно бере участь у підготовці та прогнозуванні. «Політична та галузева співпраця – це те, що дозволяє нам всім підготуватися якомога краще. Зокрема, йдеться про оперативну розробку високоякісних діагностичних, терапевтичних засобів та вакцин.

Зараз мова про 100 днів на випадок наступної епідемії», – пояснює міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Про те, що щось таки буде і набагато смертоносніше, ніж COVID-19, – у ВООЗ говорять ще з 2021 р., але коли очікувати нову загрозу невідомо. Поки лунають попередження, фахівці тримають у полі зору наявні збудники та роблять підготовчі кроки.

Україні розпал епідсезону

Поки світ обговорює загадкову загрозу під назвою «хвороба Х», в Україні розпал епідсезону, в якому вирують грип, COVID-19 та відносно для нас «новенький» RSV (респіраторно-синцитіальний вірус, має схожі з ГРВІ симптоми. Небезпечний для немовлят, людей похилого віку та осіб з ослабленим імунітетом). Наскільки добре українці впораються з ними, залежить від багатьох факторів: обізнаності, рівня вакцинації, дотримання правил гігієни, наявності тестів та ліків, доступності до лікарів та аптек врешті-решт.

Хоча поки за статистикою ситуація більш-менш контрольована, проте лікарі все частіше фіксують випадки так званої мікст-інфекції (або ко-інфекції), коли у пацієнта діагностують одночасно (або послідовно) віруси грипу та коронавірусу. У таких випадках хвороба має тривалий перебіг, з серйозними ускладненнями, є високий ризик летальності.

Як убезпечитися під час сезону інфекцій?

Найкраще, що можна зробити – це вакцинація. Це принаймні захистить або пом’якшить перебіг грипу або коронавірусу. Але поки більшість українців ігнорує цей вид захисту. Тому залишається за появи перших характерних ознак хвороби звернутися до лікаря, який, згідно з протоколом надання медичної допомоги, призначить відповідне противірусне лікування.

Якщо такої змоги немає, самостійно зробити тестування на грип і коронавірус (купити тести в аптеках або зробити в лабораторіях). У випадку позитивного результату якомога швидше проконсультуватися з лікарем. Ну і основне – тут у будь-якій ситуації не обійтися без противірусних препаратів прямої дії. Особливо, коли йдеться про високий ризик зараження кількома вірусами, контакт з хворим або появу перших симптомів хвороби. І критичну роль тут відіграє час – це дуже важливо за будь-якої інфекційної недуги, наголошують інфекціоністи. Тому лікар може призначити одразу противірусний засіб, особливо коли в домі є діти (є противірусні, призначені саме для дітей), літні особи, вагітні або люди з хронічними хворобами. Наприклад, противірусні препарати розроблені на основі флавоноїдів – рослинних екстрактів, здатних пригнічувати вірусні компоненти, що відповідають за розмноження вірусу в організмі. Таким чином один препарат може «працювати» проти декількох збудників хвороб, знижуючи вірусне навантаження.

Серед противірусних препаратів, що безпосередньо впливають на вірус є спеціально розроблений сироп для дітей Флавовір,  що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо «звичних» вірусів, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, а й щодо вірусу SARS-CoV-2, що є причиною COVID-19. Також противірусний сироп Флавовір додатково сприяє підвищенню місцевого імунітету слизових оболонок у верхніх дихальних шляхах.

Реалії сьогодення вимагають бути напоготові. Адже важкість перенесення хвороби залежить від індивідуальних можливостей імунітету. А якщо організм отримає подвійний удар від кількох видів вірусів, то прогнозувати перебіг хвороби не візьметься жодний лікар.  Отже, час і швидкість початку противірусної терапії – запорука контролю над вірусною хворобою.