Вітамінні комплекси особливо популярні навесні, адже після довгої зими з обмеженою кількістю свіжих фруктів і овочів потрібно поповнити запаси корисних добавок. Але чимало батьків вважають за краще давати дітям вітаміни також восени.
Адже саме зараз стартують сезонні вірусні захворювання, починається спілкування (і обмін інфекціями) в садочках і школах, а сонця і продуктів з грядки стає все менше.
Чи правильно відразу після літнього «вітамінного сезону», давати дитині додаткові вітамінні комплекси?
Для багатьох дітей осінь дійсно є сезоном підвищеного навантаження. Вже у вересні діти починають хворіти на гострі респіраторні вірусні інфекції. Тоді батькам може здатися, що всі отримані за літо вітаміни зовсім не допомогли укріпити здоров’я. І лікарі справді рекомендують вживати вітамінні комплекси два рази на рік. Але бажаний час для них – це кінець осені і початок весни.
Чотири правила прийому вітамінних комплексів
Не слід боятися «різкої» зміни сезонів, адже дитячому організму потрібен час для адаптації до похолодання і колективу. Це зовсім не означає, що вітаміни, отримані влітку з сонцем, овочами і фруктами, не допомагають в боротьбі з інфекціями.
Читайте також: НОРОВІРУС У ДИТИНИ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА КИШКОВА ІНФЕКЦІЯ?
Ранньою осінню ще є безліч свіжих продуктів і навіть ягід, які слід вживати замість ліків. А ось ближче до зими дійсно варто додати комплекс вітамінів, але з урахуванням деяких рекомендацій.
1. Без попередніх аналізів не варто давати дітям окремі вітаміни
Навіть якщо батькам здається, що дитині не вистачає саме заліза, магнію або кальцію, це повинні підтвердити лабораторні аналізи. Самостійно дитині можна придбати тільки мультивітамінний комплекс із дозуванням, які порекомендує лікар. Як правило, такий комплекс розрахований на прийом протягом місяця. Цей курс мультивітамінів два рази на рік (наприкінці осені і початок весни) не приведе до передозування, яка може бути дуже небезпечним.
2. Не слід самостійно «призначати» дітям і БАДи або давати вітаміни, крім основного вітамінного комплексу.
Це теж може приводити до надлишку. Наприклад, додатковий вітамін С, який так люблять діти, може призвести до передозування, якщо вживати його додатково до основного курсу. А це загрожує підвищеною збудливістю, низьким тиском, печією, нудотою і діареєю.
3. Необхідно правильно вживати вітаміни
Деякі вітаміни і мінерали заважають засвоєнню одне одному. Тому і варто віддавати переваги вітамінним комплексам, адже там дозування і сумісність заздалегідь прораховані. Але в будь-якому випадку, варто вивчити склад вітамінів і спосіб прийому.
Читайте також: ХАРЧУВАННЯ МАЛЮКА ВПЛИВАЄ НА ЙОГО ІМУННУ СИСТЕМУ
Наприклад, деякі вітаміни рекомендують приймати тільки вранці і після їжі. Запивати вітаміни завжди краще чистою водою. Наприклад, молоко або молочні продукти заважають засвоюватися залізу, а апельсиновий сік – це додатковий вітамін С.
4. Уважно стежити за часом прийому і сумісністю
Якщо лікар призначив дитині якісь конкретні вітаміни, слід також вивчити інструкцію і уважно стежити за часом прийому і сумісністю. Наприклад:
- жиророзчинні вітаміни, а це А, D, Е, К, можна вживати разом з жирними продуктами (сиром, сметаною);
- водорозчинні вітаміни (С, вітаміни групи В) краще не заїдати жирною їжею;
- кальцій заважає засвоєнню магнію, цинку, фосфору і марганцю;
- залізо краще не вживати з молочними продуктами;
- поліненасичені жирні кислоти (омега-3) не слід приймати разом з кашами, висівками і зерновим хлібом, адже клітковина заважає засвоєнню жирів.