П’ять найпоширеніших міфів про алергію | Smart Mama 2024

П’ять найпоширеніших міфів про алергію

Різні форми алергії є одним з найпоширеніших захворювань в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 20 % людей страждають від алергії. За останні десятиліття алергологи і імунологи значно просунулися в діагностиці та знижені симптомів захворювання, хоча позбутися більшості видів алергій все ще неможливо.

Однак навіть алергікам не відомі деякі факти про особливості реакцій організму на алергени. Є досить живучі міфи про це захворювання, які сьогодні можна сміливо спростувати.

Алергія родом із дитинства

У більшості випадків алергія дійсно проявляється у дитячому віці. Але насправді алергія може проявитися в будь-якому віці – навіть у літніх людей. Одним з найпоширеніших видів є харчова алергія. Якщо людина в дитинстві мала алергію на  якийсь продукт, висока ймовірність того, що з віком таких продуктів буде кілька. Тому в будь-якому віці при діагностиці будь-яких захворювань не варто забувати про алергію.

Читайте також: COVID-19 помолодшав: діти теж важко хворіють

Іноді те, що люди сприймають як хронічний бронхіт або проблеми шлунково-кишкового тракту насправді є реакцією на якийсь невиявлений в дитинстві алерген. При цьому алергія може зникнути з віком або ж її симптоми стануть зовсім непомітні. Наприклад, діти, у яких була алергія на молочні продукти або яйця іноді в міру дорослішання можуть почати їх їсти. А ось алергія на горіхи і рибу частіше залишається на все життя.

Харчова алергія – це харчова непереносимість

Не варто плутати ці два поняття. Найпоширеніша помилка – називати лактазную недостатність алергією на молоко. У першому випадку  йдеться про нестачу в організмі ферменту лактази для перетравлення лактози в молоці. А в другому – про алергію на коров’ячий білок. Харчова алергія пов’язана, як правило, з впливом імуноглобуліну Е (IgE), який задіює клітини, що виробляють гістамін, що і призводить до швидкої появи симптомів. Тому алергія на коров’ячий білок найчастіше проявляється швидко. А ось лактазную недостатність треба виявляти довше, грунтуючись на аналізах і реакції організму. Але люди з алергією на молоко змушені будуть відмовитися від молочних продуктів, тоді як з лактазной недостатністю – можуть вживати безлактозні продукти.

Найнебезпечніша алергія – на горіхи

Алергія на горіхи, зокрема арахіс, багатьом людям видається як досить важка форма харчової алергії, спричинена  буквально кількома грамами продукту. Насправді ступінь вираженості будь алергічної реакції – дуже індивідуальна. Часто буває, що людина може спокійно їсти 20-30 г продукту без шкоди для здоров’я  при незначній алергії на білок тваринного.

Читайте також: Основні правила літнього дитячого відпочинку

Однак у деяких людей алергічна реакція може призвести до анафілаксії – важкої реакції, яка іноді закінчується летальним результатом. Значно погіршує якість життя сінна лихоманка – алергія на пилок рослин. Наприклад, іспанські вчені прийшли до висновку, що сінна лихоманка знижує продуктивність праці більше, ніж гіпертонія і діабет 2 типу.

Породи без шерсті не алергенні

У гонитві за мрією завести домашнього вихованця люди з алергією можуть звернути увагу на спеціальні породи собак і кішок або зовсім екзотичні види тварин. Однак на сьогоднішній день лікарі вважають, що алергію у людей викликає білок, що міститься в слині і сальних залозах тварин. Але оскільки слина все одно виявляється на шерсті тварин, а сама шерсть – на всій території квартири, алергену складно уникнути.

Навіть тварини без шерсті залишають свої «сліди» по всьому будинку. При цьому алергія виникає не тільки на кішок і собак, а й  хом’ячків, морських свинок тощо. Іноді лікарі можуть запропонувати підтримуючу терапію і зменшити симптоми алергії. Але в будь-якому випадку до вибору домашнього вихованця треба підійти, зваживши всі ризики і переконавшись, що симптоми алергії будуть незначними.

Контакт з тваринами знижує алергію

Іноді люди впевнені, що якщо дитина з дитинства контактує з тваринами або ж якщо принести їх в будинок і почати спілкуватися з представниками фауни поступово, це зменшить або знизить ймовірність розвитку алергії. По факту – все навпаки. Якщо у людини є певна схильність, алергія може розвинутися від постійного контакту з тваринами, хоча спочатку її не спостерігалося.

Читайте також: Чим небезпечний бронхіт, перенесений в дитинстві?

Так у деяких власників домашніх тварин з часом може виникнути алергія на своїх вихованців. Тільки алерголог може внаслідок тривалої терапії зменшити реакцію на алерген. Але імунотерапія можлива не завжди і не проти всіх алергенів. Звичайний контакт з джерелом алергії або повільне до нього звикання в домашніх умовах неможливо. Якщо алергік живе на одній території з твариною, контакти з вихованцем будуть можливі тільки на відстані, а вологе прибирання стане щоденною. Так що «проста» таблетка від алергії все ще не знайдено, але вчені продовжують пошуки ліків від неприємного і ускладнює життя захворювання.

Олена Алексєєва