Чи потрібно видаляти і пломбувати молочні зуби? | Smart Mama 2024

Чи потрібно видаляти і пломбувати молочні зуби?

Організм дитини – це не зменшена копія дорослого. Всі її органи відрізняються від «дорослих» своєю крихкістю і зниженим захистом від зовнішніх факторів. Але найрадикальніші зміни у дітей відбуваються із зубами, що не міцніють, а просто змінюються на нові (постійні). Тому ставлення дорослих до молочних зубів може бути трохи «недооціненим»: що з них взяти, якщо до трьох років вони тільки ростуть, а в шість вже починають випадати?

Тому мало хто знає, що з молочними зубами стоматолога треба відвідувати частіше, ніж з постійними. Крім того, молочні зуби повинні випадати кожен в порядку своєї черги. Якщо зуб випадає або розхитується раніше терміну – це привід для занепокоєння. Але і ті, що «засиділися»  повинні бути видалені вчасно.

Лікувати, не можна залишити

Найпростішим способом уникнути лікування молочних зубів – регулярна профілактика. Перший візит дитини до стоматолога має відбутися після прорізування перших зубів, далі – у півтора і два роки. До цього часу з’явиться більшість молочних зубок. Надалі відвідувати стоматолога потрібно раз на 3-4 місяці – до появи всіх постійних зубів.

Читайте також: ЯК ВІДРІЗНИТИ ПРОРІЗУВАННЯ ЗУБІВ ВІД ПОЧАТКУ ЗАСТУДИ

Настільки, здавалося б, часте відвідування лікаря на справді допомагає уникнути більшості проблем. Карієс на молочних зубах розвивається дуже стрімко через  тонку емаль з безліччю мікропор. Якщо при одному відвідуванні на зубі не було навіть плямочки, за пару місяців на цьому ж місці можна побачити початок каріозного процесу.

На самому початку розвитку карієсу можна обійтися і без пломбування, якого бояться усі діти. Існують такі технології для боротьби з карієсом, як фторування (насичення уражених ділянок емалі мінералами), інфільтрація (пошкоджена ділянку покривається пом’якшуючим гелем, вимивається і встановлюється рідка пломба) і озонотерапія (озон знищує бактерії, що викликають карієс). Якщо ж перераховані методи не спрацювали, на уражені ділянки ставиться спеціальна пломба (для молочних зубів вона виготовляється з більш м’яких матеріалів).

Читайте також: Пневмонії після ГРВІ у дитинстві: наслідки, які варто пам’ятати

Отже, молочні зуби в разі, якщо не прийшов термін їх випадання, треба обов’язково лікувати при перших ознаках карієсу. Якщо цього не робити, зуб почне руйнуватися глибше, викликаючи у дитини хворобливі відчуття. Найголовніше – карієс може поширитися на постійний зуб, який почне псуватися навіть, що не з’явившись на світ.

Коли можна видаляти зуб?

Молочні зуби в ідеалі повинні поступово розхитуватися і випадати самостійно. Однак важливо звернути увагу, що для кожного зуба є свій час. Наприклад, центральні різці випадуть, коли дитина буде десь в першому класі. У 7-8 років до них приєднаються бічні і так поступово до 12 років всі зуби повинні змінитися постійними. Якщо ж зуб випадає не в свій час (наприклад, ікло вирішив випасти не в 9-10, а в 7 років), необхідно звернутися до лікаря. Це може сигналізувати про розвиток карієсу або проблеми з яснами.

Читайте також: Як заняття із дошкільнятами впливають на подальшу успішність?

Не варто думати, що видалення зуба завчасно якось допоможе рости постійному його заміннику. Все відбудеться якраз навпаки. До того ж молочні зуби дотримуються принципу «святе місце порожнім не буває», тому вони можуть швидко зайняти місце, що звільнилося, що змінить прикус і спровокує втручання ортодонта.

Але все-таки є ситуації, коли молочні зуби можна виривати самостійно або ж у стоматолога:

– якщо карієс виявився запущений наскільки, що відновити зуб вже неможливо (бажано, щоб на той час він хоча б хитався);

– зуб розхитався, але не випадає, що заподіює дитині біль і не дає нормально їсти;

– є проблеми запального характеру – пульпіт або періодонтит;

– почав рости постійний зуб (або настав його час), а молочний не випадає.

Слід знати, що якщо зуб видалений завчасно, а постійний ще не росте (або утворилося пусте місце від 1-2 зубів), можна закріпити спеціальне кільце, яке «притримає» місце для постійних зубів, не даючи зміщуватися «сусідам».

Читайте також: ЯК ДОПОМОГТИ ДИТЯЧОМУ ІМУНІТЕТУ В СЕЗОН ВІРУСНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ?

Якщо ж дитина правильно чистить зуби, а відвідування стоматолога вдалося зробити регулярною практикою, найсерйозніших проблем вдасться уникнути.

Олена Алексєєва