Як відомо, імунна система захищає організм дитини від зовнішніх негативних чинників: бактерій, вірусів, грибків, токсинів. Імунна система – це єдиний механізм, що складається з органів, клітин та тканин. Неодноразово кожен чув, що імунітет можна зміцнити. Але як? Щоб зробити це грамотно, потрібно розуміти, що таке імунна система, як вона працює і яким способом правильно їй допомогти.
Людська імунна система складається з двох частин – вродженої та набутої. Отже, вроджений імунітет – це той, що дитина отримує з народження від своїх батьків. Це перша лінія захисту, до якої можна віднести фізичні бар’єри, що «зустрічають» патогени і відповідно реагують – шкіра та слизові оболонки (очей, дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту та сечостатевих шляхів). Коли клітини вродженого імунітету розпізнають патоген, вони атакують його і знешкоджують.
Читайте також: Віруси, стрес і війна: чи хворітимуть українці сильніше?
Трохи інакше працює набутий імунітет: він виробляє антитіла – клітини, які борються з патогенами, що потрапили до організму. На вироблення антитіл може піти декілька днів. Потім антитіла залишаються в організмі дитини і у випадку повторної зустрічі, наприклад, з конкретним вірусом, розпізнають його та атакують. Набутий імунітет змінюється протягом життя. Для дитини він важливий тим, що тренує імунну систему виробляти антитіла для захисту від хвороб. Приклад набутого імунітету – щеплення.
Як віруси впливають на імунітет дитини?
Діти відрізняються від дорослих вразливістю до вірусів і реакцією імунітету на них. Плюс недотримання гігієни. У перші роки свого життя діти стикаються з багатьма мікроорганізмами. З часом контакт з ними формує захист, тобто імунітет. Це робиться за безпосереднього знайомства з вірусом у побуті (або за допомогою щеплень). Наприклад, постійні ГРВІ та застуди у малюків і дітей молодшого шкільного віку пояснюються тим, що їхні організми безперервно тренуються справлятися з цими вірусами.
У майбутньому це призведе до того, що діти практично не реагуватимуть на них або хворітимуть на ГРВІ у легкій формі. Отже, можна сказати, що у дитячому віці віруси формують імунітет. До речі, через це деякі хвороби і називають «дитячими»: кір, краснуху, вітрянку тощо.
Однак деякі віруси викликають небезпечні інфекційні захворювання, ризик якими захворіти успішно нівелюється вакцинацією. Вакцини не провокують хворобу, не ослаблюють імунну систему, а вчать організм розпізнавати патоген, виробляти антитіла та запам’ятати його.
Як підтримати та зміцнити дитячий імунітет?
- Малюків не ізольовувати від контакту з однолітками. Тобто дитячі садочки, школи, гуртки та гості вдома – це добре. Коли діти знаходяться в колективі, вони «діляться» мікробами. Це не означає, що вони обов’язково захворюють. Але це корисно для імунітету, оскільки у такий спосіб в організмі створюється сильніша екосистема з мікробів або мікробіому.
- В осінньо-зимовий період, коли на імунітет припадає максимальне навантаження, лікар може призначити дитині противірусний препарат на рослинній основі. Прийом такого засобу стимулюватиме внутрішні механізми природного захисту дитини, а у випадку потрапляння вірусу в організм – заблокує його розмноження (чим допоможе імунній системі швидше впоратися з патогенами). За перших симптомів респіраторного захворювання важливо одразу звертатися до лікаря. Спеціально розроблений сироп Флавовір продемонстрував противірусну активність не тільки щодо вірусів, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, а й значно пригнічує реплікацію вірусу SARS-CoV-2, що є причиною COVID-19.
- Уникати прийому на регулярній основі полівітамінів та добавок без рекомендації лікаря. Це небезпечна практика, оскільки передозування вітамінами може бути токсичним. Наприклад, надлишок вітамінів А, К і Е може викликати судоми, нудоту та блювоту. Винятком є вітамін D: його прийом доцільний в осінньо-зимовий період, коли спостерігається дефіцит сонячного світла. Всі потрібні вітаміни дитячий організм бере з якісного і різноманітного харчування: фрукти замість цукру, без напівфабрикатів, більше овочів, круп та білкових продуктів (нежирне м’ясо, птиця, молочні продукти, яйця).
- Відпочинок важливий для імунної системи. Тому велике значення має і місце для сну (темне, тихе, прохолодне), і тривалість, і якість (без пробуджень).
- Дотримання елементарної гігієни дозволяє зменшити поширення патогенів, а, отже, знизить навантаження на роботу імунної системи.
- Не забувати про щеплення, зокрема рекомендовані. Вчасна вакцинація від грипу дає дитині шанс на розвиток міцного та здорового імунітету, який стане захистом від інфекції протягом усього сезону.
- Не займатися самолікуванням та не давати дитині антибіотики без рекомендацій лікаря. По-перше, антибіотики не борються з вірусними захворюваннями (ГРВІ, грип). По-друге, стійкість до антимікробних препаратів сьогодні є справжньою загрозою для дитячого здоров’я. Неконтрольоване вживання антибіотиків призводить до зниження шансів вилікувати небезпечні хвороби бактеріального походження, а також шкодить організму дитині та впливає на стійкість імунітету.