Нова загроза: Пірола вже атакує, як захиститись?

Нова загроза: Пірола вже атакує, як захиститись?

Наступний сезон захворюваності грипом та ГРВІ несе українцям загрози, пов’язані з війною.

Новий варіант коронавірусу BA.2.86, вперше виявлений наприкінці липня в Данії, отримав своє ім’я. Неофіційно вчені називають його «Піролою» (від комбінації грецьких літер «пі» та «ро») і підозрюють, що він циркулює ширше, ніж здається.

Звідки вони беруться

Найбільш ймовірно, що «Пірола» є нащадком BA.2 – однієї з субліній «Омікрону», який виник у 2021 році. Новий штам має понад 30 мутацій, що значно відрізняє його від XBB.1.5 – варіанту «Омікрону», який донедавна був домінуючим штамом у США. Таким чином, генетично «Пірола» віддалена від свого предка майже настільки, наскільки сам «Омікрон» був віддалений від «Дельти», яка йому передувала, і це викликає занепокоєння.

«Коли взимку 2021 року з’явився «Омікрон», було величезне зростання випадків COVID-19, тому що він сильно відрізнявся від дельта-варіанту та «прослизав» як через природний імунітет, так і через імунітет, отриманий шляхом вакцинації, – пояснив фахівець-інфекціоніст Yale Medicine, доктор Скотт Робертс. – Ще один привід для занепокоєння полягає в тому, що цей штам був виявлений принаймні в шести країнах і ці випадки не пов’язані між собою. Це свідчить про певний ступінь його розповсюдження між країнами, яке ми не можемо відслідкувати».

Нова небезпека?

За попередніми даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), існуючі тести та ліки від COVID-19, очевидно, здатні упоратися з «Піролою». Однак новий штам може виявитися більш заразним у сенсі інфікування людей, які вже перенесли COVID-19 або були вакциновані проти нього.

Однак, як зазначають у CDC, поки що немає жодних доказів, що «Пірола» викликає більш серйозні захворювання, ніж її попередники. Ба більше: винуватцями збільшення кількості госпіталізацій через COVID-19, яке зараз спостерігається у США, швидше за все, є віруси лінії XBB, а не BA.2.86.

Доктор Робертс нагадує, що віруси постійно мутують – як це відбувається, наприклад, з вірусами грипу (так, зокрема, виник свинячий грип у 2009 році). Однак бувають мутаційні варіанти, які просто щезають.

«Велике питання, чи BA.2.86 матиме такий же експоненціальний ріст, як і «Омікрон» — з точки зору кількості випадків, — чи він вимре, на що всі сподіваються», — каже інфекціоніст.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявляє, що ситуація із поширенням цього штаму коронавірусу перебуває під суворим наглядом. На даний момент, небезпека «Піроли» полягає в тому, що вона обходить імунітет, набутий після захворювання на інші штами COVID-19 або після вакцинації.

Що робити: як захиститись від Піроли?

Окрім вакцинації, люди можуть захистити себе від COVID-19, дотримуючись традиційних профілактичних заходів: як носіння маски,  дотримання гігієни рук та зміцнення імунітету, дотримання соціальної дистанції, уникнення людей із симптомами респіраторного захворювання. Хоча виконання останнього пункту для сучасних реалій України виглядає майже неможливим. Скупчення людей в укриттях під час повітряних тривог – це актуальний ризик підвищеного обміну вірусами, особливо для дітей.

Тому на перше місце виходить проблема максимального запобігання інфікуванню. Нині доступ до медичних послуг також є обмежений, тому краще зробити усе, аби не захворіти або хоча б не допустити переходу грипу, ГРВІ або COVID-19 (а весь цей букет буде циркулювати в сезоні 2023-24) у важкі стадії і ускладнення.

Діти є, повторимось, найбільшою групою ризику в цих умовах і профілактика необхідна саме їм. Для дітей лікар може призначити препарати для підтримки імунітету. Але цього, звичайно недостатньо. Адже необхідні засоби саме з противірусними механізмами дії. І тут логіка проста – профілактувати дитину треба максимально безпечно, без шкоди для організму, адже ця профілактика може тривати увесь «вірусний» сезон. Тож препарати із хімічними сполуками не є кращим вибором.

Лікарі в таких ситуаціях можуть призначати  препарати для профілактики ГРВІ (зокрема COVID-19) та грипу на рослинній основі. Вони безпечні для дітей від народження та підходять для тривалого застосування. Рослинні компоненти є джерелом флавоноїдів – сполук, що здатні пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів грипу, гострих респіраторних інфекцій, зокрема і SARS-CoV2.

Потурбуйтеся про захист родини від вірусних інфекцій завчасно.