Flu-like синдром або ентеровірусна лихоманка у дітей

Flu-like синдром або ентеровірусна лихоманка у дітей

Чим небезпечний літній грип?

Застуди та грипоподібні захворювання викликаються вірусами. Проте з приходом літа віруси значно змінюють свою черговість. Відходять риновіруси та віруси грипу, проте активнішими стають віруси, які в народі ще називають літнім грипом.

Улітку гарячку та біль у горлі найчастіше викликають різні види ентеровірусів. Поширена в дітей клінічна форма енетеровірусної інфекції має такі назви: літній грип, мала хвороба, ентеровірусна гарячка або ж триденна лихоманка.

Заразність і поширення ентеровірусів

Ентеровіруси викликають принаймні третину усіх захворювань, симптомом яких є гарячка. Видів цих вірусів дуже багато (відомо понад 100 серотипів) . Основні групи – це віруси Коксакі типу А і В, еховірус, некласифікований ентеровірус, збудники поліомієліту типів 1–3.

Ентеровіруси легко поширюються серед усіх вікових груп. Цьому сприяє одразу кілька  чинників:

  • енеровіруси активно передаються не тільки повітряно-крапельним, фекально-оральним шляхом, тобто через порушення правил гігієни – немиті після відвідування туалету руки, а й водним шляхом (випадково проковтнуту з водоймища чи басейну) та контактно-побутовим.
  • вірус довго лишається в організмі, тому вірусоносій тривалий час заражає інших людей (виділення вірусу з фекаліями може тривати кілька місяців від моменту інфікування)
  • енеровіруси висококонтагіозні (дуже заразні) й потрібна дуже незначна доза для інфікування
  • здатність розмножуватися майже у всіх органах, що обумовлює різноманітність скарг – м’язових болів, проблем зі шлунком, висипів, паралічів і судом
  • віруси стійкі до слабких дезінфікуючих розчинів спирту та можуть виживати навіть за температури 37 °С протягом двох місяців
  • через кілька років імунітет до перенесеної хвороби може зникнути, крім того, неможливо отримати імунітет до всіх видів ентеровірусів.

Ентеровірусні інфекції можуть мати перебіг у різних клінічних формах, деякі з яких є дуже тяжкими  (ентеровірусний енцефаліт і менінгіт). Ентеровірусами найбільш часто хворіють діти та підлітки. І чим меншим є вік – тим небезпечнішою може бути хвороба. Проте незважаючи на різноманіття форм, влітку діти частіше зустрічаються саме з ентеровірусною гарячкою. Ця форма ентеровірусної інфекції має певні симптоми, що можуть налякати батьків.

Симптоми літнього грипу, або ентеровірусної гарячки

Літній грип починається досить раптово з характерного для ентеровірусів симптому – підвищення температури тіла. Також можна виділити такі симптоми:

  • температура тіла піднімається до 38,5–40 °C і лихоманка триває 1-3 дні, а за нею через кілька днів зрідка може трапитись і «друга хвиля»
  • у маленьких дітей може спостерігатися млявість, дратівливість, слабкість, нудота, біль у животі, блювання та діарея
  • у дітей старшого віку – головний біль і біль у м’язах
  • незначне почервоніння слизової ротоглотки, мигдаликів і збільшення шийних лімфатичних вузлів
  • біль у горлі, нежить
  • можливий кон’юнктивіт
  • бувають різні висипи на шкірі

Кашель для ентеровірусної гарячки не характерні.

Загалом протягом 4-7 днів симптоми мають зникнути, а температура знижується уже до третього дня,. Проте дітей можуть довше турбувати головні болі, слабкість і множинне збільшення поверхневих лімфатичних вузлів (поліаденопатія).

Інколи залежно від серотипу ентеровірусу, яким захворіла дитина (а триденну лихоманку можуть викликати всі типи ентеровірусів), у дітей спостерігаються і менінгеальні симптоми. Наприклад, у немовлят може розвинутися серозний менінгіт.

Як лікувати ентеровірусну гарячку у дітей

Загалом прогноз лікування ентеровірусної гарячки сприятливий. Звісно, батьків завжди насторожує різке підвищення температури тіла, особливо якщо це супроводжується появою висипу та збільшенням лімфовузлів. Тому, спостерігаючи такі симптоми, варто обов’язково звернутись до лікаря для призначення симптоматичного лікування і виключення ускладнень.

Для лікування вірусних інфекцій (у тому чисті ентеровірусних) лікар може порадити противірусну терапію. Наприклад, безпечний для дітей противірусний сироп Флавовір на основі флавоноїдів, спеціально розроблений для боротьби з різними збудниками ГРВІ, оскільки він впливає на специфічні вірусні ферменти. Флавовір знижує здатність вірусів створювати свої копії, тобто розмножуватись в організмі. Флавоноїди, пригнічують активність ДНК- і РНК-полімераз, позбавляючи вірус можливості наростити велику кількість копій. Сироп Флавовір сприяє зменшенню інтоксикацію і швидкому відновленню організму після вірусного захворювання.Згідно інструкції Флавовір  можна застосовувати дітям від народження.