Вірусні захворювання та дитячий імунітет: як підтримати природний захист

Вірусні захворювання та дитячий імунітет: як підтримати природний захист

Як відомо, імунна система захищає організм дитини від зовнішніх негативних чинників: бактерій, вірусів, грибків, токсинів. Імунна система – це єдиний механізм, що складається з органів, клітин та тканин. Неодноразово кожен чув, що імунітет можна зміцнити. Але як? Щоб зробити це грамотно, потрібно розуміти, що таке імунна система, як вона працює і яким способом правильно їй допомогти.

Людська імунна система складається  з двох частин – вродженої та набутої. Отже, вроджений імунітет – це той, що дитина отримує з народження від своїх батьків. Це перша лінія захисту, до якої можна віднести фізичні бар’єри, що «зустрічають» патогени і відповідно реагують – шкіра та слизові оболонки (очей, дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту та сечостатевих шляхів). Коли клітини вродженого імунітету розпізнають патоген, вони атакують його  і знешкоджують.

Трохи інакше працює набутий імунітет: він виробляє антитіла – клітини, які борються з патогенами, що потрапили до організму. На вироблення антитіл може піти декілька днів. Потім антитіла залишаються в організмі дитини і у випадку повторної зустрічі, наприклад, з конкретним вірусом, розпізнають його та атакують. Набутий імунітет змінюється протягом життя. Для дитини він важливий тим, що тренує імунну систему виробляти антитіла для захисту від хвороб. Приклад набутого імунітету – щеплення.

Як віруси впливають на імунітет дитини?

Діти відрізняються від дорослих вразливістю до вірусів і реакцією імунітету на них. Плюс недотримання гігієни. У перші роки свого життя діти стикаються з багатьма мікроорганізмами. З часом контакт з ними формує захист, тобто імунітет. Це робиться за безпосереднього знайомства з вірусом у побуті (або за допомогою щеплень). Наприклад, постійні ГРВІ та застуди у малюків і дітей молодшого шкільного віку пояснюються тим, що їхні організми безперервно тренуються справлятися з цими вірусами.

У майбутньому це призведе до того,  що діти практично не реагуватимуть на них або хворітимуть на ГРВІ у легкій формі. Отже, можна сказати, що у дитячому віці віруси формують імунітет. До речі, через це деякі хвороби і називають «дитячими»: кір, краснуху, вітрянку тощо.

Однак деякі віруси викликають небезпечні інфекційні захворювання, ризик якими захворіти успішно нівелюється вакцинацією. Вакцини не провокують хворобу, не ослаблюють імунну систему, а вчать організм розпізнавати патоген, виробляти антитіла та запам’ятати його.

Як підтримати та зміцнити дитячий імунітет?

  1. Малюків не ізольовувати від контакту з однолітками. Тобто дитячі садочки, школи, гуртки та гості вдома – це добре. Коли діти знаходяться в колективі, вони «діляться» мікробами. Це не означає, що вони обов’язково захворюють. Але це корисно для імунітету, оскільки у такий спосіб в організмі створюється сильніша екосистема з мікробів або мікробіому.
  2. В осінньо-зимовий період, коли на імунітет припадає максимальне навантаження, лікар може призначити дитині  противірусний препарат на рослинній основі. Прийом такого засобу стимулюватиме внутрішні механізми природного захисту дитини, а у випадку потрапляння вірусу в організм – заблокує його розмноження (чим допоможе імунній системі швидше впоратися з патогенами). За перших симптомів респіраторного захворювання важливо одразу звертатися до лікаря. Спеціально розроблений сироп Флавовір продемонстрував противірусну активність не тільки щодо вірусів, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, а й значно пригнічує реплікацію вірусу SARS-CoV-2, що є причиною COVID-19.
  3. Уникати прийому на регулярній основі полівітамінів та добавок без рекомендації лікаря. Це небезпечна практика, оскільки передозування вітамінами може бути токсичним. Наприклад, надлишок вітамінів А, К і Е може викликати судоми, нудоту та блювоту. Винятком є вітамін D: його прийом доцільний в осінньо-зимовий період, коли  спостерігається дефіцит сонячного світла. Всі потрібні вітаміни дитячий організм бере з якісного і різноманітного харчування: фрукти замість цукру, без напівфабрикатів, більше овочів, круп та білкових продуктів (нежирне м’ясо, птиця, молочні продукти, яйця).
  4. Відпочинок важливий для імунної системи. Тому велике значення має і місце для сну (темне, тихе, прохолодне), і тривалість, і якість (без пробуджень).
  5. Дотримання елементарної гігієни дозволяє зменшити поширення патогенів, а, отже, знизить навантаження на роботу імунної системи.
  6. Не забувати про щеплення, зокрема рекомендовані. Вчасна вакцинація від грипу дає дитині шанс на розвиток міцного та здорового імунітету, який стане захистом від інфекції протягом усього сезону.
  7. Не займатися самолікуванням та не давати дитині антибіотики без рекомендацій лікаря. По-перше, антибіотики не борються з вірусними захворюваннями (ГРВІ, грип). По-друге, стійкість до антимікробних препаратів сьогодні є справжньою загрозою для дитячого здоров’я. Неконтрольоване вживання антибіотиків призводить до зниження шансів вилікувати небезпечні хвороби бактеріального походження, а також шкодить організму дитині та впливає на стійкість імунітету.