Тонзилофарингіт у дітей: симптоми та лікування | Smart Mama 2024

Вірусний тонзилофарингіт у дітей: особливості захворювання та лікування

У дітей раннього віку одним із частих локалізацій запального процесу при гострих респіраторних вірусних інфекціях є глотка, де розвивається фарингіт.

Останнім часом лікарі дотримуються думки, що не буває виключно запалення в ній без ураження піднебінних мигдаликів (тонзиліт) або навпаки, а тому правильніше їх об’єднувати в одне захворювання – тонзилофарингіт. Для даного захворювання простежується сезонність: вона зростає у другому півріччі. Про причини розвитку цього захворювання і симптоми у дітей молодшого віку поговоримо в статті.

У малюків причиною розвитку тонзилофарингіту в більшості випадків є віруси грипу і парагрипу, аденовірус, респіраторно-синцитіальних вірус, а також риновіруси. Саме на них лежить відповідальність за зниження місцевого імунітету слизової оболонки в цій ділянці, що вважається провокуючим фактором для подальшого приєднання хвороботворних бактерій, роль яких у розвитку ангіни зростає у дітей після 3-х років.

Як проявляється вірусний тонзилофарингіт у малюків?

Незважаючи на те, що це доволі поширене захворювання в ранньому дитинстві, виявити його батькам буває дуже важко. Це пов’язано з тим, що симптоми тонзилофарингіту маленька дитина не може описати і мамі потрібно докласти чималих зусиль, щоб зрозуміти, що турбує малюка.

Читайте також: Що робити, якщо дитина часто хворіє

Однією з основних скарг при тонзилофарингіті є біль у горлі, що посилюється при ковтанні. Якщо вірусне запалення не привело до розвитку ускладнень, то він може бути симетричним. Але при запаленні глотки або його переході на розташовану навколо піднебінних мигдаликів клітковину біль може віддавати у вухо, також посилюючись при ковтанні. Поскаржитись на больовий синдром при тонзилофарингіті може дитина старшого віку, у маленької ж реакція на біль передбачувана: відмова від прийому їжі або годування супроводжується дитячим плачем та істерикою. Уважна мама може помітити, що найбільш бурхлива емоційна реакція у малюка буде виникати при вживанні твердої або подразнюючої ??слизову горла їжі, тоді як протерті або страви рідкої консистенції малюк їсть більш-менш нормально. Це не дитяча примха і не зниження апетиту, як можуть вирішити батьки, а захисна реакція на біль у горлі та його посилення під час їжі. Мамі потрібно знати це і не годувати дитину силоміць, а запропонувати їй на час хвороби іншу, менш подразнюючу та більш комфортну для дитячого горла, їжу. При вірусному тонзилофарингіті у дитини може також підвищуватися температура тіла, з’являтися нежить. У крихітки може посилюватися слинотеча через біль при ковтанні, можуть збільшуватися підщелепні та шийні лімфатичні вузли. Всі ці симптоми свідчать про те, що в організмі малюка «бешкетує» вірус ГРВІ.

Червоне горло у дитини чи завжди ознака запалення?

Деякі мами при найменшому чханні або кашлі обов’язково заглядають в горло дитині, якщо бачать, що воно червоне – починають активно його «лікувати». Полоскання, промивання, забризкування – в хід йдуть процедури, які можуть прибрати або зменшити почервоніння, але ніяк не вплинуть на її причину. Нерідко додаткове подразнення від компонентів «полоскалок» або «бризгалок» можуть посилити почервоніння, що змушує маму не скасувати проведення процедури, а подвоїти інтенсивність її проведення.

Читайте також: ГРВІ у дитини: чи потрібні антибіотики?

Перш ніж починати боротися з почервонінням на задній стінці глотки у малюка, потрібно розібратися в причинах його появи. Наприклад, подразнення горла після крику і плачу малюка також може призводити до почервоніння, яке через деякий час мине. Якщо дитина з хворим горлом вдосталь накричалася, поки мама намагалася її силоміць нагодувати, то якого кольору в результаті буде слизова задньої стінки глотки здогадатися нескладно.

Що батькам потрібно робити при появі  болю в горлі?

Безумовно, зрозуміти мамі, що причиною дитячого нездужання, капризів і зниженого апетиту є вірусне ураження глотки та піднебінних мигдаликів, досить непросто. Але це і не потрібно, якщо при появі симптомів дитячого нездужання не намагатися самостійно визначити «хворе місце» у дитини, а поставити це запитання лікарю. Спеціаліст проведе більш ретельний огляд, встановить правильний діагноз і призначить необхідне лікування.

Оскільки коренем усіх бід є віруси ГРВІ, які викликали запалення в слизовій оболонці глотки і піднебінних мигдаликах, то головна мета лікування полягає в тому, щоб не дозволити вірусам негативно вплинути на місцевий імунітет в цій зоні настільки, що це стане сприятливим середовищем для активації наявних бактерій. Про це необхідно знати батькам, оскільки саме в цьому місці перетинаються дихальна і травна системи. Всі віруси, що потрапляють з повітрям та їжею, і мікроорганізми проходять етап первинного знайомства з імунною системою. Тому підтримка здорового стану і попередження зниження місцевих захисних механізмів піднебінних мигдаликів – це не тільки запорука швидкого одужання дитини, але і гарантія нормального розвитку її імунної системи та правильної реакції на інфекційні агенти, з якими вона буде стикатися в майбутньому. А зволікання зі зверненням до фахівця і своєчасним початком призначеного ним лікування, так само як і самолікування дитини – це шлях до підвищення ймовірності виникнення бактеріальної ангіни вже завтра.

Читайте також: Як відрізнити прорізування зубів від початку застуди

Щоб уникнути розвитку такої ситуації, як і негативних наслідків, потрібно звернутися до лікаря. Він може призначити прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на пригнічення тих самих вірусів ГРВІ, хвороботворна діяльність яких спрямована на зниження місцевих захисних сил. Завдяки Флавовіру пригнічуються вірусні білки, за допомогою яких віруси розмножуються всередині заражених клітин і значно збільшують чисельність своєї ??армії.  Знижена вірусна діяльність дозволяє організму дитини набагато швидше впоратися з вірусним агресором без розвитку ускладнень.

Таким чином, вірусний тонзилофарингіт у дитини – це захворювання, яке потребує особливої ??уваги з боку батьків. Своєчасне, без зволікань, звернення за медичною допомогою і лікування дитини препаратами, дія яких спрямована безпосередньо на причину захворювання – віруси ГРВІ, дозволить захистити один із головних протиінфекційних рубежів її організму від згубного вірусного впливу.

Галина Бут, сімейний лікар