ГРВІ під час ГВ. Що можна при застуді годуючій мамі? | Smart Mama 2024

Застуда під час ГВ: як захистити малюка?

Як лікувати застуду при годуванні грудьми: поради та безпечні методи для годуючих мам. Дізнайтеся, що можна приймати та як уникнути передачі інфекції дитині.На першому році життя, особливо в перші місяці, малеча найбільш сприйнятлива до будь-яких вірусних агресорів. Переступивши поріг цього світу, вона ще не знайома з усіма ними. А її імунній системі тільки належить навчитися оборонятися від них. Розуміючи це, родичі всіма силами прагнуть захистити крихітку від можливого контакту з будь-якими з вірусними ворогами.

Основна тривога мами пов’язана з можливістю передати вірус дитині. Всупереч очікуванням, дитина може захворіти на ГРВІ, навіть якщо вона перебуває на грудному вигодовуванні. А симптоми захворювання, хоч і відрізняються від застуди у дорослих, проявлять себе. Причиною для паніки стає ситуація, коли у мами малюка, якого вона годує грудьми, розвинулося ГРВІ. І тепер до погіршеного самопочуття додалися переживання і маса питань, як зробити так, щоб дитина не захворіла. На ці питання ми відповімо в статті.

Що потрібно знати мамі про можливість заразити дитину?

По-перше, що грудне молоко є не тільки джерелом харчування для малюка, це ще й потужна підтримка його організму від оточуючих агресивних чинників. За роки життя материнський організм зустрів безліч з них і сформував захисні фактори (антитіла), які при повторному зараженні дозволять негайно відбити атаку.

Природою задумано так, що частина цих антитіл через плаценту під час вагітності передаються дитині і саме вони оберігають крихітку в перший рік життя від всіх агресорів, з якими контактувала його мама. Якщо годуюча жінка захворіла на застуду, в її організмі починають посилено вироблятися спрямовані проти вірусу-агресора антитіла, які з молоком отримує дитина. Саме тому грудне вигодовування на період хвороби мами потрібно не припиняти, а навпаки годувати дитину частіше, під час годування одягати маску мамі щоб знизити вірусне навантаження на малюка. Захисні фактори, що прийшли від мами, захистять крихітку від вірусу і знизять вірогідність розвитку у неї захворювання.

Читайте також: ЯК ДИТИНІ ВІДНОВИТИСЯ ПІСЛЯ ЗАСТУДИ І НЕ ЗАХВОРІТИ ЗНОВУ?

По-друге, самій жінці потрібно знати, що в перші місяці після пологів її організм вкрай чутливий до вірусних агентам, а значить потрібно докласти всіх зусиль, щоб в цей період не піддатися вірусній атаці. Велика відповідальність лежить на родичах і членах родини, які повинні прагнути захистити  матусю  від ймовірності захворювання. А для цього потрібно берегтися самим і дотримуватися заходів протиінфекційного захисту: не перебувати в людних місцях, носити маски, проконсультуватися з лікарем з приводу профілактичного прийому прямих противірусних препаратів, щоб звести до мінімуму можливість принести вірус додому. Іншим родичам краще перенести зустріч з новим членом сім’ї, якщо вони відчувають себе погано або у них є симптоми нездужання.

Але якщо всі заходи виявилися марними і мама все одно захворіла, то як уберегти сприйнятливий організм крихітки від розвитку захворювання, якщо очевидно, що зустріч з вірусом неминуча?

Як вже було сказано, продовжувати годувати грудьми і ні в якому разі не відлучати малюка від грудей, не побоюючись з молоком передати йому вірус ГРВІ, такий шлях передачі для цих вірусів неможливий. Навпаки, продовжуючи годувати дитину грудним молоком мама передає йому масу захисних імунних компонентів (інтерферон, лізоцим, імуноглобуліни) які вже встиг виробити організм хворої матері. Ці компоненти допоможуть дитині легше перенести вірус або зовсім не захворіти тому в цей період дитину потрібно частіше прикладати до грудей.

Крім того,  застудженій мамі,   потрібно дотримуватися заходів протиепідемічного захисту. А саме, при годуванні і тісному спілкуванні з малятком одягати маску, яка повинна закрити ніс і рот, і кожні 3 години міняти на чисту, а використану або прати, або викидати. Перш ніж взяти дитину на руки або перед проведенням гігієнічних процедур мамі необхідно вимити руки. Важливо проводити часту вологе прибирання в приміщенні. Аби «змити» осілі на поверхнях меблів вірусні частки, обов’язково стежити за тим щоб у приміщенні був вологе повітря 50-70%. Це допоможе слизовим оболонкам дитини не пересихати і не впустити вірус в організм. Часто провітрюйте кімнату, щоби зменшити концентрацію вірусів в повітрі. Температуру повітря підтримуйте у межах 21 – 23 ° С.

Читайте також:  COVID-19 У ДІТЕЙ – НАСКІЛЬКИ ВСЕ СЕРЙОЗНО?

Члени сім’ї повинні здійснювати щоденні прогулянки з малюком, що дозволить зменшити вірусне навантаження на його дихальні шляхи, оскільки він менше часу буде дихати «вірусним аерозолем» вдома. Але навіть дотримуюся все запобіжних заходів, є ймовірність, що дитина все ж заразиться вірусом.

Щоб не втрачати час і не наражати дитину на небезпеку, дозволяючи вірусу вільно поширюватися по його респіраторного тракту, можна при появі перших симптомів застудного захворювання у мами звернутися до лікаря з питанням щодо захисту малюка від вірусного захворювання. У такій ситуації лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат Флавовір (містить активну діючу речовину рідкий екстракт протефлазід), який дозволений для застосування згідно з інструкцією діткам від народження. Флавовір блокує ферменти вірусів ГРВІ, не дозволяючи їм розмножуватися і вражати нові клітини дихальних шляхів дитини, таким чином попереджуючи розвиток захворювання або якщо воно вже виникло, полегшуючи його перебіг і прискорюючи одужання малюка.

Якщо застуда у мами має важкий перебіг, варто по можливості самоізолюватись, обмежившись лише  годуванням малюка та  пройти лікування під наглядом лікаря  противірусними препаратами, які призначить фахівець. Ні в якому разі не потрібно займатися самолікуванням і приймати препарати без погодження з лікарем: вони можуть бути протипоказані для застосування в період годування грудьми, так як з молоком можуть потрапити в дитячий організм і завдати йому шкоди. Тому перш ніж прийняти якісь ліки потрібно як мінімум уважно прочитати інструкцію, а ще краще – проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути згубного впливу на організм малюка.

Читайте також: П’ЯТЬ ПОРАД ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД ЗАСТУДИ ВЗИМКУ

Таким чином, захворювання на респіраторну вірусну інфекцію у жінки, яка недавно народила дитину – неприємна подія, до якої додаються переживання щодо здоров’я малюка. Такі ситуації виникають нечасто, але все ж бувають. Молодій мамі потрібно знати, що в цей період вона так само вразлива для вірусного агресора, як і її малюк. Тому важливо берегти і дитину, і себе від зустрічі з ним і обговорювати це питання з членами сім’ї, щоб вони дотримувалися запобіжних заходів. Але якщо мама захворіла – потрібно не панікувати, а звернутися до лікаря з щодо методів лікування і способів захисту малятка від захворювання. І тоді зустріч з вірусом на першому році життя немовляти мине швидко і без наслідків.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр