Лімфатичні вузли в паху, на шиї, за вухом | Smart Mama 2024

У дитини збільшені лімфатичні вузли: причини та наслідки

Лімфатичні вузли є частиною імунної системи людини, вони можуть збільшуватися в розмірах, якщо до організму потрапляють інфекційні агенти (віруси, бактерії), розвивається алергія, проявляється хронічна інфекція, тобто при всіх станах, коли відбувається мобілізація захисних сил нашого організму.

У дитячому віці лімфатичні вузли досить часто легко визначаються, а у немовлят і в ранньому віці, у худорлявих діток вони можуть бути навіть помітні батьківському оку. Нерідко виникають ситуації, коли лімфовузол, який з’явився або довгий час не зникає, стає причиною занепокоєння батьків. Вони вважають, що його збільшення є ознакою онкологічного захворювання, хоча це може бути й не так. Як зрозуміти, коли видимий вузол – це варіант норми, а в яких ситуаціях дійсно потрібно бити на сполох, – обговоримо в статті.

Але перш за все розглянемо, чому лімфатичні вузли можуть визначатися у здорової дитини, і це вважається нормою, а також де вони найчастіше виявляються.

 

Читайте також: Як поговорити з дитиною про коронавірус: поради психолога

 

Розташовані на шиї (передньо- і задньошийні, підщелепні), в пахвовій і паховій (уздовж лінії згину ноги) областях лімфатичні вузли можуть прощупуватись у половини здорових дітей до 7 років. Після 7 пахвові та пахові не визначаються на дотик, так можна знайти тільки шийні. Це пов’язано з тим, що шкіра в цих зонах тонка, а підшкірно-жирова клітковина мало виражена, тому вузли легко визначаються. Нормальний лімфатичний вузол має овальну або округлу форму з гладенькою поверхнею, при обмацуванні він безболісний, м’який і еластичний, помірно рухливий і не з’єднаний (не спаяний) з прилеглими тканинами. Шкіра над ним не запалена та негаряча на дотик. Наявність всіх перерахованих ознак вказує на здоровий вузол.

Збільшення лімфатичних вузлів як свідоцтво захворювання у дитини

Батькам потрібно знати, що збільшення лімфатичних вузлів – це не окреме захворювання, а прояв інших хвороб, що часто не проявляють себе, і які об’єднують в поняття лімфаденопатії. В 70% випадків цей стан носять доброякісний характер, вказуючи на відповідну реакцію імунної системи. Нерідко він є проявом вірусної інфекції, яка дрімає в організмі, наприклад, герпесвірусної: вірусу 4-го типу (вірус Епштейна-Барр) та вірусу герпесу 5-го типу (цитомегаловірус).

Можливе збільшення декількох груп лімфатичних вузлів як по всьому тілу, так і локальне, в місці осередку запалення. Наприклад, при запальних процесах в горлі, захворюванні мигдаликів (тонзиліт), будуть збільшуватися підщелепні й шийні лімфатичні вузли. Або при шкірній інфекції на руці реагуватимуть пахвові лімфатичні вузли. Батькам необхідно пам’ятати, що вузли можуть залишатися збільшеними протягом декількох тижнів після того, як дитина перехворіла на застуду. А оскільки діти молодшого віку за рік в середньому переносять до 6–8 гострих респіраторних вірусних захворювань, то мамі може здаватися, що лімфатичні вузли дитини завжди збільшені.

Збільшення лімфатичних вузлів як сигнал про присутність в дитячому організмі прихованої інфекції

Багато збудників захворювань можуть залишатися в організмі людини протягом усього життя. З цією метою їм необхідно вислизати з-під уваги імунної системи, а деякі навіть пристосовуються заражати клітини імунної системи – лімфоцити і роками ховаються в них. Одним з таких вірусів є вірус Епштейна-Барр – збудник інфекційного мононуклеозу у дітей, який після одужання дитини і зникнення симптомів захворювання не покидає дитячий організм, а йде жити в лімфоцити, які розташовані в лімфатичних вузлах.

Коли батькам потрібно звертатися до лікаря з приводу збільшених лімфовузлів?

Вище були перераховані ознаки здорового лімфатичного вузла. Але якщо батьків щось насторожує або якийсь із критеріїв відсутній, краще перестрахуватися і показати дитину лікарю. Приводом для консультації у фахівця повинно бути збільшення лімфатичних вузлів протягом декількох днів без очевидної причини, наприклад, болю в горлі, нежиттю або інших проявів інфекційного захворювання, або на тлі їх збільшення у дитини виникли проблеми з ковтанням або диханням. Скарги малюка на біль у зоні розташування збільшених лімфатичних вузлів або почервоніння шкіри над ними також є свідченням хвороби. На додачу поява ще й таких симптомів, як постійне і незрозуміле підвищення температури тіла, зниження ваги, втома або нічна пітливість, можуть бути ознаками серйозного захворювання і вимагають негайної лікарської консультації.

Що робити батькам, якщо вони виявили у дитини збільшені лімфатичні вузли

Перш за все, не панікувати, а спробувати розібратися, що послужило причиною такої ситуації. Якщо у дитини дошкільного віку вузли розташовані на шиї, під пахвами або в паху і при пальпації  поводяться як здорові – швидше за все, це варіант вікової норми. Але якщо є сумніви або мама помітила появу їх болючості чи інших симптомів тривоги – краще показати дитину лікарю. Він призначить необхідні обстеження, щоб розібратися, що відбувається в організмі, з чим намагається боротися імунна система або вона сама стала жертвою прихованих інфекцій.

 

 

Читайте також: Чи корисний дитині спільний сон з батьками?

 

Рекомендоване лікарем лікування буде залежати від того, що послужило причиною хворобливого стану. Якщо він криється в зараженні дитини герпесвірусами, а збільшення лімфатичних вузлів є реакцією на їх вторгнення, то лікар може призначити дитині прямі противірусні препарати (у складі яких рідкий екстракт протефлазід). Їх дія полягає в пригніченні вірусного розмноження в клітинах, що змушує патоген зменшити свою активність. Оскільки герпесвіруси здатні в неактивному стані знаходитися досить тривалий час, необхідно буде проходити протирецидивні курси противірусними препаратами для збереження контролю над сплячим вірусом герпесу.

Таким чином, збільшення лімфатичних вузлів у дітей може бути як варіантом норми, так і свідчити про наявність прихованої інфекції та інших більш важких захворювань. Тому батькам потрібно знати, як виглядають здорові вузли і на яких ділянках тіла вони можуть розташовуватися, щоб вчасно помітити симптоми і звернутися до лікаря.

Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології