Із настанням холодів ми все більше часу проводимо в приміщенні, де зачинені вікна та сухе повітря. Як би не хотілося, але уникнути тісного контакту з іншими людьми не вийде. Цього сезону ризик підхопити вірус грипу або COVID-19 ще більше зросте через появу в нашому житті повітряних тривог – коли велика кількість людей вимушена певний час проводити у замкненому і часом погано вентильованому просторі. Про це пише MedOboz.
Цілий рік віруси нікуди не зникають. Застуда, ГРВІ, грип і COVID-19 мають тенденцію активізуватися у холодну пору року. Це пояснюється тим, що низька температура та вологість сприяють переміщенню патогенів, які здатні буквально ширяти у повітрі. У погано вентильованих громадських місцях (у класі, кабінеті) віруси можуть переміщуватись годинами, поки їх не вдихнуть або не проковтнуть. Крім того, сухе повітря пересушує слизові, що відкриває вільний прохід для потрапляння вірусу до організму (коли є слиз, він затримує патогени).
Коли ми вдихаємо холодне повітря, судини звужуються – це заважає білим кров’яним клітинам, головним борцям з мікробами, сягати слизових і виконувати свої функції. Через короткі світлові дні та дефіцит сонця наші організми недоотримують вітаміну D, який зміцнює імунну систему. Плюс у холодну пору року люди частіше перебувають у приміщенні та тісніше спілкуються з іншими людьми, які можуть бути носіями патогенів. Погана вентиляція та тісний особистий простір суттєво впливають на передачу вірусних хвороб.
Як захиститися від вірусів у місцях скупчення людей?
Звісно, логічною відповіддю на це питання буде мінімізація або уникнення відвідування таких місць. Однак, як показала пандемія коронавірусу, перебувати весь час в ізоляції неможливо. Тому краще захиститися від вірусів і жити повноцінним життям, адже навчальні заклади, роботу, громадський транспорт, магазини ніхто не скасовував. Отже, треба вберегти себе і своїх близьких від вірусних хвороб:
- Зробити щеплення. Щорічна вакцинація від грипу – це найкращий спосіб уникнути хвороби або полегшити її наслідки. Найкращий час – жовтень. Особливо рекомендоване щеплення дітям, вагітним, особам віку 65+, тим, хто має хронічні захворювання або працює з людьми (медики, продавці, військові, вчителі тощо).
- Дотримуватися гігієни. Мити регулярно руки, не торкатися руками обличчя, не терти очі та носа. Очищати ніс паперовими хустинками. Чхати у згин ліктя або паперову хустинку. Якщо поруч немає де помити руки, скористатися антисептиком.
- Приймати противірусні препарати для профілактики грипу та застуди. ВООЗ рекомендує використовувати неспецифічні засоби профілактики грипу та ГРВІ як допоміжні та вживати препарати для підтримки і зміцнення імунітету. Це можуть бути противірусні препарати на рослинній основі, оскільки вони добре підійдуть як для дітей, так і для дорослих, допоможуть уникнути і скоротити перебіг захворювання.
- Мати запас. Завжди мати із собою вологі серветки (можна на спиртовій основі), паперові хустинки та антисептик. Це дозволить тримати у (відносній) чистоті руки та особисті предмети. Зробіть такий запас для дитини та поясніть, як і для чого користуватися.
- Надавати перевагу місцям із посиленою вентиляцією. Повітряний потік не дає патогенам затримуватися на місці або осідати на поверхнях предметів, що зменшує ймовірність їх потрапляння до організму. Відкриті вікна, двері, невеликі протяги, вентилятори, кондиціонери прекрасно сприяють циркуляції повітря у приміщеннях.
- Уникати контакту з хворим. Вірусні хвороби дуже заразні. Тому якщо поруч опинилася людина з явними ознаками недуги (нежить, кашель, чхання, запалені очі) не соромтеся відійти від неї подалі. Дистанціювання убезпечить від зараження вірусом.
Читайте також: ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ ПІД ЧАС ЕПІДЕМІЇ ГРИПУ: 5 ПОРАД
Якщо ви самі захворіли і треба, наприклад, спуститися у бомбосховище, то:
- обов’язково надягніть маску – так обмежується поширення вірусів та мінімізується зараження інших людей;
- намагайтеся триматися на відстані від інших;
- не торкайтеся без потреби предметів загального користування;
- тримайтеся місць посиленої вентиляції, проходів, словом, там, де «гуляє» повітря.
Читайте також: ГРИП У ДІТЕЙ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ
Сховатися від вірусів неможливо. Натомість уникнути захворювання на грип або ГРВІ цілком реально, навіть якщо доводиться щодня ризикувати. Елементарні речі врятують ваше здоров’я і життя.