П'ять порад як уберегти дитину від застуди взимку | Smart Mama 2024

П’ять порад як уберегти дитину від застуди взимку

Зима традиційно асоціюється з підвищенням захворюваності респіраторними вірусними інфекціями. Особливо досягають успіху в цьому діти, для яких зимовий період – це не тільки час новорічних чудес, але й частих застуд.

А все тому, що взимку ми більше часу вважаємо за краще знаходиться в теплому приміщенні, а не на вулиці на лютому морозі. Погано провітрювані з сухим повітрям приміщення, в яких одночасно можуть перебувати кілька людей, є ідеальним середовищем для поширення вірусів. Через це, що такі локальні осередки формуються в холодну пору року, підйом захворюваності на застудні інфекції в наших широтах припадає саме на зимовий період.

Щоб свята не затьмарювалися дитячим застудним захворюванням і не псували сім’ї настрій і плани, необхідно дотримуватися певних правил. І хоча вони всім відомі, але саме їх дотримання, а не просто поінформованість, вбереже не тільки дитину, але і членів її сім’ї від респіраторної вірусної інфекції.

 

Отже, чи можуть батьки запобігти розвитку застуди у дитини?

Це той випадок, коли все в батьківських руках. Оскільки причиною респіраторних захворювань є вірус, який потрапляє в дитячий організм з несформованою імунною системою, то і діяти треба відразу за двома напрямками: підтримувати захисні сили на нормальному рівні і не допускати їх зниження, а також уникати по можливості контакту з вірусом. Як цього досягти? Для цього необхідно дотримуватися наступних порад.

 

Перш за все обговоримо, як можна уникнути зустрічі з вірусом. Для цього необхідно:

Порада 1. Переривати передачу вірусу повітряно-крапельним шляхом. З цією метою необхідно уникати скупчень великої кількості людей, особливо в закритих приміщеннях.

Там, де одночасно перебуває багато людей, завжди є висока ймовірність зустрітися з хворою на ГРВІ людиною. Навіть якщо уявити, що всі видимо здорові, то залишаються безсимптомні застуджені, хронічні носії інфекції, люди, що захворюють і одужують, які вирішили, що їх поліпшене самопочуття дозволяє відвідати масове новорічне гуляння. Саме вони є основними розповсюджувачами вірусів на оточуючих, які перебувають на відстані до 1,5 – 2 метрів. Однак, якщо батьки разом з дітьми все ж вирішили приєднатися до веселощів, не забувайте вдягати маски всією сім’єю і триматися на вказаній відстані від кашляючих, чхаючих, тобто дотримуватися соціальної дистанції. Краще за все гуляти на відкритому просторі на вулиці.

 

Читайте також:  COVID-19 у дітей – наскільки все серйозно?

 

При необхідності бути в приміщенні з дитиною по можливості скорочуйте тривалість перебування в них до 10 – 15 хвилин і користуйтеся масками, які повинні прикривати ніс і рот.

 

Порада 2. Регулярно провітрювати приміщення, де більшу частину часу перебуває дитина. Не вмикати кондиціонер на охолодження кімнатного повітря, а саме відкривати кватирки. Безумовно, мамі буває непросто дотримуватися цієї рекомендації і провітрювати дитячу кімнату щогодини по 5 – 10 хвилин. Та й коли в родині всі здорові, особливо перейматися провітрюванням немає бажання. А між тим, це один з ефективних заходів зниження вмісту вірусів у повітрі в підвішеному стані і зменшення ймовірності того, що дитина вдихне «вірусний аерозоль» від родича, який можливо захворює, але симптомів поки немає, зате ним активно в зовнішнє середовище виділяються віруси.

 

Порада 3. Уникати зустрічі з вірусом контактним шляхом через забруднені поверхні та брудні руки. Добре відомо, що осіли на поверхнях віруси певний час можуть зберігати свою життєздатність і при занесенні їх руками на обличчя до носа, очей і рота можуть викликати застуду. Тому необхідно привчати дітей на вулиці без особливої ??потреби не тягнути руки до обличчя і не торкатися до носа, не терти очі. Після повернення з прогулянки разом з дітьми мити руки. Батькам потрібно розуміти, що чим раніше вони навчать дитину простим правилам особистої гігієни, тим легше дитина буде їх дотримуватися. Показавши приклад, як мама і тато миють руки, прийшовши додому з вулиці або перед тим як сісти за стіл, дитина буде вважати цю процедуру як само собою зрозумілою, прийнятою в її родині.

Точно так само необхідно проводити вологе прибирання в приміщеннях, де на поверхнях меблів можуть чекати високосприйнятливий дитячий організм віруси.

 

Порада 4. Підтримка імунітету дитини. І в зимову холоднечу можна підтримувати захисні сили організму дитини на достатньому для боротьби з вірусами рівні. Для цього потрібно знати, що любить імунітет. А любить він достатній відповідно до віку сон, повноцінне харчування, щоденні прогулянки на свіжому повітрі і фізичну активність у вигляді рухливих ігор. Загартовування дитячого організму потрібно починати з літа коли дитина ходить будинку босоніж, в футболці і шортиках і з приходом похолодання не кутати малюка, а так і залишити в легкому одязі. Так дитина звикне до прохолоди і не буде хворіти при найменшому переохолодженні.

 

Читайте також: Як дитині відновитися після застуди і не захворіти знову?

 

Порада 5. Якщо зустрічі з вірусом оминути не вдалося, і мамі наперед відомо, що дитина побувала в контакті з хворою на ГРВІ людиною, не варто чекати, коли хвороботворна вірусна активність проявить себе симптомами нездужання. У ситуації, що склалася, можна звернутися за консультацією до лікаря, який призначить противірусну терапію з метою недопущення розвитку захворювання. Чому мова йде про лікування? Тому що вірус уже потрапив в дихальну систему дитини і щосили працює над відтворенням численної армії своїх копій. Поки що симптомів ще немає, але це означає, що нарощених вірусних сил поки недостатньо, щоб ці симптоми з’явилися. Але це поки що, через один-два дні наслідки вірусної діяльності покажуть себе. Тому не варто чекати цього моменту, а активно протидіяти нарощуванню чисельності вірусного потомства.

Як це зробити? Після контакту з хворим можна промити ніс фізіологічним розчином та за призначенням лікаря приймати противірусний препарат Флавовір сироп (у складі якого рідкий екстракт протефлазід). Його дія полягає в блокуванні здатності вірусу розмножуватися в клітинах респіраторного тракту. І чим раніше дитині буде призначений Флавовір, тим більше шансів випередити вірусну атаку. Якщо вірус вже встиг завдати шкоди дитячому організму і у нього розвинулось захворювання, прийом Флавовіру в рекомендованих лікарем вікових дозах може полегшити перебіг захворювання і прискорити одужання.

 

Читайте також: Дистанційне навчання: чи знизиться рівень захворюваності?

 

Таким чином, розуміння того, якими шляхами віруси ГРВІ потрапляють в організм людини і способи, як протистояти цьому, дозволять знизити ймовірність зараження ними і виникнення респіраторного вірусного захворювання. Батькам особливо важливо прищеплювати ці правила своїм дітям з ранніх років і стежити за тим, щоб вони їм слідували. А навчати краще на власному прикладі. Тоді діти будуть знати, як потрібно себе вести в цьому насиченому численними вірусами світі і як захистити себе від вірусної агресії.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр