Що робити, якщо дитина часто хворіє ГРВІ?

Що робити, якщо дитина часто хворіє ГРВІ?

Мабуть, усім батькам знайома ситуація, коли здається, що дитина хворіє просто безперервно. Не встиг малюк сходити декілька разів до дитячого садочка або школи після лікарняного – і ось знову нежить! Одні звинувачують у цьому слабкий імунітет, інші намагаються скупити всі вітамінні комплекси, що є в аптеці. Про це пише moniheal.

Але батьків має насторожувати не кількість ГРВІ, а перебіг захворювання та його наслідки для організму.

Скільки разів на рік може хворіти дитина?

Педіатри не можуть точно визначитись із тим, скільки ГРВІ на рік є нормою. По-перше, це залежатиме від віку дитини й того, як часто вона відвідує дитячі колективи. До дворічного віку діти важче переносять хвороби, їх  імунітет на стадії формування. Тому малюкам такого віку не рекомендують відвідувати дитячі садочки.

Коли ж дитина приходить у колектив, може здаватися, що ситуація стала гіршою. Відомо понад 200 збудників ГРВІ й діти часом хворіють на застуди, що слідують буквально одна за одною. Педіатри вважають нормою від 4 до 8 епізодів ГРВІ на рік, проте інколи навіть 12 епізодів застуди буде нормою.

Уникнути респіраторної інфекції досить важко через надзвичайну заразність таких вірусів, а також – через незрілість дитячої імунної системи. Імунітет остаточно сформується лише у період статевої зрілості. Тоді й кількість ГРВІ значно знизиться. До цього часу уникати колективу та підтримувати стерильну чистоту вдома не має сенсу. Це тільки затримає формування імунної системи, що мусить навчитися виробляти антитіла під конкретні збудники.

Коли повторна ГРВІ небезпечна

Отже, повторний епізод ГРВІ може не викликати занепокоєння у батьків, якщо дитина захворіла в період епідемії респіраторних захворювань (наприклад, узимку). Також для дітей цілком нормально, якщо симптоми хвороби тримаються протягом двох тижнів, а не минають за 5–7 днів, як у дорослих.

Але батьки мають звернути увагу на певні чинники, які вказують, що дитина потребує імунореабілітації та комплексного оздоровлення. Слід звернутись до педіатра за порадою, якщо ГРВІ мають такі прояви:

  •  супроводжуються розвитком ускладнень – тонзилітом, вушними інфекціями, бронхітом, ангіною, пневмонією;
  •  є потреба у застосуванні антибіотиків двічі й більше разів на рік через приєднання бактеріальної інфекції;
  •  схильність до повторних епізодів ГРВІ зберігається, незважаючи на активні оздоровчі заходи протягом двох років;
  •  на додачу до частих ГРВІ у дитини є харчова алергія, атопічний дерматит чи інші види алергічних захворювань, а також спадково зумовлені захворювання дихальної системи;
  • після зараження вірусом є ураження органів інших систем, крім респіраторної (серця, нирок, суглобів тощо).

Якщо якась із цих тез є ствердною, слід звернутись до лікаря для додаткового обстеження, аналізів. Адже в такому разі у дитини підвищується ризик формування хронічних форм захворювань респіраторної системи (хронічного бронхіту, гаймориту тощо) або розвитку захворювань інших систем.

Як знизити кількість ГРВІ у дитини?

Щоб запобігти зменшенню кількості епізодів ГРВІ, лікар має підійти до проблеми індивідуально. Наприклад, визначити, чи справді дитина часто хворіє на застуду, чи, можливо, у неї недіагностована алергія?

Надзвичайно важливо лікувати супутні захворювання, що не пов’язані з респіраторною системою, але можуть впливати на імунітет. Потрібно також визначити, чи вистачає дитині вітамінів і мікроелементів, які вона отримує разом із їжею.

Загальні поради щодо укріплення імунної системи такі:

  • налагодження оптимального режиму дня та сну відповідно до вікових норм;
  •  раціональне харчування і вилучення із меню дитини некорисних продуктів на зразок трансжирів, фастфуду, страв із підсолоджувачами та посилювачами смаку;
  •  щоденні помірні фізичні навантаження і загартовування;
  •  зменшення пасивного куріння для дитини, оскільки тютюновий дим подразнює слизову дихальних шляхів і ослаблює імунітет, підвищуючи ризик загострення застуди;
  •  у період між епізодами ГРВІ варто проводити фізіотерапію та інші безмедикаментозні засоби підтримки імунітету (інгаляції, бальнеотерапію);
  •  під час лікування ГРВІ можна підтримувати імунну систему, лікар може порадити приймати засоби, що поліпшують синтез власного інтерферону. Для дітей безпечними будуть засоби на основі флавоноїдів.