Зимові клопоти, пов’язані з турботою про дитяче здоров’я, для більшості мам складаються за таким сценарієм: чергове захворювання – візит до лікаря – лікування – нетривале одужання та через деякий час все повторюється знову. А з урахуванням того, що діти хворіють частенько і період хвороб зазвичай припадає на зиму, то в ланцюгу захворювання/одужання батькам ніколи задуматися про те, що дитячому імунітету потрібна підтримка.
Тим часом, коли дитина вкотре оговтується від ГРВІ, мама задається питанням: що робити, щоб зміцнити імунітет дитини, розуміючи важливість його готовності до наступної зустрічі з вірусом. Зазвичай оздоровлення і зміцнення імунітету вважаються традиційно літніми процедурами, якими активно займаються в кожній родині, де є дитина. Але з таким самим успіхом підтримці захисних сил дитячого організму можна приділяти увагу цілий рік, в тому числі тоді, коли за вікном зима, а дитина проходить чергове тренування імунної системи гострими респіраторними вірусними інфекціями. Інша річ, як це зробити в холодний період, адже всі знання про зміцнення захисних сил дитячого організму обмежуються теплою порою року. Найчастіше прагнення батьків вирішити це питання зводиться до походу в аптеку і придбання вітамінів, імуномодуляторів та інших «корисних» з точки зору батьків препаратів. Отож виникає перша порада: перш ніж бігти в аптеку за препаратами для поліпшення або посилення дитячого імунітету, спочатку необхідно проконсультуватися з лікарем.
Як укріпити захисні сили дитячого організму:
По-перше, дитина цілий рік потребує повноцінного і збалансованого харчування. Незважаючи на те, що в зимовий час немає такого розмаїття свіжих овочів і фруктів, а й в цей період можливо забезпечити дитячий організм, який протистоїть вірусам, необхідними йому поживними елементами, скориставшись сезонними привозними фруктами (бананами, апельсинами, ківі, хурмою, гранатами згідно з віковими нормами).
По-друге, достатній за тривалістю для дитячого організму сон. Пам’ятайте, чим молодша за віком дитина, тим більше часу їй необхідно для повноцінного відпочинку: 0-1 рік – 14-16 годин, 1-3 роки – 12-14 годин, 3-6 років – 10-12 і старшим – 8 годин мінімум. Необхідно дотримуватися певного режиму сну і намагатися вкладати в один і той самий час: так організм дитини не буде втрачати час на довгі засинання, в результаті довше поспить.
По-третє, намагайтеся не кутати дитину без потреби або навпаки одягати занадто легко, вважаючи останнє елементом загартовування. Якщо дитина не загартовується влітку, то зима – не найкращий час для початку оздоровчих процедур: таким методом можна досягти переохолодження та застуди. Те саме стосується і закутування: перегрівання не менш небезпечне, ніж переохолодження. Тому, якщо дитина почуває себе комфортно – не потрібно її кутати, зазвичай дітей в колясці одягають трохи тепліше, ніж себе і вкривають на сон. Натомість дітей, які бігають – навпаки трохи легше, ніж себе. Завжди орієнтуйтеся на рухову активність своєї дитини.
Читайте також: За крок до бронхіту: що треба знати про трахеїт
По-четверте, достатня фізична активність цілий рік, а не тільки влітку, коли хороша погода сприяє щоденним тривалим прогулянкам на свіжому повітрі. Взимку, в сльоту і негоду, хочеться сидіти в теплому приміщенні і з дому зайвий раз не виходити. За таких умов дитячий організм опиняється в зоні ризику двічі: проводячи більшу частину часу в закритому приміщенні, є ймовірність контакту із хворим на гостру респіраторну вірусну інфекцію родичем, а недостатня рухова активність, як і сидячий спосіб життя, негативно впливає на стан здоров’я і захисних сил дитячого організму. Тому, якщо дозволяє погода за вікном, а дитина почуває себе добре і у неї немає температури – можна піти на прогулянку, а за цей час провітрити квартиру, щоб знизити вміст в кімнатному повітрі вірусних частинок, які зачаїлися в очікуванні сприйнятливого дитячого організму.
По-п’яте, дотриманню правил особистої гігієни необхідно приділяти особливу увагу. Миття рук після повернення з прогулянки, перед їжею і після туалету має стати непорушним правилом, якого в сім’ї повинні дотримуватися й дорослі, й діти. Як буде проходити прищеплення корисних навичок підростаючому поколінню – рішення залишається за батьками. Але як показує досвід, найкраще діти вчаться на прикладі дорослих, тому мамам і татам варто звернути увагу, як вони самі дотримуються на перший погляд простих, але так часто недооцінених правил особистої гігієни. У чому полягає необхідність їх ретельного дотримання? У зниженні інфекційного, і вірусного в тому числі, навантаження на дитячий організм, що сприятиме зменшенню частоти захворювань у дитини.
Читайте також: Як зробити зимове онлайн навчання корисними для здоров’я школярів
По-шосте, в тісному сімейному колі для вірусів створюються ідеальні умови для заражень, в тому числі й повторних. Нерідко виникає ситуація, коли варто застудитися одному члену сім’ї – за ним по ланцюжку хворіють всі інші, а деякі, найбільш вразливі, наприклад, діти, по декілька разів. Тому, не ігноруючи необхідність внутрішньосімейного спілкування, потрібно дотримуватися правил протиінфекційної безпеки. Насамперед вони стосуються найбільш соціально активних членів родини, які перебуваючи часто й довго в людних місцях, можуть контактувати із хворими людьми, які вважають за краще переносити застуду на ногах і активно виділяють віруси ГРВІ в навколишнє середовище. Те ж саме стосується і установ, де тривалий час (до 8 годин і більше) перебувають діти: наявність однієї хворої дитини посилює ризик передачі вірусів ГРВІ всім іншим. Якщо в громадських місцях поки що складно протистояти вірусному поширенню, оскільки це колективне завдання, то в родині, при усвідомленому ставленні всіх родичів, поширення ГРВІ можна уповільнити або припинити. Для цього необхідно ізолювати хворого, часто провітрювати приміщення, робити вологе прибирання чистою водою, що допоможе зменшити інфекційне навантаження на дитину.
Особливої ??уваги потребують діти, для яких зустріч з вірусами ГРВІ найчастіше закінчується черговим захворюванням. Тому з питанням про те, як захистити дитину від вірусної атаки, також необхідно звернутися до лікаря, який порекомендує найбільш оптимальний і надійний варіант. З цією метою лікар може призначити сироп Флавовір – противірусний препарат з прямим впливом на віруси, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Він дасть змогу захистити дитину вже на етапі вірусного вторгнення, не чекаючи розвитку захворювання. До того ж імунна система без додаткових зусиль може впоратися з вірусом і запам’ятає його (виробить імунну пам’ять), при цьому саме захворювання може минути легко і закінчиться одужанням. А для батьків це буде означати, що імунітет дитини добре справляється з вірусним агресором, а відповідно – з ним все гаразд.
Читайте також: Застуда під час ГВ: як захистити малюка?
Таким чином, зміцнення захисних сил дитячого організму – важливе і цілком посильне завдання, над яким батькам необхідно працювати цілий рік, а не тільки влітку. Його можна умовно розділити на дві частини: підтримання здорового способу життя та дотримання правил протиінфекційного захисту в родині, де виховується дитина. І тоді дитячому імунітету буде набагато простіше впоратися з вірусом, який має викликати ГРВІ.
Ольга Задорожна, лікар-педіатр