Важке дихання у дитини? Причини та захворювання | Smart Mama 2024

Парагрип у дітей: що має насторожити батьків?

Трапляється, що хвора на застуду дитина несподівано прокидається посеред ночі, починає важко дихати і навіть задихатися? Найімовірніше причиною неприємного стану є вірус парагрипу.
Віруси парагрипу, як і багато інших, входять до складу гострих респіраторних вірусних інфекцій та є частими збудниками застуди у людини. У дітей раннього віку це захворювання нерідко супроводжується типовими для цього періоду проявами – звуженням голосової щілини і підзв’язкового апарату (несправжній круп). У малюків вірус парагрипу разом із респіраторно-синцитіальним вірусом може викликати бронхіоліт і пневмонію.

Читайте також: Що не можна робити під час грипу і ГРВІ у дитини

Сьогодні відомо п’ять типів вірусу парагрипу: 1 і 2 є причиною несправжнього крупа у дітей, з них 1 тип визначається найчастіше. Вони також викликають захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів. Вірус парагрипу 3 типу визнано провідним збудником гострих респіраторних вірусних інфекцій та частіше призводить до розвитку бронхіту, бронхіоліту і пневмонії у дітей до 5 років. Віруси парагрипу 4 і 5 типів не становлять небезпеки для людей і рідше викликають легкі або важкі захворювання органів дихання.

Симптоми  парагрипу

Симптоми зараження вірусами парагрипу не відрізняються від інших проявів гострих вірусних респіраторних інфекцій й включають інтоксикаційні та катаральні симптоми.

Інтоксикаційний синдром

  • лихоманка
  • супроводжується пітливістю,
  • загальною слабкістю,
  • підвищеною стомлюваністю.

Дитина стає дратівливою, відмовляється від їжі. Оскільки вірус парагрипу частіше вражає гортань і голосові зв’язки, про зараження цим вірусом можуть свідчити такі прояви:

  • охриплий голос,
  • грубий гавкаючий кашель,
  • біль у горлі, часте,
  • шумне або утруднене дихання, що супроводжується хрипами,
  • можуть спостерігатися виділення з носа і закладеність.

Несправжній круп: симптоми

Несправжній круп – це запалення слизової оболонки гортані, що супроводжується спастичним звуженням просвіту гортані дихальних шляхів. З урахуванням того, що несправжній круп – це важкий стан, батькам необхідно вміти вчасно розпізнати його і якщо самостійно впоратися з нападом не вдається – звертатися за невідкладною медичною допомогою.

Вказаний стан при вірусних захворюваннях респіраторної системи  у дітей від 1 року до 3-х років пов’язаний з тим, що анатомічно область гортані і простір, розташований під голосовими зв’язками, є найвужчою частиною дихальних шляхів. Запальний набряк, який значно звужує просвіт гортані, додатково посилюється, коли дитина довго перебуває в горизонтальному положенні – вночі під час сну.

Це пояснюють зміною циркуляції крові та лімфи в темний час доби. Крім того, утворюваний при запаленні слиз виводиться не повністю і перешкоджає проходженню повітря дихальними шляхами. Всі ці фактори в комплексі призводять до того, що напад несправжнього крупа у дитини виникає вночі.

Читайте також: Гострий бронхіоліт у малюків: що треба знати

Основні симптоми несправжнього крупу у дітей

Основними проявами несправжнього крупа у дитини є грубий гавкаючий кашель і хрипкий голос. Їх виникнення пов’язане із запальним процесом в гортані та голосових зв’язках. З’являються гучне дихання і задишка, при цьому дитині важко зробити вдих, що свідчить про значне звуження дихальних шляхів. Останнє може посилюватися переляком дитини і панікою батьків, адже гортань є рефлексогенною зоною, що може спровокувати її спазм і ще більше звуження. Це прояви несправжнього крупа, які вимагають невідкладних заходів.

У дитини є симптоми застудного захворювання, як захиститися від несправжнього крупу

Насамперед не варто відкладати візит до лікаря, а краще зробити це одразу після появи характерного гавкаючого кашлю і голосного дихання. Несправжній круп загрожує життю малюка. Тому при погіршенні самопочуття дитини звертаємося за медичною допомогою і неухильно дотримуємося лікарських рекомендацій.

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

Лікар може порекомендувати прямі противірусні препарати, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Вони прицільно впливають на віруси гострих респіраторних вірусних інфекцій, зокрема парагрипу. Вони перешкоджають розмноженню збудників у клітинах та їх поширенню дихальними шляхами. Це дозволить захистити малюка від можливого розвитку бронхіту, бронхіоліту і запалення легенів.

Прямий вплив на віруси здатний зменшити їх кількість і як наслідок мінімізувати шкідливу дію на тканини, зменшуючи запалення і набряк. Завдяки цьому дихання дитини менше порушується, що дозволяє зменшити ймовірність розвитку несправжнього крупу.  Безпосередньо пригнічуючи вірус (тобто інгібуючи фермент), прямий противірусний препарат Флавовір дозволений до застосування від народження.

Що  робити при появі симптомів несправжнього крупу?

Якщо ви прокинулися вночі від того, що ваш малюк задихається і плаче, потрібно не панікувати, а викликати швидку допомогу. Поки вона їде – намагатися полегшити стан дитини. Для цього заспокоюємо і садовимо дитину на коліна. Вертикальне положення тіла малюка полегшить його дихання. Необхідно дати тепле (не холодне і не гаряче) пиття, наприклад молоко з содою або боржомі. Важливо забезпечити доступ свіжого повітря, для цього потрібно відчинити кватирки.

Читайте також: Антибіотики при ГРВІ та грипі: чи ефективні вони

Дитячі застуди підносять батькам чимало неприємних сюрпризів. У подібних ситуаціях головне – не панікувати, а чітко розуміти, що потрібно робити. В ідеалі, краще уникати розвитку описаних вище ускладнень парагрипу. Важливими умовами для цього є своєчасне звернення до лікаря, дотримання його рекомендацій щодо прийому прямих противірусних препаратів і увага до самопочуття дитини, щоб не пропустити появи перших симптомів катастрофи, що насувається.