Жири – це не страшно: як схуднути з користю для здоров’я

Жири – це не страшно: як схуднути з користю для здоров’я

Сучасне суспільство не любить слово «жир». Коли ми чуємо або читаємо його, в уяві автоматично постають суто негативні речі: зайва вага, потрійне підборіддя і талія, на якій не сходяться нові джинси.

Але думати так – це велика помилка. Насправді жир є основою нормального функціонування нашого організму. Збалансовано вживаючи продукти, які містять жири, ми зберігаємо своє здоров’я, забезпечуємо собі довголіття та навіть… худнемо.

Навіщо організму жири

Передовсім вони потрібні мозку. Загальновідомо, що головний орган центральної нервової системи людини на 60% складається з жирових тканин, і якщо не постачати йому відповідний матеріал для будови нових клітин (особливо так звані жири омега-3), функціонування мозку порушується.

Сучасні дослідження показують, що брак жиру в харчуванні може спричинити розвиток нервових розладів та навіть важких психічних захворювань, включаючи шизофренію. І, навпаки, як показали експерименти, проведені в університеті Джеймса Кука, гризуни, яких перевели на дієту з високим вмістом жирів та низьким вмістом вуглеводів, демонстрували характерну для шизофренії поведінку менш виразно, ніж тварини, які отримували мало жирів.

Без жирів також неможлива нормальна робота гормональної системи – насамперед вироблення жіночих та чоловічих статевих гормонів: естрогену, прогестерону та тестостерону. Відповідно, недостатня кількість жирів може викликати порушення менструального циклу у жінок та брак тестостерону у чоловіків, а також захворювання щитоподібної залози – наприклад, гіпотиреоз.

Ще одна важлива функція жирів – транспортування до організму вітамінів А, D, Е та К. Ці вітаміни є жиророзчинними, тобто засвоїти їх організм може тільки за допомогою жирів. Натомість А, D, Е та К конче потрібні для нормального формування кісток та функціонування опорно-рухового апарату – як і кальцій, у метаболізмі якого жири теж грають важливу роль.

Саме тому коли людина довго дотримується дієти з низьким вмістом жирів, у неї починає тьмяніти або випадати волосся, сохне шкіра, ламаються нігті та починаються проблеми з кістками аж до розвитку остеопорозу.

Де брати корисні жири

Найкориснішими для організму жирами є поліненасичені кислоти омега-3 і омега-6, які також називають «незамінними жирами».

Продукти, що містять Омега3 і Омега6

  • рослинні олії;
  • насіння гарбуза і соняшника;
  • жирна морська риба, риб’ячий жир та морепродукти;
  • м’ясо диких тварин;
  • м’ясо курки та індички;
  • морські водорості;
  • бобові (горох, квасоля, соя, сочевиця);
  • горіхи;
  • авокадо;
  • шпинат;
  • брюссельська капуста;
  • сало.

Втім, більшість жирів у наших умовах ми зазвичай вживаємо у складі інших продуктів: жирних сортів м’яса, ковбас, коров’ячого масла та жирних молочних продуктів. Ці жири теж корисні та необхідні організму, однак при незбалансованому споживанні вони відкладаються на внутрішніх органах, а також на стінках судин – а це вже загрожує неабиякими проблемами зі здоров’ям.

Що робити, щоб жири пішли вам на користь

  • По-перше, скоротити вживання продуктів, що містять «проблемні» жири, на користь продуктів із вмістом омега-3 та омега-6. Навіть якщо ви просто будете час від часу замінювати звичний бутерброд з ковбасою на шматок жирної морської риби – це вже принесе велику користь вашому організму.
  • По-друге, варто відмовитися від так званих трансжирів (пересмаженої олії, фастфудів, кондитерських виробів) або хоча б значно скоротити їх вживання. Саме ці жири сприяють появі холестеринових бляшок у ваших судинах, не кажучи вже про те, що кондитерські вироби містять величезну кількість цукру. Майте на увазі, що головною причиною зайвої ваги та всіх пов’язаних із нею проблем є цукор і так звані «швидкі» вуглеводи. Тому якщо ви вирішили сісти на дієту для схуднення, краще обирати дієти з високим вмістом корисних жирів, але з низьким вмістом вуглеводів.
  • По-третє, якщо ваш організм вже постраждав від неправильного вживання жирів, варто навести у ньому лад. Обов’язково подбайте про зниження рівня «поганого холестерину» – того, який руйнує ваші судини. Разом із правильним харчуванням у цьому вам допоможуть корисні добавки – зокрема, ВІТАРГІН, який містить ліпотропну речовину бетаїн та амінокислоту аргінін. ВІТАРГІН допомагає знизити окислення холестерину низької щільності, а також зупинити руйнування стінок судин.

Крім того, бетаїн, який є у складі ВІТАРГІНу, бере безпосередню участь в окисненні та утилізації жирів в організмі. Зокрема, він запобігає виникненню жирової дистрофії печінки (тобто ожирінню печінкових клітин) та зменшує її, якщо цей процес вже почався.