Герпетична ангіна. Симптоми, лікування. Фото|Smart Mama 2024

Герпетична ангіна в дітей: симптоми захворювання та лікування

 Герпетична (герпесна) ангіна в дитини – це розповсюджене дитяче вірусне захворювання. Його також називають герпангіною, ентеровірусною ангіною або ентеровірусним везикулярним фарингітом.

Для нього характерні невеликі виразки, схожі на пухирці, у верхній частині ротової порожини і на задній стінці глотки. Інфекція може також викликати раптове підвищення температури, біль у горлі та шиї, головний біль.

Ця хвороба схожа на синдром «руки-ноги-рот», ще один тип вірусної інфекції, який переважно виникає у дітей. Обидва стани викликаються ентеровірусами. Віруси цієї групи частіше вражають шлунково-кишковий тракт, але іноді поширюються й на інші частини тіла. Звісно імунна система організму через якийсь час виробляє антитіла для боротьби з інфекцією.

У новонароджених і дітей молодшого віку вироблення антитіл ускладнене, тому що організм ще не зустрічався з подібними інфекціями. Це робить малюків найбільш сприйнятливими до ентеровірусів.

Симптоми герпетичної ангіни у немовлят іноді важко визначити. У деяких дітей при цій хворобі відсутні симптоми. У малюків іноді можуть виникнути серйозні ускладнення: поразки головного мозку (менінгіт, енцефаліт) і серця (міокардит).

Герпетична (герпесна) ангіна: симптоми

Симптоми герпангіни зазвичай проявляються через 2-5 днів після контакту з вірусом:

  • Раптове підвищення температури.
  • Головний біль.
  • Біль у горлі.
  • Утруднене ковтання.
  • Втрату апетиту.
  • Опухлі лімфатичні вузли.
  • Біль у шиї.
  • Слиновиділення (у дітей).
  • Дрібні виразки в задній стінці горла, які починають з’являтися через 2 дні після початку захворювання. Вони здебільшого ясно-сірі й часто мають червону окантовку. Висип загоюється протягом 7-10 днів.
  • Виразки можуть також з’явитися на мигдалинах або на м’якому піднебінні.
  • Біль у животі або нудота.
  • Блювота (у немовлят).
  • Надмірна збудливість або, навпаки, сонливість (у маленьких дітей).
  • У немовлят на тлі високої температури можуть бути судоми.

Герпетичну (ентеровірусну) ангіну варто відрізняти від герпетичної інфекції (герпетичного гінгвостоматиту і фаринготонзиліту), що викликається вірусом простого герпесу 1-2 типів.

Саму назву «герпетична ангіна», з наукового погляду, захворювання отримало невірно. Раніше хвороба була маловивчена. Вчені, помітивши подібність висипів у період захворювання з аналогічними при герпесі, дійшли висновку, що збудник хвороби – вірус герпесу, і дали хвороби таку назву, яка прижилася і в медичній літературі зустрічається саме в такій формі. Хоча з герпесною інфекцією у хвороби немає нічого спільного.

Симптоми цих захворювань дуже схожі, але для  гінгвостоматиту і фаринготонзиліту, крім загальних симптомів,  характерні висипання пухирців не тільки на піднебінні, але й на щоках, губах, яснах і язиці. Оскільки ентеровірусні інфекції частіше поширюються серед дітей, ніж простий герпес, герпангіна в таких випадках ймовірніша.

Збудники герпетичної ангіни

Цікаво, що цей вид ангіни ніяк не пов’язаний з вірусом герпесу, тому в медицині можна зустріти й інші назви хвороби: афтозна, везикулярна, пухирцева або звичніші нам тонзиліт, фарингіт. Захворювання викликається вірусом Коксакі групи А. Збудниками можуть бути також віруси Коксакі групи В, ентеровіруси 71 і еховіруси. Інфекції, викликані цими вірусами, дуже заразні.

Збудники можуть легко передаватися від однієї дитини до іншої. Вони найчастіше поширюються повітряно-крапельним шляхом, а також через контакт із фекаліями. Ретельне миття рук може допомогти знизити ризик інфікування.

