Грип у дітей: симптоми і лікування | Smart Mama 2024

Грип у дітей: симптоми і лікування

Грип – це інфекційне захворювання, яке викликане вірусом грипу. Хворіти на грип можуть усі: і дорослі, і малі, однак до вірусу грипу найбільш сприйнятливі саме діти через недозрілість їх імунітету.

За даними лікарів, в період, коли епідемічний поріг захворюваності на сезонний грип перевищено, діти ризикують заразитися грипом майже у 5 разів частіше, ніж дорослі. Це відбувається тому що вірус грипу легко поширюється серед людей повітряно-крапельним шляхом, тобто з краплинками слизу та мокротиння, які виділяються від хворіючої людини під час розмови, кашлю та чхання.

Читайте також: СЕЗОН ЛІТНІХ ЗАХВОРЮВАНЬ: ВІРУСНІ ДІАРЕЇ У ДІТЕЙ

Крім високої сприйнятливості, діти, особливо раннього віку, при інфікуванні вірусом грипу більшою мірою наражаються на небезпеку розвитку ускладнень. Їх розвиток пов’язаний як з безпосереднім негативним впливом вірусу грипу на дихальні шляхи та легені, так і пригніченням недосконалого імунного захисту. Цим встигають скористатися бактерії: і вже через кілька днів у захворілої на грип дитини окрім ознак ГРВІ з’являються симптоми бактеріальних ускладнень.

Симптоми грипу у дітей

Ознаки грипу у дітей мають багато спільного з симптомами гострих респіраторних вірусних інфекцій, або ГРВІ, тому грип включають у цю групу захворювань.

Незважаючи на те, що частка грипу з-поміж усіх ГРВІ є незначною і становить всього 15%, саме грипу приділяється найбільше уваги через його потенційну небезпеку для дитячого здоров’я.

Основні симптоми грипу у дітей:

  • Підвищення температури тіла

Виникає в перші дні захворювання, може зростати до високих цифр (38 – 39°С) та є відображенням боротьби дитячого організму з вірусом грипу.

  • Головний біль з переважним розташуванням у ділянці лоба та надбрівних дуг

Також виникає в перші дні захворювання та є класичним симптомом грипу.

  • Світлобоязнь і сльозотеча

Типові симптоми захворювання на грип, можуть поєднуватися з почервонінням очей.

  • Млявість

Є складовою інтоксикаційного синдрому, який при грипі виникає першим і є відмінною ознакою від інших ГРВІ.

  • Підвищена сонливість

Типовий прояв інтоксикаційного синдрому у дітей, а в немовлят поряд з підвищенням температури тіла може бути єдиними проявами грипу.

  • Плаксивість та неспокій

Також є притаманними дитячому віку симптомами грипу та можуть слугувати «дитячими проявами» головного болю, болю в горлі тощо.

Читайте також: ГРВІ У ДІТЕЙ: СИМПТОМИ, ПРОФІЛАКТИКА, ЛІКУВАННЯ

  • Зниження або відсутність апетиту

Зазвичай причинами їх розвитку при грипі є інтоксикація, через що відчуття голоду дещо тамується, а також виникаючі під час ковтання їжі больові відчуття через подразнення запаленого горла шматочками їжі. Нагодувати хвору на грип дитину стає дуже складно, через що мама думає, що в неї немає апетиту.

  • Чхання і виділення з носа

Виникають пізніше порівняно з симптомами інтоксикації, можуть бути незначно вираженими.

  • Закладеність носа і дихання ротом

Ураження вірусом грипу слизової носа викликає запальний набряк, через що носове дихання порушується і дитина змушена дихати ротом.

  • Кашель сухий або вологий (з виділенням мокротиння)

Сухий кашель часто виникає на початку захворювання на грип, згодом він переходить у вологий з виділенням мокротиння.

  • Відчуття першіння та біль в горлі

Відноситься до ранніх симптомів грипу. Виникає через вірусне ураження слизової горла.

