Хоча ультрафіолет (УФ) останніми роками оголошено чи не основним ворогом шкіри, спеціалісти Всесвітньої охорони здоров’я (ВОЗ) вважають, що ми недооцінюємо користь сонячного проміння. Особливо важко без сонячних променів узимку, коли дні стають короткими і похмурішими. І звісно, надзвичайно важливо компенсувати вплив сонця дітям, організм яких ще розвивається і залежить від впливу ультрафіолету.
Навіщо нам сонце?
Спеціалісти ВОЗ порахували, що хвороби, викликані УФ, становлять лише 0,1% від глобального тягаря хвороб. При цьому більшість із них доброякісна. Водночас 3,3 млрд хвороб щорічно викликаються низьким рівнем впливу УФ. І ці хвороби включають як порушення опорно-рухового апарату, так і автоімунні хвороби та різні види раку.
Читайте також: Як часто дитині можна приймати вітаміни?
Загалом можна виділити кілька основних чинників здоров’я, на які сонячне проміння впливає безпосередньо:
Перебування на сонці може зменшити рівень тривоги і депресії
Відсутність сонця впливає на емоції набагато більше, ніж інші погодні явища (дощ, низька температура чи сніг). Такого висновку дійшли вчені Університету Брігама Янга (Юта, США). Перебування на сонці може зменшити рівень тривоги і депресії, водночас підвищуючи рівень серотоніну, що зупиняє тривалий стрес і сприяє гарному настрою. УФ також підвищує у крові рівень натуральних опіатів – ендорфінів, котрі ще називають гормонами щастя. Отже, дні з великою кількістю сонячного світла, навіть коли вони перемежовуються хмарністю або грозами, позитивно впливають на самопочуття. Так що «сонячний настрій» – це не зовсім метафора, а цілком реальний позитивний стан, спричинений саме сонячним промінням.
Читайте також: Новий штам ковіду шириться світом. Чи буде локдаун?
Повноцінний сон
Хоча гормон сну (мелатонін) виробляється лише вночі, сонце теж має велике значення для гарного сну. Якщо вранці ми потрапляємо під яскраві сонячні промені, вночі мелатонін виробляється швидше, прискорюючи засипання. Це підтверджується тим фактом, що взимку (в похмурі дні) мелатонін виробляється гірше.
Запаси вітаміну D
Вітамін D потрапляє в організм двома шляхами – з їжею і сонячними променями. Взимку рівень цього вітаміну знижується майже у всіх жителів північних широт. Це особливо небезпечно для дітей, адже формування майже всіх систем організму (насамперед, кісток, зубів і м’язів) пов’язане з впливом цього вітаміну. Також щонайменше 1000 різних генів, що керують майже кожною тканиною організму, регулюються вітаміном D. А більшість випадків його дефіциту пов’язана саме з недостатнім перебуванням під сонцем.
Узимку слід користуватись кожною можливістю провести час під сонячними променями. Тому слід обов’язково планувати прогулянки вдень і не пропускати сонячні ванни. Але якщо все-таки день за днем погода лишається похмурою, можна скористатись такими порадами:
- Поповнення вітаміну D. Включати в дитячий раціон більше риби жирних сортів, яєць, молока, яловичу печінку та інших субпродукти. З рослинних продуктів вітамін Д можна отримати з соняшникової, оливкової та кукурудзяної олій.
- Підвищення імунітету. Взимку, в сезон вірусних захворювань, дитячий імунітет знижується. Дефіцит вітаміну D також пов’язують зі схильністю до інфекцій, насамперед, вірусних. Підвищення імунітету дитини включає ряд здорових звичок та заходів, які сприяють загальному фізичному та імунному здоров’ю, а саме: збалансоване харчування, повноцінний сон, фізична активність, позитивна психологічна атмосфера.
- Заняття спортом. Узимку батьки часто роблять перерву в спортивних заняттях дітей, оскільки побоюються, що колективні ігри можуть збільшити вірогідність зараження вірусними інфекціями. Проте спорт сприяє виробленню тих самих гормонів радості, яких так не вистачає при відсутності сонця (дофамінів і ендорфінів).
- Хороший настрій. Узимку всім не вистачає яскравих кольорів і фарб. І, звісно, це негативно впливає на дитячий настрій. Тому для дітей потрібно створити максимально яскраве навчальне місце (включаючи м’яке, але досить яскраве освітлення). Також можна змінити інтер’єр у кімнатах, надаючи перевагу сонячним відтінкам. А на вулиці носити не сірий і чорний, а більш привітний одяг і аксесуари. Це однозначно поліпшить настрій дитини.