Дитячий імунітет і нові штами коронавірусу: варто знати | Smart Mama 2024

Дитячий імунітет і нові штами коронавірусу: варто знати

Регулярна поява нових штамів коронавірусу зазвичай супроводжується підвищенням його агресивних властивостей для людини, що полягає в здатності викликати більш важкі стани. Наскільки ці дані можна застосувати до дітей та ще несформованого імунного захисту, а також які сьогодні є реальні способи захисту дітей від захворювання COVID-19, про це повідомляє grippua.

Що сьогодні відомо про вплив коронавірусної інфекції на дітей?

Поява нових штамів коронавірусу відбувається паралельно зі всесвітньою кампанією з вакцинопрофілактики, яка проводиться насамперед серед осіб похилого віку та інших, що належать до групи ризику.

Оскільки дитяче населення від початку не відносилося до вказаних категорій, то і уваги йому приділялося недостатньо. Однак з часом структура захворюваності COVID-19 почала змінюватися, зміщуючись у бік значно молодших вікових категорій.

Експерти трактують таку ситуацію подвійно: з одного боку, високе охоплення вакцинацією в деяких країнах призвело до зміщення захворюваності в сторону невакцинованих молодих людей, з іншого – коронавірус постійно мутує, набуваючи все більш агресивні властивості.

Читайте також: Чи можна малюку з симптомами застуди гуляти і спілкуватися із іншими дітьми?

Тому сьогодні вже проводиться вакцинація підлітків, починаючи з 12 років. Діти молодші цього віку поки що залишаються в зоні ризику, оскільки невідомо, як саме на них впливають нові штами коронавірусу, адже це питання дотепер мало вивчалося.

Проте, важкі випадки захворювання у дітей до 12 років все ж реєструються. Здебільшого вони стосуються дітей з супутніми захворюваннями, такими як вроджені вади серця, а також із генетичними відхиленнями, неврологічними або метаболічними порушеннями, у яких важкі наслідки COVID-19 реєструються набагато частіше.

Так, більш високий ризик встановлений для дітей з ожирінням, цукровим діабетом, бронхіальною астмою, хронічними захворюваннями легенів, анемії та імуносупресією.

Чи потрібен дітям захист від COVID-19 ?

Безумовно, в умовах невизначеності краще докласти максимум зусиль для того, щоб зайвий раз не наражати дітей на ризик зараження коронавірусною інфекцією. Для цього лікарі рекомендують обмежувати соціальні контакти дітей.

Крім того, в якості фактора, що дозволяє стримувати поширення SARS-CoV-2 серед дітей, є вакцинація від COVID-19 дорослих, які постійно перебувають у контакті з дітьми: батьків та інших членів сім’ї, а також вихователів і вчителів.

Не менш важливим є і дотримання маскового режиму всіма, як вакцинованими, так і невакцинованими, і збереження соціальної дистанції в освітніх установах, постійне провітрювання приміщень, в яких велику кількість часу проводять діти, а також недопущення великого скупчення учнів і педагогів в одному приміщенні.

Читайте також: Які вітаміни вживати під час застуди?

Всі ці правила добре відомі й з часом не втрачають актуальності, а їх дотримання дозволяє стримувати зростання захворюваності COVID-19 в умовах, коли школи та дитячі садки не закриваються на карантин, а продовжують свою роботу.

При цьому ризик заразитися SARS-CoV-2 для дітей існує і вдома від хворих або тих, хто перебуває на ізоляції родичів. При появі симптомів захворювання у дитини, таких як нежить, закладеність носа або кашель, які спостерігаються при ГРВІ, не варто забувати про те, що вони можуть бути свідченням COVID-19, особливо якщо дитина побувала в контакті з хворим. Тому краще не відпускати її в дитячий садок або школу, а звернутися за медичною допомогою.

Лікування COVID-19 у дітей: які сьогодні є можливості?

Ще до недавнього часу світ знаходився в стані глобальної невизначеності: чим лікувати COVID-19 у дітей?

Існуючі протоколи лікування коронавірусної інфекції переважно стосувалися дорослих і включали препарати, які мало застосовуються для дітей. Проте значущість розробки лікарських засобів для лікування COVID-19 ні в кого не викликала сумнівів. Інша річ, що на пошук спеціальних препаратів можуть знадобитися роки, а хворі діти потребують ефективного лікування тут і зараз.Тому більш швидким варіантом стало дослідження вже існуючих противірусних засобів для виявлення їх впливу на SARS-CoV-2.

Читайте також: ЧОМУ У МАЛЮКІВ ВИНИКАЄ ОБСТРУКТИВНИЙ СИНДРОМ?

Сьогодні вже є такі препарати, дія яких на коронавірус науково підтверджена, про що внесено відповідні вказівки в інструкцію з їх застосування. Серед противірусних препаратів для дітей (АТХ код J05 «Противірусні препарати для системного застосування») лікар може призначити сироп ФлавовірВін містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо вірусів, які викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, а й пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2, який є причиною COVID-19, (як відомо, COVID-19 – це один із різновидів ГРВІ) зі значним пригніченням реплікації вірусу (внесено зміни в Інструкцію для медичного застосування наказом   МОЗ №1922 від 10.09.2021).

Флавоноїди сиропу пригнічують активність 3CL протеази коронавірусу SARS-CoV2, що підтверджено відповідними науковими  методами. У доклінічних дослідженнях in vitro продемонстровано противірусну активність щодо пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2 зі значним пригніченням реплікації вірусу.

Читайте також: СИНУСИТИ У ДІТЕЙ: ПРИЧИНИ ТА НЕБЕЗПЕКА УСКЛАДНЕНЬ

Таким чином, сьогодні підходи до захисту дітей багато в чому зазнали істотних змін: замість тотальної ізоляції, яка більше шкодить дитячому здоров’ю і стосується всіх дітей незалежно від наявності у них факторів ризику, пропонується збереження звичного для них життєвого середовища зі створенням безпечного оточення. Воно починається з дорослих, які достатньо захищені для того, щоб не стати джерелом зараження для дітей. Гарною допомогою в боротьбі з COVID-19, особливо при перших симптомах ГРВІ, є наявність прямих противірусних препаратів, що дозволяють ефективно боротися із захворюванням у дитини.