  • Часте і поверхневе дихання

Є проявом ураження бронхів та легенів, свідчить про тяжкий та ускладнений перебіг грипу.

  • Задишка і хрипи під час дихання

Теж відносяться до ознак запалення бронхів та легень.

  • Носова кровотеча

Вказує на підвищену ламкість судин носа, яка виникає при тяжкому перебігу грипу.

  • Біль та ломота у м’язах та суглобах

Є відображенням розвитку інтоксикаційного синдрому в дитини. Їх проявами можуть бути зменшена рухова активність дитини, коли вона більше часу проводить на одному місці або лежить у ліжечку.

Безумовно, усі перелічені симптоми грипу не будуть одразу виражені в дитини, деякі з них можуть бути взагалі відсутніми. Крім того, їх появі передує інкубаційний період, тобто має минути певний час, відлік якого починається з потрапляння вірусу грипу на слизову оболонку дихальних шляхів.

При грипі інкубаційний період триває кілька днів, після якого починають з’являтися перші симптоми грипу.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації:

  • Сильна блідість або посиніння обличчя
  • Висока температура тіла, що довго не знижується;
  • Багаторазове блювання та випорожнення;
  • Порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;
  • Домішки крові у мокроті;

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно.

Лікування грипу в дітей

Оскільки захворювання на грип у дітей може мати важкий перебіг та завершуватися розвитком численних ускладнень, своєчасне виявлення симптомів грипу та звернення до лікаря мають першочергове значення. Тільки від батьків залежить, як швидко буде розпочате лікування грипу та в які терміни дитина одужає.

Способи лікування грипу в дітей

Лікування грипу залежить від того, наскільки тяжко перебігає захворювання. При легкому і середньому ступені важкості хвороби та дотриманні лікарських рекомендацій по лікуванню батьками хворої на грип дитини воно може проводитися вдома. Однак якщо на грип дитина хворіє важко і з ускладненнями, то за направленням лікаря лікування буде проводитися в лікарні.

Лікування грипу є комплексним і полягає в одночасному застосуванні як медикаментозних, так і немедикаментозних засобів. Усі вони є важливими у досягненні головної мети – полегшення перебігу грипу без розвитку ускладнень та якнайшвидшого одужання.

Вплив на причину

Основним направленням в лікуванні грипу є вплив на причину захворювання. Згідно рекомендаціям ВООЗ, для лікування грипу застосовують інгібітори нейрамінідази. Серед вітчизняних препаратів також є такі, які відносяться до інгібіторів нейрамінідази.  Одним з таких засобів є сироп Флавовір що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Дія Флавовіру на вірус грипу є подвійною.

По-перше, вона спрямована на блокування вірусного розмноження всередині уражених клітин, а по-друге, порушується вихід новостворених вірусних часток та розповсюдження по організму.

Таким чином, вірус грипу не зможе завдати відчутної шкоди дитині та її дихальним шляхам, а організму легше побороти інфекцію, значить захворювання мине легше і швидше завершиться одужанням. Крім того, Флавовір дозволений згідно інструкції  до застосування від народження.

Усунення симптомів грипу або їх пом’якшення

Повинно відбуватися за погодженням з лікарем, оскільки більшість з симптомів грипу є відображенням боротьби імунної системи дитини з вірусом грипу. Тому вплив на них за допомогою лікарських засобів (жарознижуючі, протизапальні, муколітики та протикашльові засоби, судинозвужувальні краплі в ніс), які не були призначені лікарем у вікових дозуваннях може зашкодити організму у боротьбі з вірусом грипу.

Антибіотики не впливають на вірус, тому не призначаються для лікування грипу. Однак якщо у дитини виникли бактеріальні ускладнення, антимікробні засоби призначаються лікарем у вікових дозах.

Суворий постільний режим. Необхідно дотримуватися для зниження вірогідності набуття хворобою тяжкого перебігу та розвитку ускладнень.

