Зачаття і вагітність після COVID-19: чи впливає коронавірус на репродуктивне здоров’я | Smart Mama 2024

Зачаття і вагітність після COVID-19: чи впливає коронавірус на репродуктивне здоров’я

Влітку-2020 російська лікар заявила, що у чоловіків, які перенесли COVID-19, обсяг вироблення сперми падає на 38%. А взимку-2021 з’явилася петиція німецьких активістів про те, що у жінок щеплення від коронавирусу cпричинює безпліддя. Про це пише ГрипUA

Першу гучну заяву було спочатку розкритиковано вченими, однак згодом вона частково підтвердилася. А ось механізм жіночого безпліддя, описаний в другому випадку (нібито нові щеплення спричинюють появу антитіл до білка сінцітін-1, що призведе до його знищення в організмі, а без нього плацента нежиттєздатна) просто помилковий.

Яким же є справжній, підтверджений вченими, вплив COVID-19 або вакцин від нього на репродуктивне здоров’я обох статей?

Рівень чоловічих гормонів може зменшуватися

Вплив SARS-CoV-2 на чоловічі репродуктивні гормони вивчався, як мінімум, у трьох дослідженнях. У першому дослідженні автори порівняли рівень статевих гормонів між 81 чоловіком репродуктивного віку з інфекцією SARS-CoV-2 і сотнею здорових чоловіків того ж віку. У хворих спостерігалося значне підвищення рівня «жіночого» лютеїнізуючого гормону (відмінність «статей» гормонів насправді досить умовна) – що у чоловіків зазвичай пов’язане зі зниженням функції яєчок. У видужалих від COVID-19 – невелике зниження рівня тестостерону і підвищення рівня знову ж «жіночого» фолікулостимулюючого гормону – і це теж може бути маркером часткової недостатності яєчок. Аналіз показав, що чим важче захворювання, тим нижче співвідношення тестостерон/лютеїнізуючий гормон.

Читайте також: СOVID-19 У ЖІНОК МОЖЕ СПРИЧИНИТИ ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ

У другому дослідженні також відзначено, що у видужалих від COVID-19 чоловіків рівень загального тестостерону знижується в залежності від тяжкості захворювання. Але тільки в найважчих випадках спостерігалися реально низькі (проте вищі за «субпотентні») рівні загального тестостерону.

У третьому дослідженні повідомляється, що у більшості досліджених чоловіків після COVID-19 був низький рівень і тестостерону, і дигідротестостерону. На думку публікаторів, «ці результати припускають, що у чоловіків гіпогонадізм (недостатність яєчок) можна розглядати як фактор ризику COVID-19, що веде до більш високої захворюваності та смертності».

Читайте також: ПІДСТУПНІ НАСЛІДКИ ЗАСТУДИ У ДІТЕЙ, ЩО МОЖУТЬ ПРОЯВИТИСЯ ПІЗНІШЕ

Проте, у жодному із сотень спостережуваних випадків у чоловіків під час і відразу після COVID-19 не відбулося порушення потенції і повного згасання сперматогенезу.

Якість сперми може знижуватися

Вивченню матричної РНК вірусу в спермі і якості останньої у хворих COVID-19 присвячено вже не менше 5 досліджень.

Всього у 5% хворих мРНК коронавірусу виявлена ??безпосередньо в спермі. Чи означає це можливість передачі COVID-19 статевим шляхом під час незахищеного сексу – поки не вивчалося.

Ще одне дослідження присвячене якості сперми. Експерти порівняли стандартні параметри сперми 18 пацієнтів, що видужали від COVID-19, 2 активних хворих і контрольної групи з 14 здорових добровольців.

Читайте також: ЗАСТУДА ПІД ЧАС ГВ: ЯК ЗАХИСТИТИ МАЛЮКА?

Реконвалесценти (що недавно одужали) з помірною та важкою формами COVID-19 мали в середньому в 6 разів нижчу концентрацію сперматозоїдів і в 52 рази нижчу загальну кількість прогресивно рухливих сперматозоїдів – у порівнянні з пацієнтами з легкою інфекцією і з контрольною групою здорових чоловіків.

Тестостерон стимулює хворобу

З одного боку, кажуть вчені, низький рівень тестостерону в пацієнтів з COVID-19 прямо спричинений високим рівнем запальних цитокінів (інтерферон-? та інтерлейкін-2), і подібне явище часто зустрічається при системних важких захворюваннях

З іншого боку, первісна «успішність» інфекції COVID-19 в чоловічому організмі може сама по собі стимулюватися тестостероном.

Це засновано на тому факті, що TMPRSS2 (трансмембранна протеаза, серін 2), яку активує тестостерон, є важливим білком для поширення вірусу. Ця протеаза може розщеплювати білок ACE2 і спайковий S-білок коронавірусу, що полегшує проникнення вірусу в клітини.

Мовою науки: «опосередкована тестостероном модуляція експресії TMPRSS2 вважається однією з причин переважання інфекцій COVID-19 серед чоловіків».

Таким чином, обвалення рівня тестостерону цитокінами частково може бути захисною реакцією імунітету проти TMPRSS2 і чоловічого гормону, який цю протеазу активує і відтак у ході даної хвороби «ненавмисне» допомагає вірусу проникати в клітини.

Вплив COVID-19 на вагітність

Загальновідомий вже факт: 33% вагітностей із захворюванням COVID-19 під час вагітності призводить до передчасних пологів. І 30% новонароджених від таких породіль потребують прийому до відділення інтенсивної терапії новонароджених.

Читайте також: ЯК ВІРУС ПАПІЛОМИ ВПЛИВАЄ НА ІМУНІТЕТ ДИТИНИ?

  • Кесарів розтин знадобився 88% вагітних, хворих на COVID-19 на момент пологів або тих, хто переніс хворобу під час вагітності.
  • Не відзначається підвищення статистики внутрішньоутробної смертності, мертвонароджень і смертності новонароджених у таких вагітних/породіль, а також смертності їх самих.
  • Безсимптомно перехворіли коронавірусною інфекцією лише 1,7% вагітних – це набагато нижче за середньостатистичні дані про COVID-19.
  • Внутрішньоутробна передача SARS-СoV-2 зафіксована лише у 2,3% вагітних. Однак повітряно-крапельна і контактна передача вірусу немовляті в перші тижні після пологів залишається високо ймовірною.
  • Що стосується впливу SARS-CoV-2 на результати вагітності, наявні дані показують менш серйозні наслідки в порівнянні з тими, які спостерігалися при SARS і MERS. Так, важких форм пневмонії та гострого респіраторного дистрес-синдрому у вагітних з COVID-19 поки не відмічено .

Нарешті, на середину весни 2021 року ще немає досліджень про вплив перенесеного COVID-19 через місяці після одужання на гонадотропну ендокринологію та тканини репродуктивних систем обох статей, на потенцію та сперматогенез, на зачаття і вагітність.

Олег Кочевих