Вітаміни при застуді та ГРВІ. Які ефективні від простуди? | Smart Mama 2024

Які вітаміни вживати під час застуди?

Наша імунна система постійно працює для того, щоб запобігти проникненню в організм вірусів, бактерій та інших збудників хвороб. Отже, потрібно підтримувати нормальне функціонування імунної системи прийомом вітамінів C, D, цинку. Правильно? Чи, все-таки, ні? Які вітаміни вживати під час застуди? Можливо краще вживати корисні продукти?

Застуда і вітаміни: чи впливає на захворюваність вітамін C?

Вітамін C вважається дієвим засобом для запобігання та лікування простудних захворювань. Ця теорія з’явилася в 1970-і роки минулого століття. Тоді лауреат Нобелівської премії Лінус Полінг опублікував книгу про профілактику застуди з використанням мегадоз вітаміну С – до 18 000 мг на день. Для порівняння: добова норма становить 75 мг для жінок і 90 мг для чоловіків.

Читайте також: ДИТИНА ПЕРЕХВОРІЛА НА COVID-19: ЩО ВАРТО ЗНАТИ

Добова норма вітаміну С за рекомендацією МОЗ Україні у дітей:

  • від 1 до 3 років  становить 45 мг,
  • від 4 до 6 років – 50 мг,
  • у дітей-школярів 6-річного віку – 55 мг.

Протягом наступних декількох десятиліть вивчався вплив вітаміну на застуду. Отримані результати не надто вражають:

  • Збільшення вітаміну C не зменшило частоту простудних захворювань у дорослих та дітей.
  • Вони несуттєво знижують тривалість захворювання.
  • Вітамін С ефективний для людей, які мають важкі фізичні навантаження – марафонців, лижників тощо. У них тривалість застуди скорочувалася вдвічі.

Читайте також: Вірусний ворог у дитсадку: як захистити малюка

Таким чином, терапевтичний ефект можна досягти лише при недостатній кількості вітаміну С у організмі. При дефіциті вітаміну C тривалість і важкість перебігу простудних захворювань збільшується. Чому це відбувається? Вітамін С – антиоксидант, необхідний для вироблення колагену в шкірі.

Дефіцит вітаміну С приводить до стану, відомому як цинга. Це насправді – – не проблема для сучасної людини, адже більшість людей отримують достатню кількість вітаміну С із їжею.

Читайте також: Що важливо зробити, якщо дитина була в контакті з хворим на ГРВІ

Вітамін С у високій концентрації міститься в імунних клітинах і швидко виснажується під час інфекції. Тому дефіцит вітаміну С значно послабляє імунітет і збільшує ризик простудних захворювань. Підтримка достатньої кількості вітаміну С під час інфекції дуже важлива.

Однак, необхідно стежити за тим, щоб не перестаратись. Прийом занадто великих доз вітаміну С може мати побічні ефекти. Це, наприклад, діарея, поява каменів у нирках.

Щоб задовольнити потребу в поживних речовинах, краще використовувати цільні продукти. Найкращі приклади здорової їжі з високим вмістом вітаміну С: апельсини, капуста, червоний солодкий перець.

Застуда та вітаміни: міф і реальність про вживання вітаміну D

Вітамін D збільшує синтез антимікробного пептиду кателіцидину в респіраторному епітелії, що знижує важкість захворювання й реплікацію вірусу грипу. Але чи варто його приймати понаднормово? Чи здатні добавки вітаміну D запобігати інфекціям верхніх дихальних шляхів? Результати досліджень не підтверджують ефективність використання високих доз вітаміну для профілактики застуди.

Вітамін D виробляється нашим організмом при потраплянні на шкіру сонячного світла. Крім того, він є в деяких продуктах: жирній рибі, молочних продуктах, печінці.

 Чи приймати цинк для профілактики і лікування застуди?

Мікроелемент цинк входить у структуру понад 300 ферментів. Він відіграє важливу роль у функціонуванні імунної системи. Дефіцит цинку може змінювати гомеостаз імунних клітин і функції як уродженого, так і адаптивного імунітету. Нестача цього елемента підвищує ризик зараження простудними захворюваннями й ускладнює перебіг.

Читайте також: ЧОМУ У МАЛЮКІВ ВИНИКАЄ ОБСТРУКТИВНИЙ СИНДРОМ?

Таким чином, при недостатньому рівні вмісту цинку в продуктах харчування має сенс приймати його у вигляді таблеток. Де міститься цей мікроелемент? Наприклад, у печінці, гарбузовому насінні, цільних зернах.

Отже, які вітаміни приймати під час застуди?

Як бачимо із численних досліджень, прийом будь-яких вітамінів необхідний лише при доведеному дефіциті в організмі. Якщо ж показники в нормі, надмірні дози не тільки не допоможуть у боротьбі із захворюванням, але й здатні завдати шкоди.

Продукти, що підвищують імунітет

Збалансоване харчування – найкращий спосіб привести в норму дози вітамінів та мікроелементів, необхідних для функціонування організму.

Ось список корисних продуктів:

  • Імбирний чай. Має протизапальні властивості.
  • Апельсини. У них міститься вітамін C.
  • Вода. Так, саме так. Необхідно пити достатню кількість рідини щодня. Підтримка гідратації дуже важлива для профілактики захворювань і швидкого видужання.
  • Йогурт і будь-які інші кисломолочні продукти. Вони багаті на пробіотики.
  • Чорниця. В ягодах містяться антиоксиданти, що допомагають у профілактиці та лікуванні застуди.
  • Женьшеневий чай. Він здатний допомагати при лікуванні інфекцій верхніх дихальних шляхів.
  • Помідори. У томатах висока концентрація вітаміну C.
  • Жирна риба. У ній міститься багато цинку.
  • Темний шоколад. Теобромін, що міститься в ньому, здатний полегшувати кашель.
  • Броколі. Антиоксиданти та інші речовини, що містяться в броколі, допомагають імунним клітинам організму боротися з інфекцією.
  • Оливкове масло першого віджиму. Поліненасичені жирні кислоти в ньому є протизапальним засобом.
  • Зелений чай. Він корисний не тільки для схуднення, але також містить флавоноїди, що підвищують імунітет, і має протизапальні властивості.
  • Шпинат. Цей суперпродукт містить вітамін C.
  • Яйця. Жовтки містять велику кількість вітаміну D.
  • Часник. Він має бактерицидні властивості.
  • Яблука. Антиоксиданти, що містяться в них, допомагають підвищити імунітет і знизити ризик хронічних захворювань.

Чи приймати вітаміни для профілактики і лікування застуди?

Це дасть позитивний ефект тільки у випадку дефіциту в організмі. Для зміцнення імунітету краще звернути увагу на збалансоване харчування.

Читайте також: Як уберегти дитину від інфекцій і укріпити організм?

Важливо пам’ятати, щоб  уникнути можливих наслідків респіраторних захворювань у дитини, при виникненні перших симптомів нездужання потрібно звертатися за медичною допомогою. Лікар може призначити препарат з прямою противірусною дією на віруси, які викликають гострі респіраторні захворювання, наприклад, сироп Флавовір.

Своєчасний початок лікування Флавовіром не тільки блокує вірусне розмноження, але і не дозволить вірусам поширитися далеко за межі дихальних шляхів і порушити бар’єрні механізми інших органів, з формуванням інфекційних вогнищ. Крім того, ефективне пригнічення копіювань вірусів дозволить знизити навантаження на імунітет дитини і мінімізувати ризик розвитку збоїв в його роботі.

Олена Алексєєва