Вживання достатньої кількості рідини. Дозволяє запобігти розвитку зневоднення організму дитини, оскільки при підвищенні температури тіла, блюванні дитина втрачає рідину в надмірних кількостях, що погіршує її самопочуття і пришвидшує розвиток ускладнень.

Постійне провітрювання і вологе прибирання приміщення, в якому перебуває хвора на грип дитина. Таким чином забезпечується доступ свіжого повітря та його зволоження для комфортного дихання та запобігання пересушенню уражених вірусом дихальних шляхів дитини.

Профілактика грипу у дітей

Запобігання зараженню вірусом грипу є ефективною стратегією боротьби з цією вірусною інфекцією. Існує декілька методів профілактики.

Перш за все це вакцинація, яка розпочинається до початку сезонного підвищення захворюваності на грип. Оскільки штамів вірусу грипу існує безліч, то і склад вакцин змінюється залежно від того, які штами вірусу грипу будуть прогнозовано циркулювати у цьому епідемічному сезоні.

Очевидно, що ступінь захищеності після вакцинопрофілактики залежитиме від того, наскільки справдиться прогноз. Тобто наскільки антигенний склад вакцини проти грипу співпаде с реальними штамами вірусу грипу, які будуть уражати людей.

Інший метод профілактики – застосування спеціальних лікарських засобів. Ефективність цього методу не залежить від сезону та типів циркулюючих вірусів, єдина умова – дотримання режиму застосування. Цей метод стане в нагоді тим дітям, які мають протипоказання до проведення щеплень, або в ситуації, коли прогноз не справдився і антигенний склад вакцин проти грипу відрізняється від реально циркулюючих штамів вірусів грипу. Крім того, таку профілактику за погодженням з лікарем можна проводити навіть  дитині, що захворіла.

Профілактика противірусними препаратами

Йдеться про застосування противірусного сиропу Флавовір при високому ризику контакту з хворими на грип. Адже дія активної речовини – рідкого екстракту протефлазід,  полягає у безпосередньому впливі на вірус грипу, тобто вірус грипу не зможе відтворити власні копії у клітинах ,а це може знизити ризик захворіти на грип після контакту.

Вживання засобів, що впливають на імунну систему – імуномодуляторів та імуностимуляторів. Сьогодні до їх застосування як з лікувальною, так і профілактичною метою ставляться обережно. Оскільки метою призначення цих засобів є поліпшення спроможності імунітету дитини боротися з вірусом грипу, перед їх призначенням необхідно визначити стан імунної системи, що є доволі копіткою справою. Тим паче, що імунний захист дитини перебуває у стадії формування і будь-який вплив на нього, у тому числі лікарськими засобами, що стимулюють його, може призвести до виснаження. Тому багато лікарів сьогодні вважають вплив препаратів на імунітет непередбачуваним.

Читайте також: ВІРУСНИЙ МЕНІНГІТ У ДИТИНИ: ЯК ВЧАСНО РОЗПІЗНАТИ 

Отже основна мета їх призначення – посилення імунної відповіді на потрапляння вірусу грипу в дитячий організм та швидше його знищення – мало здійсненою.

Уникнення перебування дитини у натовпі, соціальне дистанціювання, носіння масок – усі ці методи є дієвими заходами, що дозволяють зменшити вірогідність контакту з хворіючою на грип людиною. Таким чином зменшується ризик захворіти на грип. Безумовно, якщо до їх дотримання додати вакцинацію та профілактичне застосування сиропу Флавовір – це суттєво посилить захищеність дитини від зараження вірусом грипу.

Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, достатня рухова активність, режим дня відповідно до віку та повноцінне харчування дозволять підтримати захисні сили дитячого організму та їх здатність протистояти вірусу грипу. Тому не варто нехтувати такими простими, але дієвими способами запобігання зустрічі з вірусом грипу і розвитку захворювання у дитини.

Отже, тепер ви знаєте, як протистояти та як правильно лікувати захворюванням на грип у дитини. Варто скористатися цими порадами та відчути їх дієвість у боротьбі з вірусом грипу.

Ольга Задорожна