Після того як дитина перехворіла герпангіною, у неї розвивається природний імунітет до вірусу, що його викликав. Але інші вірусні штами здатні викликати подібне захворювання.

Хто ризикує інфікуватися герпетичною ангіною?

Захворювання може вражати будь-кого, але найчастіше воно спостерігається в дітей віком від 3 до 10 років. Герпетична ангіна часто поширюється серед дітей, які відвідують школу, дошкільні установи або табори. Ризик зараження вищий влітку і восени.

Як діагностується герпетична ангіна?

Лікар може визначити цей стан за зовнішнім виглядом і розташуванням виразок. Спеціальні діагностичні тести найчастіше не потрібні.

У дорослих також може розвинутися герпангіна. Однак вони менше схильні до захворювання, тому що більшість людей у дитинстві отримують природний імунітет до подібним до вірусів. Вірус і симптоми здебільшого зникають через 7-10 днів, як і в дітей. Ускладнення трапляються рідно. Зневоднення є найпоширенішим ускладненням захворювання в дорослих.

Вагітні жінки мають підвищений ризик ускладнень при захворюванні герпетичною ангіною. Народжена дитина може з великою ймовірністю мати недостатню вагу, можливі передчасні пологи.

 Лікування герпетичної (герпесної) ангіни

Основною метою терапії є зменшення й усунення симптомів, особливо болю. Конкретний план лікування залежить від безлічі факторів, наприклад, віку, симптомів і реакції на певні препарати. Лікарі для полегшення симптомів захворювання в дітей можуть призначити жарознижуючі та знеболювальні засоби, а також противірусні препарати прямої дії.

Лікарські засоби для полоскання рота та спреї здатні зменшити дискомфорт у роті. Не рекомендується використовувати аспірин для лікування симптомів вірусної інфекції в дітей або підлітків. Це може викликати синдром Рея, небезпечне для життя захворювання, що приводить до раптового набряку і запалення в печінці й мозку. При лікуванні симптоми зазвичай зникають протягом 7-10 днів. Якщо вони зберігаються довше або стан погіршується, необхідно знову звернутися до лікаря.

Як полегшити стан дитини при герпетичній ангіні вдома?

Разом із безрецептурними знеболювальними та місцевими анестетиками можуть допомогти послабити симптоми захворювання:

  • Рідини для полоскання рота.
  • Тепла вода із сіллю.
  • Рясне пиття. Під час відновлення корисні прохолоде молоко і вода.
  • Морозиво в помірних кількостях також може допомогти при болях у горлі.
  • Варто уникати цитрусових і гарячих напоїв, тому що вони можуть посилити симптоми.
  • М’яка дієта.
  • Гостра, хрустка, смажена, солона або кисла їжа може підсилити біль і дискомфорт. Замість цього варто вживати м’яку їжу, поки виразки не заживуть.
  • Ретельне миття рук. Це життєво важливо для запобігання поширення вірусу.
  • Дезінфекція поверхонь загального користування. Це дверні ручки, пульти дистанційного управління, висувні ящики, ручки холодильника тощо. Вірус може жити на поверхнях і об’єктах, таких як стільниці й іграшки, протягом декількох днів.

Профілактика  герпетичної (герпесної) ангіни

Дотримання правил гігієни – найкращий спосіб профілактики. Необхідно завжди ретельно мити руки, особливо перед їжею і після відвідування туалету. Також важливо прикривати рот і ніс при чханні або кашлі, щоб запобігти поширенню вірусів. Необхідно вчити дітей цьому.

При догляді за дитиною з герпангіною варто часто мити руки, особливо після контакту із брудними підгузками або слизом. Треба очищати різні поверхні, іграшки та інші предмети дезінфікуючим засобом, щоб убити віруси.

Дотримання простих гігієнічних процедур допоможе уникнути захворювання. Це дозволить убезпечити дитину та інших членів родини від імовірних ускладнень герпетичної ангіни.

 Лариса Кузнєцова