Є чимало фактів, які б підтверджували користь годування дітей грудьми. Але суперечки в цьому питанні завжди виникають, якщо вигодовування триває довше шести місяців. Багато матерів впевнені, що в молоці після півроку «експлуатації» грудей вже немає корисних для дитини речовин.
Ще серед поширених «страшилок» числяться зникнення кальцію з організму і проблеми із зайвою вагою, адже годують мами нібито повинні вживати літрові упаковки згущенки. Правда, останні дослідження вказують, що насправді все може відбуватися з точністю навпаки – тривале годування грудьми зміцнює організм і матері, і дитини.
1. Підвищення інтелекту дітей
Дослідження, які показують на зв’язок між IQ і годуванням грудьми, проводить бразильський доктор наук Бернардо Лессі Орта. Опубліковані в журналі «The Lancet Global Health» дані показують, що діти, яких годували грудьми, під час навчання отримують високі бали в тестах і досягають значних успіхів в професії. Багато вчених ставлять під сумнів подібні дослідження. Однак доктор Орта зміг переконати наукове співтовариство в своїй правоті.
Читайте також: Як заняття із дошкільнятами впливають на подальшу успішність?
Він вивчав результати 3,5 тисяч людей з різних соціальних верств, виключивши такі важливі фактори впливу, як освіта матері, дохід сім’ї та вага при народженні. Навіть при цих рівних факторах, діти, яких годували грудьми, мали вищий рівень IQ. Вони ж надалі активніше навчалися і отримували зарплату більшу, ніж їх колеги-«штучники». Вчений пояснює цей факт тим, що в грудному молоці міститься багато насичених жирних кислот, незамінних для розвитку мозку. Чим довше у матері є можливість годувати грудьми, тим це краще для інтелекту дитини.
2. Можливість схуднути
Зараз багато жінок хочуть швидко схуднути відразу після пологів. І таку можливість дійсно надає грудне вигодовування. У цей період можна спокійно підвищити калорійність на 200-300 ккал і все одно худнути. Саме скільки потрібно жінці, щоб продовжувало відбуватися вироблення молока. Правда, лікарі попереджають, що різко і швидко після пологів худнути і не потрібно. Якийсь час підвищений апетит підтримує гормон пролактин, але з часом його активність знизиться, а значить піде і вага. Якщо цього все-таки не відбувається, причина, як правило, не годування грудьми, а режим дня мами. Годуючі мами в перші місяці погано сплять і їдять тоді, коли є для цього час. Згодом режим дня налагодиться, і грудне годування піде на користь і мамі, і дитині.
3. Молоко корисне і після року
Від годування грудьми часто відмовляються, коли дитині водять прикорм. Вважається, що в молоці після півроку годування вже немає корисних речовин. При цьому під час другого року годування кількість імунних факторів в молоці може навіть збільшуватися. Антитіла в жіночому молоці присутні весь термін годування грудьми і весь час формують імунітет дитини. Чим довше дитину годують грудьми, тим менше ймовірність алергічних реакцій, в тому числі харчових, адже грудне молоко формує мікробіом кишечника.
Рекомендації ВООЗ на сьогоднішні день передбачають шість місяців годування грудьми як мінімальний термін. Максимум – на розсуд матері. Але вцілому ВООЗ підкреслює: навіть невелике збільшення терміну годування грудьми могло б запобігти до 10% всіх випадків смерті дітей до п’яти років, адже роль молока матері в лікуванні та попередження деяких дитячих хвороб дуже недооцінена.
4. Годування захищає від остеопорозу
Протягом багатьох років ми чули, що все відбувається з точністю до навпаки. Мама віддає дитині з молоком багато корисних речовин, внаслідок чого у неї самої мінералізація кісток знижується. Тому у мам страждають зуби, волосся, ламаються нігті … Доктор Анна Прентіс з Дослідницького центру з харчування людини в Кембриджі (Великобританія) вивчала стан матерів, які продовжували годувати навіть після року і введення прикорму.
Читайте також: Весняний дефіцит вітамінів впливає на імунітет: як не застудитися?
Дійсно, на початку періоду годування мінералізація кісток годуючої мами може зменшитися, але зовсім незначно – всього на 1-2%, але в подальшому кісткова маса повністю відновлюється, а після завершення годування може навіть збільшитися. Організм жінки пристосований до таких «навантажень», як лактація, тому сьогодні розвиток остеопорозу ніяк не пов’язують з тривалістю годування. Якщо ж у годуючої мами є проблеми з таким станом, причину слід шукати в іншому.
5. Секретний інгредієнт лактації
Необхідність підтримувати рівень лактації і дотримуватися дієти зупиняє багатьох мам від тривалого годування. Хоча в більшості країн ніяких особливих дієт для матерів просто не існує. При цьому жінка навіть може пити каву і алкоголь. Мова, звичайно, йде про один келих вина або чашку кави. Якщо ж у дитини з’являється алергічна реакція, можна на деякий час виключити алергенні продукти. Щодо того, чи потрібно вживати якісь особливі страви (наприклад, популярне – пити молоко, щоб з’явилося молоко, в тому числі згущене), ніяких доказів теж немає. Найважливіший «секретний» інгредієнт материнської дієти – це вода, з якої майже на 90% і складається грудне молоко. Води потрібно пити багато – два-три літри на день. Взагалі за якість лактації «відповідальний» загальний стан мами і генетика.
Олена Алексєєва