Сезон немитих фруктів: які інфекції небезпечні влітку?

Сезон немитих фруктів: які інфекції небезпечні влітку?

Літо – час споживання вітамінів, особливо корисних тому, що нарешті ми зможемо вдосталь отримати їх не з аптечної упаковки, а зі свіжих фруктів та овочів. Однак фруктово-овочевий сезон приносить із собою  не лише різномаїття втамінів та приємні смакові відчуття, а й кишкові інфекції.

На відміну від «холодного» сезону, коли першу скрипку в епідемічній ситуації грають віруси грипу, коронавірусу та риновірусу, влітку на перше місце виходять ротавіруси. Саме їм ми у більшості випадків маємо «подякувати» за наші літні кишкові розлади або ж ще більш неприємні болячки.

Що таке ротавірусна інфекція?

Основний симптом ротавірусної інфекції – це блювання, що супроводжується болем у животі та яке потім змінюється інтенсивною водянистою діареєю, або ж проносом. Усі ці неприємні прояви тривають протягом чотирьох-восьми діб, протягом яких у пацієнта може підвищуватися температура та виникати зневоднення.

Хвороба брудних рук

Сама по собі ротавірусна інфекція є класичною «хворобою брудних рук»: ротавірус розмножується у кішківнику і передається від людини до людини фекально-оральним шляхом – через брудні руки, забруднені речі та поверхні, тощо.

Імунітет до ротавірусів більшість людей отримує ще в дитинстві (майже кожна дитина вперше хворіє на ротавірусну інфекцію у віці до 5 років). Тому у дорослих часто це захворювання має маловиражений перебіг або й зовсім безсимптомний. Однак саме безсимптомний пацієнт-дорослий все ще залишається носієм інфекції і може передати її оточуючим.

Небезпека ротавірусної інфекції для дітей

Найбільшу небезпеку ротавірусна інфекція являє для дітей, у яких імунітет ще не сформований та для дорослих, у яких внаслідок певних захворювань та травм імунна система ослаблена, або ж для літніх людей.

Зокрема, найбільш тяжкі прояви зазвичай спостерігаються у дітей віком від 6 місяців до 2 років: зневоднення від блювання та діареї у такому віці відбувається дуже швидко, і може призвести навіть до тяжких наслідків. Тому для профілактики ротавірусних інфекцій педіатри рекомендують вакцинувати дитину віком до 5,5 місяців.

Аденовірус – ще одна літня небезпека

Окрім ротавірусів, кишкові інфекційні захворювання може також спричинити інший різновид вірусів – аденовіруси. В основному аденовіруси викликають хвороби на кшталт ГРВІ – з ураженням верхніх дихальних шляхів, гарячкою та нежиттю, або ж аденовірусний кон’юнктивіт, який супроводжується почервонінням очей, болем в очах, сльозотечою та світлобоязню.

Аденовірусний гастроентерит

Однак серед  аденовірусних інфекцій є й кишкові розлади – зокрема, так званий аденовірусний гастроентерит. Він починається на тлі аденовірусного кон’юнктивіту або ГРВІ: до нежиті або запалення очей приєднується біль у животі, діарея та блювання. Як і ротавірусна інфекція, це захворювання найтяжчий  перебіг має у маленьких дітей, які схильні до швидкого зневоднення.

Як боротися з вірусом?

Оскільки обидві інфекції є саме вірусними, а не бактеріальними захворюваннями, хворому потрібна противірусна терапія. Сучасна фармакологія має широкий спектр противірусних засобів, у тому числі, і тих, які спеціально рекомендовані для дітей.

Одним із таких засобів є безпечний противірусний дитячий сироп Флавовір на основі флавоноїдів. Він блокує розмноження ДНК- та РНК-вірусів (і таким чином є ефективним при ГРВІ, серед яких і ротавірусні, і  аденовірусні інфекції).

Для запобігання зневодненню треба слідкувати, щоб дитина отримувала потрібну кількість рідини, а у разі необхідності – регідратаційні засоби. Також рясне пиття рекомендовано при підвищеній температурі, яку можуть викликати обидві інфекції.

Увага: антибіотики при неускладнених вірусних інфекціях не застосовуються!

Антибіотики неефективні при вірусних захворюваннях, тому, зважаючи на побічні дії, які вони викликають, їхнє застосування у таких випадках є недоцільним і може нашкодити вашому здоров’ю.

Отже, робимо висновки: всі овочі та фрукти, перш ніж дати дитині, слід добре вимити, а питну воду давати трохи охолоджену і обов’язково прокип’ячену. І не забувати про те, що влітку віруси нікуди не зникають, тому ризик захворіти завжди залишається.  Проте, якщо все спланувати все правильно, притримуватись правил профілактики, а у разі вірусної інфекції слідувати лікарським рекомендаціям – то спекотний сезон фруктів і овочів вдасться на славу!