Забруднене повітря – небезпечний фактор для дітей

Забруднене повітря – небезпечний фактор для дітей

Те, чим дихає дитина, впливає на її здоров’я як станом на зараз, так і в майбутньому. Поняття чистого довкілля сьогодні напевно вже не існує не тільки в Україні, а й на планеті загалом. Із кожним роком повітря стає бруднішим і шкідливішим. Чим це загрожує і які є варіанти захисту?

Те, що ми і діти вдихаємо не надто чисте повітря, особливо у великих містах, – не новина. Однак декілька разів на рік на вулиці стає буквально нестерпно дихати. Наприклад, через лісові або торф’яні пожежі, пилові бурі з Африки, паління листя, опалювання домашніх господарств вугіллям, промислові викиди підприємств, викиди від роботи транспорту, генераторів, будівництво тощо. Це все разом погіршує якість повітря і завдає шкоди здоров’ю дітей.

Забруднене повітря складається з:

  • часточок, що можуть потрапляти в легені й накопичуватися в тканинах;
  • суміші чадного газу, формальдегіду, оксиду азоту, сірки, свинцю, бензпірену тощо.

Ці речовини проникають в організм не тільки через легені, а й шкіру, що водночас погіршує імунітет.

Чому діти вразливіші до забрудненого повітря?

З фізіологічного боку забруднене повітря більше шкодить дітям, ніж дорослим. Діти, особливо маленькі, дихають частіше, ніж дорослі, а, отже, вдихають більший об’єм повітря відносно маси свого тіла. Діти більше часу проводять на свіжому повітрі. Низький зріст робить їх ближчими до джерел забруднення: пилу або вихлопів автотранспорту.

Мозок, легені та інші органи дітей все ще ростуть і розвиваються. Постійне вдихання брудного повітря може вплинути на роботу та розвиток внутрішніх органів, особливо у підлітковому віці – періоді стрімкого зростання. Воно негативно впливає на нервову систему та когнітивні здібності. Діти, які постійно зазнають впливу забрудненого повітря, наприклад, живуть у промислових регіонах, частіше страждають на хронічні захворювання, ніж однолітки, які мешкають у чистій місцевості.

Забруднене повітря легко розпізнати не тільки візуально, а й через симптоми, що можуть часто турбувати дитину: головний біль, сухість очей, кашель, подразнення слизових носа та рота, висип на шкірі.

Які захворювання провокує забруднене повітря?

Коли вагітні жінки зазнають впливу забрудненого повітря, то у них підвищується ризик передчасних пологів, а немовлята можуть народжуватися з малою вагою або затримкою розвитку.

Забруднене повітря провокує у дітей астму, розвиток серцево-судинних захворювань, ускладнення під час ГРВІ та часті застуди. В ослабленому організмі віруси розмножуються швидше, що підвищує ризик розвитку бронхіту, пневмонії, отиту та алергічних реакцій.

Якщо дитина захворіла на ГРВІ, важливо діяти швидко, щоб не допустити ускладнень. Лікар може призначити сироп Флавовір – противірусний засіб на основі флавоноїдів, який допомагає боротися з вірусами від перших симптомів ГРВІ, зменшуючи вірусне навантаження та запобігає  надмірній імунній реакції, яка може призводити до запалень і ускладнень.

Як захистити дітей від впливу поганого повітря?

 Є декілька способів, за допомогою яких можна зменшити токсичний вплив брудного повітря на дитину.

  1. Мінімізувати час перебування дитини поблизу джерел забруднення: траси, промислові об’єкти, будівництво, генератор тощо.
  2. Бувати або гуляти на вулиці у години з найменшим рівнем забруднення.
  3. Переконатися, що дитина не піддається впливу пасивного паління (навіть електронних девайсів).
  4. Не користуватися вдома засобами, що можуть вплинути на склад повітря вдома: аромасвічки, агресивні засоби чищення та побутова хімія, освіжувачі повітря, які виділяють у повітря хімікати.
  5. Не зберігати вдома будівельні матеріали та фарби.
  6. Регулярно робити вологе прибирання в домі або користуватися зволожувачами повітря.
  7. Щільно зачиняти вікна і двері у години забрудненого повітря чи смогу.
  8. За можливості у дитячій кімнаті використовувати очищувачі повітря.
  9. Прибрати з приміщення, де проживає дитина, килими. Слідкувати за станом вентиляції і не допускати появи грибка.
  10. Слідкувати за режимом пиття дитини: вона має пити регулярно та багато. За потреби промивати носик і зволожувати горло.
0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x