Віруси, стрес і війна: чи хворітимуть українці сильніше?

Віруси, стрес і війна: чи хворітимуть українці сильніше?

Через ковід та війну українці вже котрий рік поспіль перебувають у стані хронічного психоемоційного стресу, що негативно впливає на імунну систему.

Завідувачка кафедри епідеміології Львівського медуніверситету ім. Данила Галицького, експертка РНБО з біобезпеки Наталія Виноград в інтерв’ю «Українському радіо» розповіла на які респіраторні віруси чекати цього сезону та які симптоми вірусних захворювань. Напередодні МОЗ вже попередило, що на початку жовтня Україна традиційно очікує першої хвилі грипу, ГРВІ та коронавірусної хвороби.

«Це буде ціла низка вірусів, які «стоять у черзі» один за одним, які до нас точно регулярно з року в рік приходять. Їх досить багато. Клініка, щоб сказати якась особлива, ні, не буде. Вони дуже подібні. Ми кажемо, гострі респіраторні вірусні інфекції – це будуть і риновіруси, вони вже зараз пішли, йдуть ентеровіруси, аденовіруси. Є такі чотири групи коронавірусів, про які ми раніше не говорили. Ми їх завжди мали, але більше про ковід говорили. Так, оці коронавіруси – не ковідні – до нас теж прийдуть», – пояснила Наталія Виноград.

За її словами, симптоми, які викликають більшість цих вірусів, будуть приблизно однакові: ураження верхніх дихальних шляхів (нежить, кашель), температура у дітей. «У менших діток може бути і кишкова форма», – попередила експертка.

Сидіть вдома!

Головне, про що треба пам’ятати під час епідемічного сезону: якщо ви заразилися – не переносьте хворобу на ногах. Навіть, якщо нездужання здається вам незначним, підкреслює Виноград.

«Немає значення: дуже – не дуже. Повинно бути основне застереження – не виходь з хати, сиди вдома, пересидь один-п’ять днів. Знаєте чому? А щоб ускладнень не було, раз. А друге, щоб ти когось не інфікував. Треба мати відповідальність перед тими, кого ми любимо, хто довкола нас. І навіть якщо ви вдома, йдіть в окрему кімнату і робіть так, щоб ваші рідні не були уражені», – зазначила експертка.

Приміщення, у якому перебуває хворий, потрібно постійно провітрювати. Ще один обов’язковий компонент – вологе прибирання.

«Це буде великий і дуже реальний захист. Повірте, що це десь до 90% знизить ймовірність зараження тих, хто буде на тій території», – розповіла Наталія Виноград.

Обережно: загострення!

Особливо уважними до себе у цей період мають бути люди з хронічними хворобами: стрес або переохолодження, типове для осінньо-зимового сезону, можуть спричинити загострення тих захворювань, які людина вже і так має.

«Це є результат переохолодження, якщо ми говоримо про протяги, або стресової ситуації – перенервували. Сьогодні ми маємо проблему так званого хронічного психоемоційного стресу. Ми всі вже який рік – то ковід, то війна зараз – перебуваємо в дуже тяжкій ситуації. Воно дає дуже серйозне ушкодження імунної системи. І тому багато не треба, щоб хронічні захворювання і оця ломота, стали «атакерами» ревматизму чи нирок. Але кожен свою проблему знає і має подивитися, чи немає активації тих процесів», – закликає експертка.

Профілактика

Ефективним способом запобігти захворюванню ГРВІ та зберегти здоров’я є профілактика. Кілька порад, які можуть допомогти уникнути вірусів: 

  1. Уникайте місць скупчення людей та тривалого перебування у задушливих приміщеннях, аби звести до мінімуму зустріч із вірусом. За можливості у громадських місцях дотримуватися дистанції з іншими людьми. За потреби одягати маску.
  2. Бути уважним до свого здоров’я – не нехтувати незначними, на перший погляд, симптомами. А також не чекати ознак хвороби, а діяти на випередження – приймати ефективний засіб профілактики і підтримки організму. Краще обирати препарати на рослинній основі, що не шкодять організму під час тривалого застосування. Відомо, що суміші екстрактів рослин, є потужним джерелом флавоноїдів – біологічно-активних речовин, здатних позитивно впливати на стан імунної системи.
  3. Дотримуватися гігієни рук: не забувати про часте миття і використання санітайзерів. Не торкатися руками обличчя, особливо очей, носа та рота.
  4. Зробити щеплення від коронавірусу: це або вбереже від хвороби, або значно полегшить її перебіг.
  5. Регулярно провітрювати приміщення, гуляти на свіжому повітрі, за можливості уникати стресових ситуацій.